AKLIMIZA TAKILANLAR

Tamamlanan moda haftalarının ardından, tartışma yaratacak bir yorum!

Paris Moda Haftası biteli çok oldu ancak podyuma çıkan defileler arasında sanatsal yorumuyla öne çıkan Simon Porte Jacquemus, bizim hala gündemimizde! Genç tasarımcının renkli ve abartılı tasarımları, büyük beden ceketlerinin yanı sıra bu sefer etkisini uzun süre hissedeceğimiz boyanmış yüzleri ve el yapımı maskeleri takıldı aklımıza!

‘L'enfant du Soleil/ Güneşin Oğlu' adlı defilesinde Jacquemus, moda ve sanatı bir araya getirdi. Öyle görünüyor ki, defilesi için son zamanların gözdesi Alman fotoğrafçı ve sanatçı Sebastian Bieniek ile ortaklaşa çalışan Jacquemus, kararının yankılarını uzun bir süre duyacak.

Bieniek`in, fotoğraf serisi Doublefaced`den ilham alarak yüzlerini boyadığı mankenler podyumda adeta birer canlı sanat eseri gibi yürürken, Jacquemus defilesi Paris Moda Haftası`nın ilk gününü hem moda hem sanat dünyası için unutulmaz kıldı.

Bir göz kalemi ve ruj ile illüzyon ve düalite kavramlarını sürrealist sanat anlayışı ile podyuma taşıyan Bieniek`in, ‘Doublefaced/İki Yüzlü¨ anlamını taşıyan fotoğraf serisi kadınları günlük hayatlarında iki yüzlü varlıklar olarak ortaya koyarken, aslında kendimizi olduğumuzdan ne kadar farklı gösterebileceğimize değiniyor.

Sanat açlığını defilesine yansıtan Jacquemus, modanın podyumda gerçekliğini ne derece kaybettiğini gösteriyor aslında belki de bir anlamda! Dünya çapında gerçekleşen moda haftaları tasarımcıların aslında kendi dünyalarına ait illüzyonları işin içine katarak, bir moda değil şov yarışına girdiklerini gösteriyor. Hatta haftaların yapıldığı dönemde gözlemlediğimiz sokak stilleri de buna ayak uydurdu son dönemde!

Yılın geri kalan zamanında moda tutkunlarına değerlendirebilecekleri gerçekci trendler bırakmayan bu güç savaşı, adeta abartı olan herşeyi içine çekiyor. Geriye, gerçek moda severleri tatmin etmeyen, yaratıcılıktan uzak kesim ve kumaşlar ama bunların abartılı şekilde yorumlandığı teatral stiller kalıyor sonunda... Peki buna tahammül ne kadar devam edecek? Kimbilir bir sonraki sezondaki ilk moda haftasında anlarız belki!