BİR KADIN PEKİ KAÇ AYAKKABI?

BİR KADIN PEKİ KAÇ AYAKKABI?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Haziran 2015
BİR KADIN PEKİ KAÇ AYAKKABI?
Bir kadının yeteri kadar ayakkabısı olur mu? Mondrian tablolarının Loulou de la Falaise'le buluştuğunu ve bir sihir sonucu yüksek topuklu ayakkabılara dönüştüğünü düşünün. Sihri yapan centilmen, Aquazzura'nın yaratıcısı Edgardo Osorio.?


SERLİ GAZER BOYACI


FOTOĞRAF: PINAR GEDİKÖZER

Latin karakteri, İtalya aşkıyla düet yapıyor. Bu sırada Edgardo Osorio, Aquazzura'yı yaratarak kadınların başını döndürmeye başlıyor. “Dolce vita” yaşam biçimini tasarımlarına yansıtan Osorio'nun en büyük iddiası, tasarladığı her ayakkabının çok rahat olması. “Dans etmeyi çok seviyorum. Kadınların da gecenin sonuna kadar ayakkabılarını çıkarmadan dans etmelerini istiyorum” diyen tasarımcıyla ilkbahar-yaz koleksiyonunu konuştuk. Ve sorduk: Bir kadının yeteri kadar ayakkabısı olur mu?

ELLE: Markanızı Aquazzura olarak isimlendirmenizin İtalya tutkunuzla ilgisi olabilir mi?


EDGARDO OSORIO: Tabii ki öyle! Bu ülkeye ve kültürüne sevgimin yansıması. Bu isim bana İtalya'da yaz günlerini, Amalfi sahillerini, mavi suları hatırlatıyor. Bu yüzden kendi adımı vermek yerine gerçekten İtalyan ruhunu hissettiren bir şey olsun istedim.

BÜTÜN GÜN TOPUKLULAR MI?
ELLE: Moda dünyasında ivme kazanan konformizm hakkında ne düşünüyorsunuz? Nike ve Adidas gibi spor markalarının yükselişi ve günlük hayatımızın pek çok noktasında yer alması mesela...


E.O.: Bence günümüz kadınları fazlasıyla yoğunlar ve birkaç rolü birden üstleniyorlar. Hızlı hareket etmeleri gerekiyor ve tahmin edersiniz ki kimse yirmi dört saat yüksek topuklular üstünde gününü geçiremez. Tabii bu demek değil ki bütün gün spor ayakkabılar giyelim. Günün belli bir saatinde spor ayakkabılar, belli bir saatindeyse topuklu ayakkabıların devreye girmesi gerekiyor. Evet spor ayakkabılar çok rahat ve trend olabilir ama yine de şık bir davete giderken topuklu ayakkabı giymek gerektiğini düşünüyorum.

ELLE: Tasarımlarınızın rahatlığı artık alametifarikanız niteliğinde.


E.O.: Piyasada tasarım anlamında gerçekten harika parçalar var fakat giydiği zaman yürüyemeyen, acı çeken kadınlar görmek istemiyorum. Bu yüzden rahatlığı her zaman ön planda tuttum. Ayakkabılar yürümek için var; topuklu ya da düz, modeli ne olursa olsun bir kadının her türlü modelde ayakkabıya ihtiyacı olur.BOHEM RUH POP ART'LA BULUŞUYORELLE: 2015 ilkbahar-yaz koleksiyonunuzda nasıl bir ruh hali ön planda?


E.O.: Pop art ve bohem bir ruh halinin karmasını görüyoruz. Koleksiyona “Pop Jungle” adını verdim ama aynı zamanda “Boho Jungle” da olabilirdi. Loulou de la Falaise'den ilham aldığım bir koleksiyon oldu. Biliyorsunuz kendisi Yves Saint Laurent'ın ilham perilerinden, gerçek bohem. Bütün dünyayı “jet setter” gibi dolaştı ve bunu yaparkenher zaman çok şıktı. Bohem ruhun özünü yansıtan püskülleri, pop art'ın canlı renkleriyle, çizgilerle bir araya getirdim. Mondrian tabloları Loulou de la Falaise'le buluştu.

ELLE: Bir kadında dikkatinizi ilk ne çeker?


E.O.: Bu soruya “ayakkabıları” diye cevap vermem sizi şaşırtmayacaktır sanırım.

ELLE: Sizce yeryüzünde “yeterince ayakkabım var” diyen bir kadın var mevcut mudur?


E.O.: Yoktur ve umarım olmaz da. Her zaman şunu söylerim: Asla geçen yılları ve ayakkabılarınızı saymayın, size kötü şans getirir.

ELLE: Bugünlerde sizi ne yapmak heyecanlandırıyor?


E.O.: Seyahat etmek! Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak bana her zaman ilham verdi. Yay burcuyum; özgürlüğü, seyahati ve yeni her şeyi keşfetmeyi seven bir burç. Beni özetliyor. Ayakkabı tasarımcısı olmasaydım seyahat acentem olsun isterdim. Hayır, tabii ki şakaydı.

ELLE: Ne olurdunuz peki?


E.O.: Muhtemelen dekoratör olurdum. Mekanları dekore etmeye bayılıyorum!

ELLE: Aslında şu an yaptığınızdan çok da farklı değil. Bir nevi kadınları dekore ediyorsunuz...


E.O.: Kesinlikle çok doğru.

ELLE: Nasıl kadınlar Aquazzura giymeyi tercih ediyor? Bu konudaki gözlemlerinizi öğrenebilir miyiz?


E.O.: Bu sorunuzun yanıtı Instagram hesabım @aquazzura'da ve Aquazzura hashtag'lerinde saklı. Hashtag'lerden Aquazzura giyen kadınların fotoğraflarını basıp, mood board'umuzu gerçek müşterilerimizi baz alarak yapıyoruz. Bu kadınlar yirmi yaşından altmış yaşına kadar bir skalada yer alıyor. Spesifik birini düşünerek kendimi sınırlamak istemiyorum. Hayattan keyif almasını bilen herkes diyebilirim.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.