GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN DİKKAT

Yaz aylarında daha çok ihtiyaç duyduğumuz güneş gözlükleri, zararlı da olabilir!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 27 Nisan 2015
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN DİKKAT
Artık mevsimi olmasa da onlara yazın daha çok ihtiyaç duyduğumuz doğru. Evet, konumuz güneş gözlükleri. Rayban gibi sadece gözlük üreten markaların dışında, Dior, Dolce Gabbana, Prada gibi tekstil markaları ya da Vans gibi sokak stilinin nabzını tutan ayakkabı markaları dahi günümüzde kendi gözlük modellerini üretiyorlar.  Gözlük pazarı bu durumdayken, pahalı bularak ya da modelini beğenerek aldığımız sahte gözlüklerse sandığımızdan çok daha zararlı!


Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “İyi bir güneş gözlüğünün ultraviyole ışınları önlemesi gerekir. Oysa sahte güneş gözlüğü, aldatıcı bir karanlığa neden olur. Bu da gözbebeğinin büyümesine ve zararlı tüm ultraviyole ışınlarını daha çok içine çekmesine neden olur. Kısa süreli kullanımlarda göz kızarıklığına neden olan sahte güneş gözlükleri, uzun süreli kullanımda katarakt, sarı nokta, halk arasında gözde büyüyen et oluşumu olarak bilinen Pterjium, alerjik göz hastalıklarında artış ve retinada yanıklara neden olabilir.' diyor ve gözlük seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sıralıyor:


BUNLARA DİKKAT


- İyi bir güneş gözlüğü zararlı ultraviyole ışınları süzebilmelidir. Kaliteli güneş gözlüklerinin birçoğu ultraviyole ışınların (UV-A ve UV-B) % 95'inden fazlasını süzerken bu oran % 99 ve daha yüksek de olabilir.


- Güneş gözlüklerinin kalite belgesi ve ultraviyole ya da mor ötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası mutlaka kontrol edilmeli.


- Gözlük camlarının renginin ve koyuluğunun, ultraviyole ışınlarını kesme derecesiyle herhangi bir ilişkisi yoktur. Güneş gözlüğü seçimi, yüz şekline göre yapılmalıdır. Yüzü saran, yanlardan ışık almayı engelleyen türdeki gözlükler tercih edilmelidir.


- Polarize camlı güneş gözlükleri, ultraviyole ışınları süzerken, düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını engelleyerek daha kaliteli bir görüş sağlama özelliğine sahiptir. Ancak polarize camlarla LCD ekranlara belli bir açıdan bakıldığında, ekran görüntüsü kaybolabileceği için araçlarında bu tür göstergeleri olan sürücüler daha dikkatli olmalıdır.


- Kontakt lenslerin çoğu ultraviyoleyi süzme yeteneğine sahiptir, ancak lensler göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine engel olamazlar. Bu nedenle kontakt lens kullanıcılarının da güneş gözlüğü takmaları faydalıdır.


- Numaralı gözlük ya da lens takan kişiler, güneş gözlüklerini de numaralı kullanmayı tercih etmelidir.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.