KITTEN HEEL: GERİ Mİ DÖNÜYOR ?

Moda dünyası, tarihinin en kötü repütasyonuna sahip tasarımlarını gün yüzüne çıkarıp güncelleyerek bir şekilde günah çıkarıyor. “Kitten heel”ler de bu tasarımlar arasında.

Soru şu: Yıllarca rüküş sayılan bir ayakkabı modeli nasıl olur da yeni sezonun gözdesi haline gelir? Vetements’ın kaptanı Demna Gvasalia 2017 ilkbahar-yaz koleksiyonu için ayakkabı dehası Manolo Blahnik’le güçlerini birleştirdiğinde, Dior’un Maria Grazia’sı logolu bir kurdeleden oluşan arkası açık o küçük topukluları podyuma çıkardığında, Celine sivri uçlu, renkli modellerle bir arzu nesnesi yarattığında, J.

W.

Anderson topuk boyunu koruyarak şeklini bir tekerleğe dönüştürdüğünde anladık; “kitten heel” dediğimiz, topuk boyu 1,5 ila 3 santim olan o güzellikler küllerinden yeniden doğdu. Terlik şeklinde, arkası bantlı “slingback” ya da sivri burunlu ve küt topuklu… Stiletto’larınızı bir kenara itmenin vakti geldi.KONFORLU FEMİNİZM1600’lü yıllardan 1950’lere ya da 60’larda gençlik enerjisini yayan çiçek kadınlara kadar... Küçük topuklu ayakkabılar gündemde olmayı her zaman başardılar. Şimdi onlara tekrar aşık olmamızın nedeniyse çok açık. Stiletto’lar ve yüksek topuklularla uzun süredir aramız bozuk. Konforumuza çok düşkün olduk fakat beyaz spor ayakkabılardan da sıkıldık. Dolgu topuklulara ve platformlulara gelince, yeterince zarif değiller ve bunlarla ayağınız her an burkulabilir. Birkenstock’larınızla da stil oyununda fazla sınırlısınız. Ve bilirsiniz, Demna, Phoebe, Miuccia yaptıysa bize de (bu trendi) takip etmek düşer. 2000’lerin başında da karşımıza çıkan kitten heel’leri bu kez o dönemdeki gibi takımlar ya da formel kıyafetlerle değil, “mom” jean’lerle, eşofman pantolonlarla giyeceğiz. Geçmişten bugüne, geçen zaman içinde yolda bir yerde konforlu feminenliği kaybettik. Öyle acelemiz vardı ki tesellimizi spor ayakkabılarda ya da maskülen tasarımlarda aradık. Şimdi yeniden konforlu feminizmin tadını çıkarma zamanı. “Kitten heel”ler bu yüzden yeni sezon harikası.STİL İKONLARININ TERCİHİBu güçlü model aslında oldukça arada kalmış. Stil sahibi fakat fazla gösterişli değil. Şık fakat aynı zamanda günlük de. Feminen ama en az bir makosen kadar rahat. Kısacası topuklu gibi ama değil de. Audrey Hepburn’den Jackie Kennedy’ye birçok zamansız stil ikonunun imzası haline gelmesine şaşırmamalı. Sivri burunlu olanları agresif, yuvarlık burunlu olanlar kadınsı. Kimisi disko topu gibi pırıltılı. Bazılarıysa slogan tişörtlerden hallice, mesajını üstünde taşıyanlardan. Topuğu küçük, etkisi büyük olan bu modeller, üzerlerinde çokça karakter ve farklılık barındırıyor. Çeşitlilikten ve farklılıklardan beslendiğimiz bir dünyaya daha uygun ne olabilir ki?.