YENİ SEZONUN FAVORİ DETAYI: YAMALAR

Naftalin kokulu bir trend daha!

Moda sektörünün geçmişe olan aşkını bir kez daha vurgulamak istiyoruz! Her sezon farklı bir ‘retro’ trend ile karşımıza çıkan tasarımcılar, 2020’de yamalara yöneliyor.

Bir dönem 80’lerden bir dönem 90’larden, bazen ise Viktoryan tasarımlardan esinlenen moda sektörü bu sezon zaman makinesini tekrar 70’li yıllara çeviriyor.

Aslında ilk olarak Antik Çin kıyafetlerinde görülen yama desenlerinin en popüler zamanı 70’li yılların hippie dönemi olarak biliniyor. Biraz anneannelerimizin yamalı battaniyelerini biraz da annelerimizin yırtılan kıyafetlerimize diktiği yamaları andıran bu trend buram buram naftalin kokuyor!

70’li yıllarda denim tasarımların üzerinde gördüğümüz yama trendi, 90’lı yılların grunge hareketinde bambaşka bir formda karşımıza yeniden çıkmıştı. Vintage kıyafetlerin karışımından oluşan yamalar sürdürülebilirlik akımına da oldukça uygun bir trend. Eskiyen kıyafetlerin ‘DIY’ yöntemi ile kullanılmaya devam edilmesi veya yırtılan kıyafetlerin birleşmesinden oluşan yamalı tasarımlar 2020’de güncel formunda buluşuyor. Genelde jeanlerde görmeye alışkın olduğumuz yamaların Sonbahar 2020 defilelerinde neredeyse tüm kumaşlara yayıldığını gördük. Süetler, deriler, desenli elbiseler, çizmeler, çantalar… Kısacası aklınıza gelebilecek her şey bu sezon ‘yama’ formunda. Sürdürülebilir markalar çoğu yamalı tasarımı geri dönüştürülmüş kumaşlardan yaparken, diğer tasarımcılar ise yama akımını yeni kumaşlardan yaratıyorlar. Dikkat çeken ve merak uyandıran tasarımları seviyorsanız bu sezon sizin zamanınız diyebiliriz! Beklenmedik kumaşlarda, canlı renklerde ve şaşırtan silüetlerde gördüğümüz yamalı tasarımlar Instagram sayfamızı doldurmaya başladı bile.Sizi keyifli bir zaman yolculuğuna çıkaracak ama aynı zamanda modern tarzlara uygun yamalı parçaları fotogaleride keşfedebilirsiniz….