ZAMANSIZLIĞA ÖVGÜ: BEYAZ GÖMLEK

Beyaz gömleklerin tarihi aşan popülaritesi…

Bildiğiniz üzere modada bazı parçalar sezon veya mevsim tanımıyor… Kot pantolonlar, deri ceketler, küçük siyah elbiseler ve tabiiki de beyaz gömlekler! Kadın veya erkek herkesin gardırobunda yer edinen beyaz gömlekler, modanın en klasik parçalarından biri. Mesela dünyanın en eski kıyafetinin milattan önce 3000 yılından kalan ilk Mısır hanedanından Tarkan’ın keten beyaz gömleği olduğunu biliyor muydunuz? Yani anlayacağınız beyaz gömleklerin hükmü bilinen tarihi de aşıyor! Milattan önceki yıllardan günümüze kadar taşınan beyaz gömlekler yıllar içinde fırfırlı yakalara, manşetlere ve farklı detaylara sahip oldu. 

Sadece moda tarihinde değil Hollywood dünyasında da bir ‘ikon’ olarak görülen beyaz gömlekler, sadeliğin cazibesinin altını çiziyor. 1950’li yıllarda Katharine Hepburn’ün tercih ettiği maskülen ve oversized kesim beyaz gömlek, dönemin stillerine aykırı gelerek damgasını vurmuştu. Bunun yanı sıra Marilyn Monroe’nun kum saati figürünü vurguladığı beyaz gömlekleri ise modanın klasiğini bambaşka bir yere yerleştirmişti. Daha sonra ‘Dirty Dancing’ filminde Jennifer Grey’de, ‘Pretty Woman’ filminde Julia Roberts’da ve ‘Pulp Fiction’ filminde Uma Thurman’da gördüğümüz beyaz gömlekler, Hollywood’un en ikonik kostümlerini oluşturuyor! "Sade beyaz bir gömlek nasıl bu kadar efsanevi olabilir ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz… Ancak sadeliği ile karakterlerin ve ikonların güzelliğini gölgelemeyen beyaz gömlekler, kadınların doğallığını öne çıkaran bir parça haline geldi. Yalınlığın çekiciliği ile her etkinliğe göre farklı stilize edilebilen beyaz gömlekler hepimizin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. 

Mini tarih dersimiz bir yana, beyaz gömleklerin ofis şıklığındaki kalıplaşmış yerini de inkar edemeyiz. Hazır yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken ve ofislerin yollarına yeniden düşerken, gardıroplara tazelik katma zamanının geldiğini düşündük! Takım elbiseler ve ofis pantolonları ile harika bir uyum sağlayan beyaz gömlekleri günlük stilinizde de kullanabilirsiniz. Fırfır detayları, yırtmaçları ve balon kolları ile 2020 güncellemesi geçiren beyaz gömlekler tahmin edebileceğinizden çok daha farklı! Fotogaleride modern ve klasik detaylı beyaz gömlekleri inceleyebilirsiniz…

Etİketler