BILLIE EILISH'İN MET GALA ELBİSESİ, MARILYN MONROE'YA BİR ÖVGÜ

Met Gala'nın ev sahiplerinden bir olan Ellish, kırmızı halı için en ikonik pin-up'tan ilham almayı seçti: Marilyn Monroe!

Billie Eilish’in Met Gala görünümü, retro Hollywood ikonlarına saygı duruşunda bulundu ve belki de en ikonik pin-up'tan ilham almayı seçti: Marilyn Monroe. Gen-Z süperstarları Timothée Chalamet, Naomi Osaka ve Amanda Gorman ile birlikte galanın eş başkanı olan Eilish, Marilyn Monroe'dan ilham alan elbisesiyle kırmızı halıda süzüldü. Bu yılki balonun teması “In America: A Lexicon of Fashion”. Bu yüzden Eilish, ABD modasının en büyük isimlerinden biri, Amerikan kültüründe ikonik bir şöhreti olan bir kadına övgüde bulunmak istedi.

2021 Met Gala, aynı zamanda Eilish'in beklenen etkinlikte ilk kez yer alması demekti. 2019'da sadece 17 yaşındaydı ve katılmak için gençti. MET Gala da geçen yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle iptal edilmişti.

 Billie Eilish, korseli tül elbisesi ile kelimenin tam anlamıyla nefes kesici görünüyordu. 19 yaşındaki şarkıcı, Marilyn Monroe'nun 1951 Akademi Ödülleri görünümünden ilham alan hacimli bir Oscar de la Renta elbisesiyle, New York Metropolitan Sanat Müzesi'nde retro bir Hollywood görüntüsüydü.Eilish, Dominik doğumlu Amerikalı moda tasarımcısının özel bir tasarımını giydi. Ayrıca, ilginç bir şekilde Eilish'in kırmızı halıda ilk kez bir elbise giydiği zamanlardan biri (genellikle büyük beden şortları, ceketleri ve kapüşonluları tercih ediyor - yıllar boyunca kasıtlı olarak "vücudunu basından gizlemek" için yaptığı bir hareket).


Korseli, beli saran ve havadar tensel kumaş, belirgin bir şekilde eski Hollywood'u hissettiriyordu. Eilish, platin sarısı saçlarına retro, çeneyi okşayan bir fön ve göz alıcı bir makyaj tercih etti. Cesur göz ve yumuşak dudaklar ile görünümü tamamladı.

Bir dizi elmas yüzük takan Eilish, her zamanki çocuksu ve abartılı silüetlerinden çok farklı olarak Marilyn Monroe'ya oldukça benziyordu. Mücevherleri, özel gecede en büyük yıldızları tercih eden Cartier'dendi. Küpelerini, bileklikleri, yüzükleri olmak üzere oldukça yoğun bir takı tercih etti.New York Times'a göre, Eilish; Oscar de la Renta'nın kürk ürünleri satmayı bırakması koşuluyla elbiseyi giyeceğini söyledi. Bu, bir vegan ve hayvan hakları aktivisti olan Eilish'in kalbine yakın bir konu. Sonuç olarak, lüks moda etiketi artık kürksüz olacak ve kürk ürünleri satışına son verecek.

Markanın kreatif direktörleri Fernando Garcia ve Laura Kim, tasarımlarına kürk eklemeyi çoktan bırakmıştı ve CEO Alex Bolen, podyum tasarımlarından çıkarmalarına izin vermesine rağmen, şirket mağazalarda kürk ürünleri satmaya devam etti.

Pazartesi günkü galadan sonra Instagram'da yazdı."İleride Oscar de la Renta'nın tamamen kürksüz olacağını bilerek bu elbiseyi giymek bir onurdu!!!!"Etkinlik için yıldızın stilini belirleyen İngiliz Vogue'un Stil Direktörü Dena Giannini, "Birlikte yaklaşık bir milyon görüntüyü inceledikten sonra, o ve ben Met Gala için Oscar de la Renta olması gerektiğine karar verdik. Yaratıcı yönetmenler Laura [Kim] ve Fernando [Garcia]'yı aradım ve 10 dakika içinde birlikte işbirliği yapmayı onayladık." diye anlatıyor.

Birkaç ay ve aksesuarlarından sonra, Eilish kırmızı halı görünümüne kavuştu: Önemli ölçüde hacimli olmasına rağmen tüy kadar hafif, sürdürülebilir ombre bir elbise. Monroe, ölümünden neredeyse 60 yıl sonra beyaz perdede bir efsane olarak kalırken, Akademi Ödüllerine yalnızca bir kez katılarak, En İyi Ses Kaydı için  ödülü sundu. Bu vesileyle, 20th Century Fox'un gardırop bölümünden Charles LeMaire'den omuzları açık siyah bir elbise ödünç aldı. "Billie ve ben, Amerika'nın moda tarihini gerçekten şekillendiren harika kostüm tasarımcılarını seviyoruz ve Marilyn'in elbisesindeki yaka ve dekolte kesinlikle bize ilham verdi." Görünümü, 25 yüzük de dâhil olmak üzere; en az 30 parça Cartier mücevher ile tamamladık.


Ancak kameraların önünden geçtikten sonra, Monroe'yu ise başka bir Hollywood efsanesi olan Grace Kelly'yle değiştirerek daha modern - ama daha az büyülü olmayan - bir elbiseye büründü. "Tıpkı LeMaire gibi, tasarımcı Edith Head'in de güzel çalışmasına çok titiz bir yaklaşımı vardı ve bu özellikle Hitchcock'un To Catch a Thief için yarattığı parçalarda açıkça görülüyor" diye ekliyor Giannini. Garcia ve Kim, Kelly'nin 1955 gerilim filminde giydiği askısız beyaz elbiseyi, ancak en koyu kırmızının baş döndürücü bir tonunda yeniden tasarlamakla görevlendirildi. Büyüleyici elbiseye, Evelyn Walsh McLean'e ait olan vintage 30'lar Cartier bilezikleri eşlik etti.