KIRMIZI HALININ PRENSİ

Haute Couture denince akla ilk gelen isimlerden Zuhair Murad couture'ü anlatıyor

Onun kırmızı halı elbiseleri giyeni bir anda popüler kılıyor. İnce işçiliğinin dışında kalıplardaki yaratıcılığı ve ustalığı dikkat çekiyor. ELLE Style Awards Elidor 2014'te Fashion Visionary/Yılın Moda Vizyoneri ödülünü alan Zuhair Murad'la couture dünyasını konuştuk...

ELLE Style Awards geceniz nasıl geçti? Türk kadınları size ve tasarımlarınıza bayılıyor. Aldığınız ödülle taçlandırılmak size nasıl hissettirdi?
Tek kelimeyle mükemmel bir geceydi! Orada sizinle birlikte olmak ve o ödülü almak çok büyük bir onurdu benim için. Birçok önemli tasarımcının arasında, bir vizyoner olarak ödüllendirilmenin benim için anlamı çok büyük! 

Türkiye'deki couture müşterisiyle ilgili ne düşündüğünüzü merak ediyorum.
Türk kadınları sofistike görünmeye bayılıyorlar. Gösterişi, baştan çıkarmayı ve lüksü çok seviyorlar. Modada sürekli yenilik peşindeler, çünkü eşsiz görünmeyi seviyorlar ve couture parçalara da bu yüzden büyük ilgi gösteriyorlar.

Tasarımlarınızı seçen isimler arasında dünya çapında oyuncu ve sosyeteden -örneğin Sabancı ailesi gibi- isimler var. Dünyanın en güçlü ve meşhur kadınlarını giydirmek nasıl bir his?
İnanılmaz derecede gurur duyduğum bir şey bu. Eğer ünlü isimlerden biri kırmızı halı için benim kıyafetlerimden birini seçiyorsa bu beni çok mutlu ediyor, çünkü sonunda dünya çapında başarıya sahip olduğumu gözlerimle görmüş oluyorum. Kırmızı halıya gelen arabanın kapısı açıldığında ve o ünlü isimin benim kıyafetimin içinde adım attığı an hissettiğim mutluluğun sanıyorum tarifi yok. Ve bu fikre hiçbir zaman alışabileceğimi sanmıyorum!

Sizin için stil ve modanın farkı nedir? Ya da hangi noktada buluşuyorlar?
Bana kalırsa moda, dergilerde, televizyonda yayınlanan ve defilelerde gördüğümüz her şey! Sürekli değişen moda, aslında modacılar tarafından her sezon koleksiyonları için yarattıkları trendlerin hepsi. Stil, kalıcı ve zamansız olan. Stil tamamıyla kişiye, onun kişiliğine ve zevkine bağlı bir olgu. Stil, kişinin seçtiği giysilerle tarzını kutlaması.

Trendlerle ilişkiniz nasıl? Onları koleksiyonlarınıza ne kadar dahil ediyorsunuz?
Trendlere tabii ki bayılıyorum! Çünkü onlar modayı eğlenceli yapıyor ve bu döngünün devam etmesine destek oluyorlar. Her sezon farklı stilleri, şekilleri, renk değişimlerini, temaları, dokuları deneyimlemek müthiş bir his! Günümüzdeki tekstil, kumaş opsiyonları artık çok geniş. Ve ben her zaman yenilikleri denemeye bayılıyorum. Trendler ve farklı tasarımcıların bu trendleri nasıl uyguladıklarını görmek hayal gücümü fişekliyor!

Peki, haute couture modasında öngördüğünüz trendler neler?
Aslında bu tamamen ilhamla alakalı. Özellikle de konu 'couture'se! Trendler tasarım odasında aklımıza gelen fikirlerden, bir kumaştan, işlemeden ve koleksiyona eklenen aksesuvarlardan ortaya çıkabilirler.

Couture giyimin “yasakları” ve “mutlakları” listelerinizde neler var?
Couture bir parça giymek, bir sanat eserini üzerinizde taşımak gibidir. Üzerinizdeki bu sanat eseri tamamen işlemeli, boncuklarla kaplı ya da detaylardan oluşan sade bir kumaştan yapılmış olabilir. Nasıl olursa olsun, o parçanın eşsiz olduğunu bilirsiniz, çünkü üzerinize göre yapılmıştır. Ve başka bir önemli nokta da aksesuvarlardır. Aksesuvarlar sofistike ve klas olmalı, elbisenin havasını daha da yükseltmeli, altını çizmelidir.

RÖPORTAJ: SILA GÜVEN
FOTOĞRAFLAR: BARIŞ AKTINMAZ
STYLING: MELİS AĞAZAT

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.