‘MA RAINEY’S BOTTOM’ FİLMİNİN SAÇ STİLİSTLERİ TARİHE GEÇTİ

Oscar Ödülleri'nde unutulmaz bir an daha!

Bu yıl Oscar Ödülleri ilk kez Afrika kökenli kadınların güzelliğe katkısını kutladı! 2021 Oscar töreninde, ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ filmi ile ‘En İyi Saç ve Makyaj’ kategorisinde ödül kazanan saç stilistleri Mia Neal ve Jamika Wilson, bu ödülü alan ilk siyahi kadınlar oldular. 

Tarihe geçen ödüllerinin konuşmasında, “Çalışan, reddedilen ama asla pes etmeyen atalarımıza teşekkür etmek istiyorum,” diyen Neal, "Ve ben de burada Jamika ile duruyorum ve bu cam tavanı gelecek için çok büyük bir heyecanla kırıyorum. Çünkü burada duracak olan siyahi trans kadınları ve Asyalı kız kardeşlerimizi, Latin kız kardeşlerimizi ve Yerli kadınları hayal edebiliyorum ve biliyorum ki bir gün bu alışılmadık ya da çığır açıcı olmayacak; sadece normal olacak,” diye ekledi. 

Konuşmasında aynı zamanda büyükbabasının hayallerine katkısını anlatan Neal, Tuskegee havacısı olan büyükbabasının siyahilerin üniversite kampüsünde olmalarına izin verilmediği bir dönemde Northwestern Üniversitesi’nden mezun olduğunu söyledi. Kampüste olamadığı için bir YMCA merkezinde kalan büyükbabası, öğretmen olmak için doğduğu kente geri döndü ancak okul sistemlerinde siyahi insanların işe alınmaması sebebiyle çalışamadı. Bu anıyı paylaşan Neal, Oscar ödülünü büyükbabası adına aldığını vurguladı. 

Dün gece iki yetenekli kadının mucizeleri kutlanmış oldu! Film için 100 farklı peruk tasarlayan Neal’in yanı sıra düzenlemeler de Viola Davis’in kişisel saç stilisti Wilson tarafından üstlenilmişti. NPR’a konuşan Wilson ise “Afrikalı Amerikalılar iki farklı saç tipine alışkınlar. Biz sadece tek tip bir saçı tercih etmiyoruz. Hepsini üstlenebiliyoruz. Ve şimdi aktörler seslerini yükselterek saçlarını idare edebilecek birini istediklerini söylüyorular. Bir Afrikalı Amerikalı kuaför getirmeleri gerekiyor çünkü Afrikalı Amerikalı insanların saçlarını yaparken rahat hisseden çok fazla saç stilisti yok,” diyerek filmdeki başarılarının sebebini anlatmıştı.