OĞUZ EREL'DEN STİL TÜYOLARI

ELLE Style Awards gecesinde Dilan Çiçek Deniz, Hazar Ergüçlü, Mina Ceran ve Afra Saraçoğlu'unu hazırlayan Oğuz Erel ile bu özel geceyi ve ilham kaynaklarını konuştuk...

Eski ekip arkadaşımız ve şu an Dry Clean Only dergisi Yayın Direktörü, ünlü isimlerin, markaların stil danışmanı Oğuz Erel ile ilham kaynakları, kariyer tavsiyeleri ve ELLE Style Awards gecesi hakkında sohbet ettik. 


Bir stylist olarak hazırladığın/tasarladığın görünümlerde hem kendi tarzını, hem de iş yaptığın marka veya ünlülerin kişiliğini ve tarzını yansıtabilmenin sırrı nedir?

Her şeyden önce başarılı bir iş çıkarabilmek için empati kurma yeteneğine sahip olmalısınız. Karşınızdaki sanatçı veya markanın DNA’sı üzerine iyi çalışmak, seneler içerisinde yarattıkları marka değerlerini göz ardı etmeden, bir adım öteye birlikte nasıl gidebiliriz diye yola çıkmak başarıya giden yolu kısaltıyor. 

Ünlü bir isim ile çalışırken en iyi sonuçları elde etmenin püf noktaları sence nelerdir? 

Çalıştığınız sanatçının kendini ne tarz kıyafetler içerisinde iyi hissedeceğini sorgulamak, fikirlerine saygı duymak ve orta yol bulma konusunda ısrarcı olmak. Bazı ünlüler size tamamen teslim olur. Bazıları ise sizin teslim olmanızı bekler. En iyi sonucu elde etmenin püf noktası ise kesinlikle ortada buluşmaktır.

ELLE Style Awards gecesine Dilan Deniz, Hazar Ergüçlü, Afra Saraçoğlu ve Mina Ceran’ı hazırladın. Bu gösterişli geceye dört büyük isim giydirmek nasıl bir duygu? Aynı anda birden fazla ünlünün görünümlerini kusursuzca tamamlamaya çalışırken ne tür zorluklarla karşılaşılabiliyor?

ELLE Style Awards pandemiden beri düzenlenen ilk büyük etkinlikti ve ünlüler bu gecenin hakkını vermek için ayrı bir heyecan yaşıyorlardı. Bu kesinlikle yaptığım işte beni motive eden faktörlerden biri. Tek gece için 4 büyük isimle çalışmak zorlayıcıydı, fakat yıllardır disiplinli, dikkatli, motivasyonu yüksek, kalabalık bir ekiple çalışıyorum, dolayısıyla hata payımız az oluyor. 


Ödül törenimize hazırladığın bu isimlerin görünümlerinin arkasında ne gibi referanslar vardı? Kimlerden, nelerden ilham aldın?

Dilan Deniz için ilhamımı tüm zamanların cazibe abidesi, moda ikonu, Amerikalı şarkıcı Cher’den aldım. Dilan’ın içindeki “glam” dünyayı dışarıya sofistike bir şekilde yansıtabildiğimize inanıyorum. Hazar Ergüçlü ile ne zaman çalışsam aslında Hazar’ın karakterinden ilham alıyorum. Ne giyse iyi taşıma özelliğine sahip olduğu için oyun alanımız bir hayli geniş oluyor. Dilan Çiçek Deniz                                                                       Hazar Ergüçlü

Afra Saraçoğlu’nun duru güzelliği, kahkülleri ve üzerine oturan elbiseleri yukarı taşıyan fiziği sayesinde kırmızı halıda parizyen bir rüzgar esti diyebilirim. Son olarak Mina Ceran için ilhamımızı kıyafetini hazırlayan tasarımcı Şansım Adalı’nın sahip olduğu Barbie koleksiyonundan aldık. Kırmızı halıda pembe ile kontrast yaratıp bir hayli dikkat çekmeyi başardık.Mina Ceran                                                                                            Afra Saraçoğlu


Genelde nerelerde ilham ararsın? Yeni markaları, tasarımcıları keşfetmenin, yeni fikirler bulmanın en iyi yolu senin için nedir?

Instagram’da takip ettiğim 6522 adet hesap var. Akışa düşen gönderiler, moda dünyasında ne olup bittiği konusunda güncel kalmama yardımcı oluyor. Bu bence önemli bir unsur. Ayrıca seyahatlerimi işime katkıda bulunacak şekilde ayarlıyorum. Bienaller, sergiler, konferanslar ve defileler kesinlikle kaçırılmaması gereken aktiviteler arasında. Sanata ilgi ve hakimiyet bu meslekte başarıyı doğrudan etkiliyor. Tüm bunların yanında, akışta olan hayatı gözlemleyip, ona içimden gelerek eşlik etmek en doğru ilhamları almama katkıda bulunuyor.

Son zamanlarda izlediğin veya okuduğun, seni kreatif anlamda besleyen bir eser oldu mu?

Luis Buñuel, Jean-Luc Godard, Federico Fellini, Stanley Kubrick gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerini daha önce izlemiş olmama rağmen sahne sanatları açısından incelemeye çalışıyorum. Bir stylist için dekor ve kostüm odaklı filmler izlemek kesinlikle öylece film izlemekten çok daha farklı bir deneyim oluyor. Kostümlerin ve dekorların, verilmek istenilen mesajı izleyiciye geçirmek için azımsanamayacak bir öneme sahip olduğunu görebiliyorsunuz. Bunu görmek beni yaptığım iş konusunda motive ediyor ve kreatif anlamda besliyor.

Stylist olmak ve ünlü isimlerle çalışmak isteyen, fakat henüz deneyimi olmayan birine tavsiyelerin neler olur? 

Dünyada olan bitenleri takip etmeniz ve bir tarz yaratıp, ona sımsıkı tutunup tüm işlerinize yansıtmanız gerekli. Aksi halde dünyadaki birçok stylist arasından sıyrılma imkanınız olmayacaktır.

Son olarak, çalıştığın isimlerden biriyle enteresan bir tanışma hikayen varsa bizimle paylaşabilir misin? Nasıl birlikte çalışmaya başladınız?

Aslında en enteresan tanışma hikayem bu meslekte ilk asistanlığını yaptığım moda direktörü Melis Ağazat’la. Kendisine defalarca mail atarak asistanlığını yapma konusunda onu ikna etmeye çalışıyordum, fakat benim gibi onlarca insan bu pozisyona başvurduğu için kabul edilme şansım biraz düşüktü. Aradan haftalar geçtikten sonra bir tweet’ine denk geldim. Türkiye’de aradığı bir ayakkabı modelini bulamıyor ve takipçilerinden yardım istiyordu. İstediği ayakkabıyı Paris’ten getirebileceğimi ve haftaya ona teslim edebileceğimi söylediğim bir yorum attım ve bu şekilde onunla iletişim kurmayı başardım. Sonrasında buluştuk ve enerjimiz öyle güzel tuttu ki, moda kariyerim bu sayede başladı diyebilirim.