OSCAR'DA “PARASITE” KASIRGASI

“Parasite” filmi Oscar Ödülleri tarihine geçti!

92.

Oscar Ödüllerinde birçok kazanan vardı… Ancak hiçbiri Bong Joon-Ho’nun yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği “Parasite” filmi kadar ses getirmedi! Oscar Ödüllerinde rekor kıran ve tarihe geçen Güney Kore yapımı film, gecenin en çok ödül alan filmi oldu.

Akademi Ödülü tarihinde “En İyi Film” ödülü alan ilk İngilizce olmayan film olan “Parasite,” Oscar tarihine ismini kazıdı. Oscar Ödüllerinin 92 yılı boyunca bu kategoride sadece 11 yabancı film aday gösterilmişti. “Parasite” filmi geçtiğimiz haftalarda ‘Screen Actors Guild’ Ödüllerinde ‘En İyi Oyuncu Kadrosu Performansı’ Ödülü'nü alan ilk yabancı film olarak yine tarihe geçmişti. 

"Parasite" (CJ Entertainment)

Açgözlülük ve sınıf ayrımcılığının, zengin Park ailesi ile yoksul Kim klanı arasındaki yeni kurulan simbiyotik ilişkinin bozulması hikayesini anlatan "Parasite" filmi güncel konuları sert bir mizaç ile işlemesi ile dikkat çekiyor. Komedi ve trajediyi bir araya getiren Joon-Ho, iki farklı sosyal statüde olan aileleri mercek altına alıyor. 

"Parasite" (CJ Entertainment)

Gecede 6 ödül adaylığı bulunan “Parasite” filmi; “En İyi Film,” “En İyi Yönetmen,” “En İyi Yabancı Film” ve “En İyi Orijinal Senaryo” kategorilerinde ödül kazandı. Birçok kategoride ilklere imza atan “Parasite” filmi, “En İyi Senaryo” ödülünü alan ilk Asyalı senaristlere ve “En İyi Senaryo,” “En İyi Film,” “En İyi Yönetmen,” kategorilerinde ödül alan ilk Güney Kore filmi oldu. 2020 ödül sezonunda favori filmi gibi görülen “Parasite,” Oscar Ödüllerinin artık daha çeşitli olacağının sinyallerini verdi!

"Parasite" Film Ekibi ve Oyuncu Kadrosu (Getty Images)

Bong Joon-Ho, aynı zamanda “En İyi Yönetmen” kategorisinde ödül alan ilk Güney Koreli yönetmen oldu. Konuşmasında, “En İyi Yabancı Film Ödülünü aldıktan sonra bugün için daha fazla ödül alacağımı düşünmüyordum ve rahatlamaya hazırdım,” diyen Joon-Ho, “En kişisel hikaye her zaman en yaratıcı oluyor,” diye ekledi. "En İyi Yönetmen” adayları arasında bulunan Martin Scorsese’ye gönderme yapan Joon-Ho,” Film okulundayken her zaman Martin Scorsese filmleri üzerinde çalışıyordum. Sadece aday olabilmek bile büyük bir onur. Kazanacağımı hayal bile edemezdim,” dedi. Aynı zamanda Quentin Tarantino’ya “Filmlerin Amerika’da duyulmazken, Quentin Tarantino filmlerimi listelerine ekliyordu. Seni seviyorum Quentin,” diyen Joon-Ho, kategoride yer alan tüm yönetmenler ile ödülünü paylaşmak istediğini “Akademiden bir testere istiyorum, bu ödülü beşe böleceğim,” diye espri yaparak dile getirdi..

Etİketler