100'DEN FAZLA MODEL VICTORIA'S SECRET'I CİNSEL İSTİSMAR İLE SUÇLUYOR

Model Alliance, Victoria's Secret'ı iş ahlak kurallarını gözden geçirmeye davet ediyor..

100'den fazla model imzaladıkları mektupta, Victoria's Secret İç Çamaşırı Yöneticisi John Mehas'ı markanın tarafları cinsel suistimalden korumak için yasal olarak bağlayıcı bir taahhüt yaratması gerektiğini söyledi. Eski model Sara Ziff tarafından yönetilen, kar gözetmeyen bir araştırma ve savunma kuruluşu olan Model Alliance'ın önayak olduğu mektupta, "L Brans CEO'su Leslie Wexner'ın yakın arkadaşı ve iş arkadaşı Jeffrey Epstein ve Timur Emek, David Bellemere,Greg Kadel gibi fotoğrafçıların cinsel istismar suçlarının ortaya çıkmasından dolayı, bu adamların Victoria's Secret ile olan iş ilişkilerini savunmasız kızları taciz etmekte kullanmaları bizi derinden rahatsız ediyor," yazıyor. 

Mektubu imzalayan modeller arasında  eski meleklerden Doutzen Kroes ve Christy Turlington Burns, Carolyn Murphy, Edie Campbell, Gemma Ward, Iska Lawrence, Karen Elson ve Milla Jovovich gibi ünlü bir çok isim var. Mektup, aynı zamanda Hollywood öncülüğünde geçen sene çıkan Time's Up hareketi ve fotoğrafçı Inez Van Lamsweerde, Vinoodh Matadin ve Glamour dergisinin eski CEO'su Cindi Leive tarafından da imzalandı.

The Model Alliance Victoria's Secret'ı, modellerin endüstrideki işyeri sorunlarını resmi olarak rapor edebilmesini ve şikayetlerin araştırılması, modellerin bu konuda eğitimlerini sağlamak için modeller tarafından tasarlanan ve 2018'de piyasaya sürülen saygı programına imza atmaya çağırıyor. Bu programı imzalayan şirketler, programın prensiplerine bağlayıcı bir anlaşma yapmış oluyorlar. Bu bağlılık aynı zamanda fotoğrafçılar, ajanslar ve satıcılar gibi şirketin anlaştığı taraflar için de geçerli oluyor.

Ziff bir röportajda, "Modeller sonunda seslerini çıkartabiliyor ve özellikle Victoria's Secret'ın daha fazla sorumluluk sahibi olması gerektiğini söylüyorlar. Victoria's Secret sadece estetiğiyle ilgili sorunlarla uğraşmıyor şuan. Bu bir pazarlama krizi değil, bu bir insan hakları sorunu" dedi.

Model Alliance yönetim kurulu üyesi Agatha Schmaedick Tan, L Brands'in Model Alliance ile Respect girişimini imzalaması için birkaç aydır konuşmaların sürdüğünü söyledi. Ancak organizasyon, Victoria's Secret defile fotoğrafçısı Timur Emek hakkında cinsel istismar iddaaları çıktıktan sonra bu süreci hızlandırmaya karar verdi. Emek konu ile ilgili sessizliğini koruyor.

Victoria's Secret basın sözcüsü, "Modellerimizin refahından her zaman endişe duyuyoruz ve Model Alliance ile sektörde anlamlı ilerlemeler sağlamak için konuşmalarımıza devam etmek istiyoruz," dedi.

Eylem çağrısı tam da Victoria's Secret'ın zor bir dönemden geçtiği süreye denk geldi. Marka, cinselleştirilmiş imajından dolayı düşen satışlarının yanında Wexner'in on yılı aşkın süredir cinsel istismarcı Jeffrey Epstein ile olan arkadaşlığının ortaya çıkması sonucunda büyük bir darbe aldı.The New York Times'ın haberine göre, Epstein kendini modellere markanın yetenek avcısı olarak tanıtıyordu. Wexner, Epstein'ın bu davranışından haberi olmadığını söyledi ve L Brands yönetim kurulu Epstein'ın marka ile olan ilişkisini araştırması için bir firma ile anlaştı. Geçtiğimiz yıl, Boston Globe'un haberi ile Greg Kadel ve David Bellemere aslı, her ikisi de Victoria's Secret ile çalışmış olan fotoğrafçıların modellere tacizde bulunduğu ortaya çıkmıştı. İki fotoğrafçı da bu suçlamaları yalanlarken Victoria's Secret iki fotoğrafçıyla da ilişkisini kesti.

Victoria's Secret uzun süredir süpermodelleri markasının bir parçası haline getiriyor. Şirket ile çalışan bazı kızlar "melek" olarak adlandırılıyor ve pazartesi günü istifasını veren Ed Razek tarafından düzenlenen defilede yer alma şansı, bol kazançlı ve birkaç senelik bir sözleşmeye sahip oluyorlar. Marka, bu sene televizyonda yayınlanan geleneksel defilesinin gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

Mektupta aynı zamanda, "Victoria's Secret, gücünü ve etkisini kullanarak bu endüstride acilen ihtiyacımız olan değişikliği getirmek için lider olma fırsatına sahip. "Moda markaları, yayın evleri ve ajanslar her gün neyin kabul edilebilir ve neyin moda olduğuna karar veriyorlar," yazıyor.

Victoria's Secret'ın desteği Model Alliance'ın Respect girişimi için büyük bir kazanım olur. 2018'de, anlaşmalı olduğu birkalç fotoğrafçının cinsel istismar ile suçlanması ardından Condé Nast, kendi iş ahlak kurallarını oluşturdu. Kering ve LVMH'de 2017 yılında ortaklaşa olarak modeller için işyeri davranış normları adlı bir tüzük imzaladı. Condé Nast ve Kering aynı zamanda 18 yaş altı çocuk modellerle çalışmama kararı da aldılar.

Ziff, "Model endüstrisi, büyük ölçüde düzensiz ve bu en makul temel korumaları bile kurmak için zorluklar yaratmıştır. Bu endüstri vahşi batı gibi" dedi.