2020 EMMY ÖDÜLLERİ KAZANANLARI

Televziyon dünyasının en iyileri sanal bir tören ile duyuruldu!

Los Angeles’taki Televizyon Sanatları & Bilimleri Akademisi (ATAS) tarafından 1949’dan beri her yıl düzenlenen Emmy Ödülleri, televizyon dünyasının en iyilerini ödüllendiriyor.

Şimdi ise üç farklı kurum tarafından sunulan Emmy Ödülleri, dizi ve televizyon serilerinin en prestijli ödüllerinden biri.

Her sene görkemli bir gala eşliğinde düzenlenen Emmy Ödülleri, pandemi sebebiyle bu yıl dijitale taşındı. Daha önce töreni iki defa sunan Jimmy Kimmel tarafından sunulan 2020 Emmy Ödülleri seromonisi, dün akşam 20 Eylül’de gerçekleşti. Törene Zoom üzerinden katılan adaylar ve sunucular ödül töreni tarihinde bir ilke imza attılar. ‘Dram Serisinde En İyi Başrol Kadın Oyuncu’ kategorisinde ödül alan en genç kadın olarak geceye damgasını vuran Zendaya’nın yanı sıra en çok ödül kazanan seri ise ‘Schitt’s Creek’ oldu. Aşağıda 2020 Emmy Ödüllerinin tüm kazananlarını görebilirsiniz…




EN İYİ KOMEDİ SERİSİ

KAZANAN: Schitt’s Creek

ADAYLAR: Curb Your Enthusiasm, Dead To Me, The Good Place, Insecure, The Kominsky Method, The Marvellous Mrs Maisel, Schitt’s Creek, What We Do In The Shadows


KOMEDİ SERİSİNDE EN İYİ BAŞROL ERKEK OYUNCU

KAZANAN: Eugene Levy (Schitt’s Creek)

ADAYLAR: Anthony Anderson (Black-ish), Don Cheadle (Black Monday), Ted Danson (The Good Place), Michael Douglas (The Kominsky Method), Eugene Levy (Schitt's Creek), Ramy Youssef (Ramy)


KOMEDİ SERİSİNDE EN İYİ BAŞROL KADIN OYUNCU

KAZANAN: Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

ADAYLAR: Christina Applegate (Dead To Me), Rachel Brosnahan (The Marvellous Mrs Maisel), Linda Cardellini (Dead To Me), Catherine O’Hara (Schitt’s Creek), Issa Rae (Insecure), Tracee Ellis Ross (Black-ish)


KOMEDİ SERİSİNDE EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

KAZANAN: Dan Levy (Schitt’s Creek)

ADAYLAR: Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine), William Jackson Harper (The Good Place), Alan Arkin (The Kominsky Method), Sterling K. Brown (The Marvellous Mrs Maisel), Tony Shalhoub (The Marvellous Mrs Maisel), Mahershala Ali (Ramy), Kenan Thompson (Saturday Night Live), Dan Levy (Schitt’s Creek)


KOMEDİ SERİSİNDE EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

KAZANAN: Annie Murphy (Schitt’s Creek)

ADAYLAR: Betty Gilpin (GLOW), D’Arcy Carden (The Good Place), Yvonne Orji (Insecure), Alex Borstein (The Marvellous Mrs Maisel), Marin Hinkle (The Marvellous Mrs Maisel), Kate McKinnon (Saturday Night Live), Cecily Strong (Saturday Night Live), Annie Murphy (Schitt’s Creek)

EN İYİ KOMEDİ SERİSİ SENARYOSU

KAZANAN: Dan Levy, (Schitt’s Creek, “Happy Ending”)

ADAYLAR: Sam Johnson ve Chris Marcil (What We Do in the Shadows, “Collaboration”), Tony McNamara (The Great, “The Great”), Stefani Robinson (What We Do in the Shadows, “On the Run”), Michael Schur (The Good Place, “Whenever You’re Ready”), Paul Simms (What We Do in the Shadows, “Ghost”), David West Read (Schitt’s Creek, “The Presidential Suite”)


EN İYİ KOMEDİ SERİSİ YÖNETMENİ

KAZANAN: Andrew Cividino ve Daniel Levy (Schitt’s Creek, “Happy Ending”)

ADAYLAR: James Burrows (Will & Grace, “We Love Lucy”), Gail Mancuso (Modern Family, “Finale Part 2”), Daniel Palladino (The Marvelous Mrs. Maisel “Marvelous Radio”), Matt Shakman (The Great, “The Great”), Amy Sherman-Palladino (The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy or Cabbage”), Ramy Youssef (Ramy, “Miakhalifa.mov”)


EN İYİ DRAM SERİSİ

KAZANAN: Succession

ADAYLAR: Better Call Saul, The Crown, The Handmaid’s Tale, The Mandalorian, Killing Eve, Ozark, Stranger Things, Succession


DRAM SERİSİNDE EN İYİ BAŞROL ERKEK OYUNCU

KAZANAN: Jeremy Strong (Succession)

ADAYLAR: Jason Bateman (Ozark), Sterling K Brown (This Is Us), Steve Carell (The Morning Show), Brian Cox (Succession), Billy Porter (Pose), Jeremy Strong (Succession)


DRAM SERİSİNDE EN İYİ BAŞROL KADIN OYUNCU

KAZANAN: Zendaya (Euphoria)

ADAYLAR: Jennifer Aniston (The Morning Show), Olivia Colman (The Crown), Jodi Comer (Killing Eve), Laura Linney (Ozark), Sandra Oh (Killing Eve), Zendaya (Euphoria)


DRAM SERİSİNDE EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

KAZANAN: Billy Crudup (The Morning Show)

ADAYLAR: Giancarlo Esposito (Better Call Saul), Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale), Billy Crudup (The Morning Show), Mark Duplass (The Morning Show), Nicholas Braun (Succession), Kieran Culkin (Succession), Matthew Macfadyen (Succession), Jeffrey Wright (Westworld)

DRAM SERİSİNDE EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

KAZANAN: Julia Garner (Ozark)

ADAYLAR: Laura Dern (Big Little Lies), Meryl Streep (Big Little Lies), Helena Bonham Carter (The Crown), Samira Wiley (The Handmaid’s Tale), Fiona Shaw (Killing Eve), Julia Garner (Ozark), Sarah Snook (Succession), Thandie Newton (Westworld)


EN İYİ DRAM SERİSİ SENARYOSU

KAZANAN: Jesse Armstrong (Succession, “This Is Not for Tears”)

ADAYLAR: Miki Johnson (Ozark, “Fire Pink”), Peter Morgan (The Crown, “Aberfan”), Chris Mundy (Ozark, “All In”), Thomas Schnauz (Better Call Saul, “Bad Choice Road”), John Shiban (Ozark, “Boss Fight”), Gordon Smith (Better Call Saul, “Bagman”)

EN İYİ DRAM SERİSİ YÖNETMENİ

KAZANAN: Andrij Parekh (Succession, “Hunting”)

ADAYLAR: Benjamin Caron (The Crown, “Aberfan”), Jessica Hobbs (The Crown, “Cri de Coeur”), Mimi Leder (The Morning Show, “The Interview”), Lesli Linka Glatter (Homeland ,“Prisoners of War”), Mark Mylod (Succession, “This Is Not for Tears”), Alik Sakharov (Ozark, “Fire Pink”), Ben Semanoff (Ozark, “Su Casa Es Mi Casa”)


EN İYİ SINIRLI SERİ VEYA FİLM

KAZANAN: Watchmen

ADAYLAR: Little Fires Everywhere, Mrs America, Unbelievable, Unorthodox, Watchmen


SINIRLI SERİDE VEYA FİLMDE EN İYİ BAŞROL ERKEK OYUNCU

KAZANAN: Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

ADAYLAR: Jeremy Irons (Watchman), Hugh Jackman (Bad Education), Paul Mescal (Normal People), Jeremy Pope (Hollywood), Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

SINIRLI SERİDE VEYA FİLMDE EN İYİ BAŞROL KADIN OYUNCU

KAZANAN: Regina King (Watchmen)

ADAYLAR: Cate Blanchett (Mrs America), Shira Haas (Unorthodox), Regina King (Watchmen), Octavia Spencer (Self Made), Kerry Washington (Little Fires Everywhere)

SINIRLI SERİDE VEYA FİLMDE EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

KAZANAN: Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)

ADAYLAR: Dylan McDermott (Hollywood), Jim Parsons (Hollywood), Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend), Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen), Jovan Adepo (Watchmen), Louis Gossett Jr (Watchmen)


SINIRLI SERİDE VEYA FİLMDE EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

KAZANAN: Uzo Aduba (Mrs America)

ADAYLAR: Holland Taylor (Hollywood), Uzo Aduba (Mrs America), Margo Martindale (Mrs America), Tracey Ullman (Mrs America), Toni Collette (Unbelievable), Jean Smart (Watchmen)

EN İYİ SINIRLI SERİ VEYA FİLM SENARYOSU

KAZANAN: Damon Lindelof ve Cord Jefferson (Watchmen, “This Extraordinary Being”)

ADAYLAR: Tanya Barfield (Mrs. America, “Shirley”), Susannah Grant, Michael Chabon ve Ayelet Waldman (Unbelievable “Episode 1”), Sally Rooney ve Alice Birch (Normal People, “Episode 3”), Anna Winger (Unorthodox, “Part 1”)

EN İYİ SINIRLI SERİ VEYA FİLM YÖNETMENİ

KAZANAN: Maria Schrader (Unorthodox)

ADAYLAR: Lenny Abrahamson (Normal People, “Episode 5”), Steph Green (Watchmen, “Little Fear of Lightning”), Nicole Kassell (Watchmen, “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”), Lynn Shelton (Little Fires Everywhere, “Find a Way”), Stephen Williams (Watchmen, “The Extraordinary Being”).