25 UNUTULMAZ PAYLAŞIM İLE INSTAGRAM’IN 10. YILINI KUTLUYORUZ

Hashtagler ve etiketler ile dolu on yıl!

Kaç yaşında olursanız olun bu haber sizi biraz ‘yaşlı’ hissettirebilir. Instagram, 6 Ekim’de 10. yaşını kutladı! Sosyal medya olmadan önceki hayatımızı hatırlamaktan zorlanırken, Instagram’ın 2010’da hayatımıza girmesi oldukça şaşırtıcı. Şimdilerde bir milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan Instagram, popüler kültürden, topluma, seçimlerimizden alışkanlıklarımıza kadar her şeyi değiştirdi! Hashtagler ile yaşadığımız Instagram yıllarında, yemek yemeden önce fotoğrafını çekmeye, giyindikten sonra #ootd (günün kıyafeti) paylaşımları yapmaya çok alıştık. 

Influencer toplumunu doğuran ve herkesin her an ne yaptığını takip edebildiğimiz Instagram, dünyanın diğer ucundaki insanlara ulaşımımızı kolaylaştırırken aynı zamanda milyonlarca ‘komik’ paylaşımlar ile günümüzü neşelendirdi. 

Netflix’teki çok konuşulan ‘Social Dilemma’ belgeselini izlediyseniz son günlerde sosyal medyaya karşı bakış açınız değişmiş olabilir. Ancak negatif yönleri olsa da Instagram’ın artık hayatımızın büyük bir parçası olduğunu itiraf edebiliriz. Eskiden telefonlar sadece aramalar için kullanılırken artık telefon kullanımının çoğunluğunu sosyal medya platformları kaplıyor. Tam olarak ‘gerçek’ olmasa da insanların yarattığı Instagram hayal dünyalarında geçirdiğimiz 10 yıl şerefine platformdaki en unutulmaz paylaşımlara göz atıyoruz…

JENNIFER ANISTON INSTAGRAM'A KATILDIUzun bir direnişin ardından sonunda Instagram hesabı açan Jennifer Aniston, Ekim 2019’da resmi olarak platforma katıldı. Prens Harry ve Meghan Markle’ın rekorunu kıran Aniston, sadece 5 saat 15 dakika içerisinde 1 milyon takipçiye ulaşarak, Instagram’daki en hızlı 1 milyona ulaşan isim oldu. İlk fotoğrafında ‘Friends’ kadrosu ile bir fotoğraf paylaşan Aniston, herkesin ilgisini çekmeyi başardı. 

BEYONCE’NİN HAMİLELİK DUYURUSUİkiz beklediklerini duyuran Jay-Z ve Beyonce, bu heyecanlı haberi Instagram’a taşımışlardı. Şubat 2017’de görkemli bir fotoğraf paylaşan Beyonce, çiçekler içerisinde çekilen fotoğrafı ile beğeni rekorları kırmıştı. Hala ilham alınan bu hamilelik duyurusu, Instagram tarihine geçti diyebiliriz. 

KYLIE JENNER’IN REKORUNU KIRAN YUMURTASosyal medyada birçok aktivist doğduğunu görüyoruz ama aynı zamanda oldukça eğlenceli ve rastgele paylaşımlar da var! Kylie Jenner’ın 18 milyon beğeni alarak dünya rekoru kıran fotoğrafına meydan okuyan bir hesap, sadece bir yumurta paylaşımı ile Jenner’a meydan okudu. Tüm dünyayı bu paylaşıma toplayan yumurta fotoğrafı, 54.8 milyon beğeni alarak Kylie Jenner’ın bebeği Stormi ile paylaştığı fotoğrafın beğeni rekorunu kırmış oldu. 

ELLEN DEGENERES’İN OSCAR SELFIESİ2014 Oscar Ödüllerini sunan Ellen DeGeneres, paylaştığı selfie fotoğrafı için arkadaşları Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Brad Pitt, Lupita Nyong’o, Meryl Streep ve Julia Roberts gibi isimleri bir araya getirdi. Ünlülerin ilk bir arada selfielerinden biri olarak tarihe geçen bu fotoğraf aynı zamanda Twitter’da en çok retweet yapılan tweet oldu. 

CELESTE BARBERInstagram’da süper görkemli ve düzenlemeli fotoğraflar paylaşan birçok ünlü, hayatı erişilmesi mümkün olmayan biçimlerde gösteriyorlardı. Bu durumu esprili bir şekilde eleştiren Celeste Barber, ünlülerin paylaşımlarını gerçek hayata uyarlayarak komik paylaşımlar yapıyordu. Bu hesabı ile 7.3 milyon takipçiye ulaşan Barber, Instagram’ın ihtişamlı formunu değiştirme sürecine sokan isimler arasında. 

MEGHAN MARKLE VE PRENS HARRY KRALİYET AİLESİNDEN AYRILDI2020’de hemen hemen her şey Instagram üzerinden yapılabiliyor… Buna Kraliyet Ailesinden ayrılma kararı bile dahil! Instagram hesaplarını kullanarak takipçilerine ve dünyaya şok edici bir duyuru yapan Meghan Markle ve Prens Harry, Kraliyet Ailesinden ayrılarak finansal olarak bağımsız olma kararı aldıklarını söylemişlerdi. 

JENNIFER LOPEZ VE VERSACE ELBİSESİ (YENİDEN)Versace’nin İlkbahar Yaz 2020 defilesini kaçırmış olabilirsiniz ama Jennifer Lopez’in ikonik elbisesini gördüğünüze eminiz! 2000 Grammy Ödüllerine, dekolteli bir Versace elbisesi giyen Lopez, Google Images’in kurulmasına sebep olmuştu. Moda tarihinin unutulmaz elbiseleri arasına yerleşen bu desenli tuvalet, Versace’nin İlkbahar Yaz 2020 defilesinde Lopez tarafından yeniden giyilmişti. 

GRUMPY CATInstagram’ın influencerların ortaya çıkmasına sebep olduğunu tereddüt etmeden belirtebiliriz. Ama bu sadece insan influencerlar değil! Birçok hayvanın influencer statüsüne ulaşmasını sağlayan Instagram’da birçok ünlü evcil hayvan da var. Geçen sene hayatını kaybeden Grumpy Cat ise bu ikonlar arasında. 

BEDEN ALGISIÇoğu zaman imkansız vücutlar paylaşılması sebebiyle eleştirilen Instagram’ın beden algısına zarar verdiği söyleniyor. Ancak aynı zamanda insanların pozitif beden algısını savunmaları için bir platform olan Instagram, şu sıralar bir değişim içinde. 2017’de Ashley Graham’ın paylaşımı ile farkındalık artarken, Graham, selülitlerinden çatlak izlerine kadar birçok ‘gerçek’ fotoğraf paylaşarak bu akıma öncü olmuştu. 

KIM KARDASHIAN VE KANYE WEST EVLENDİDünyanın en çok yakından takip ettiği çiftler arasında olan Kanye West ve Kim Kardashian, 2014’te İtalya’da evlenmişti. Instagram’dan Givenchy gelinliğini paylaşan Kim Kardashian, kısa bir süre platformdaki en çok beğeni alan fotoğrafa sahip olmuştu. 

KOMİK PAYLAŞIMLARKylie Jenner’a meydan okuyan yumurta gibi Instagram günümüzü neşelendiren pek çok paylaşıma ev sahipliği yapıyor. ‘Meme’ veya ‘Caps’ hesapları itiraf edelim ki favorilerimiz arasında!

HUMAN OF NEW YORKKomik paylaşımlar ile beraber içimizi ısıtan ve bizi mutlu eden projeler de görüyoruz. Fotoğraf gazeteciliğinin en güzel örneklerinden biri olan ‘Humans of New York’ hesabı 2010’da Brandon Stanton tarafından kurulmuştu. Önce New York sokaklarındaki insanların hikayelerini anlatan hesap artık dünya çapında çalışıyor ve birçok vakıf için bağış topluyor. 

KYLIE JENNER’IN MET GALA SELFIESİMet Gala’da selfie çekmek yasak! Ama ünlüler bu kurallara pek uymuyor gibi. Artık Met Gala tuvaletinde fotoğraf çekmek bir gelenek haline gelirken, Kylie Jenner 2017’de Kendall Jenner, Kim Kardashian, ASAP Rocky, Diddy, Brie Larson, Paris Jackson, Lily Aldridge gibi birçok ünlünün olduğu bir fotoğraf paylaşmıştı. 

INFLUENCERLARModa, güzellik, aktivizm, spor, yemek hatta ev işleri… Artık influencerların ‘influenceları’ seviye atlamış durumda. Kişisel antrenörlerin farklı yöntemler ile çalıştığı Instagram’da Kayla Itsines ‘Bikini Body’ akımı ile bu faktöre etki eden isimler arasında yer alıyor. 

SIR DAVID ATTENBOROUGHInstagram’ın 10. doğum gününden kısa bir süre önce 94 yaşındaki çevreci Sir David Attenborough Instagram hesabı açarak gençlere ulaşmayı hedefledi. İklim değişiminin dünyaya ve çevreye olan zararını anlatan Attenborough, Aniston’un rekorunu kırarak sadece 4 saat 44 dakika içerisinde 1 milyon takipçiye ulaştı. 

BLACKOUT TUESDAYGeorge Floyd’un polis tarafından acımasızca öldürülmesi ardından, Amerika’da Afrikalı-Amerikalılar’ın polis tarafından şiddet görmesine dikkat çekilmişti. Önce Amerika’da başlayan protestolar dünya çapında yayılmıştı. Instagram ve sosyal medyanın gücünü kanıtlayan bu olay, 7 Temmuz’da ‘Blackout Tuesday’ ile herkesin sosyal medya hesaplarını durdurmalarını sağlamıştı. Afrikalı-Amerikalılar’ın seslerini duyurmak için hesaplarda siyah kareler paylaşılırken, Instagram’ımız sosyal değişim için siyahlara büründü diyebiliriz. 

INSTAGRAM MEKANLARIArtık birçok insan sadece Instagram fotoğrafları çekmek için belirli yerlere gidiyorlar. Viral yemekler ve ürünler öne çıkarken, şehirlerde ve seyahat yerlerinde ‘Instagrammable’ yerler aranıyor. Bunlara bir örnek de Londra’daki Sketch restoranı. Girmek için önceden rezervasyon yapmanız gereken bu mekan, Instagram fotoğrafı çekmek isteyenler ile dolu. 

GRETA THUNBERGGenç aktivist Greta Thunberg’in 10.5 milyon takipçisi var. İklim değişimine dikkat çekmek için okul grevine başlayan Graham, Instagram’ı bir sosyal değişim aracı olarak kullanıyor. 

SPICE GIRLSSpice Girls, Instagram dönemine denk gelmedi ancak Instagram nesli Spice Girls’ü unutmadı! 2018’de Instagram hesaplarından bir buluşma gerçekleşeceğini duyuran Spice Girls üyeleri, birkaç ay sonra 2019’da İngiltere ve İrlanda’da müzik turnelerine katıldılar. Victoria Beckham katılmasa da Instagram’da şok etkisi yaratan bu haber, Spice Girls etkisinin sona ermediğini kanıtladı. 

INSTAGRAM YEMEKLERİRengarenk smoothie kaselerinden, ekmek yapımına kadar Instagram bir nevi yemek bloguna döndü! Özellikle karantina sürecinde yemek tariflerini öne çıkaran Instagram, bundan önce ise yemek fotoğrafları ile doluydu. İnsanların yemekten önceki alışkanlıklarını fotoğraf çekmek ile değiştiren Instagram sayesinde bir türlü yemeğimize başlayamadık!

NATIONAL GEOGRAPHICInstagram’ın kendi hesabının yanı sıra National Geographic, platformda ünlülerin dışında en çok takip edilen hesaplardan biri. Büyüleyici doğa manzaralarının yanı sıra vahşi doğayı paylaşan National Geographic, doğanın hala en az ünlüler kadar etkileyici olduğunu kanıtlıyor. Dünyada yaşayan son Kuzey Beyaz Gergedanının ölümünü paylaşan National Geographic, bu paylaşımı ile milyonlarca etkileşim almıştı. 

CHADWICK BOSEMANInstagram ne kadar mutluluk paylaşımları ile dolu olsa da aynı zamanda bir duyuru ve acı haber kanalına da döndü. Ağustos ayında hayatını kaybeden 43 yaşındaki oyuncu Chadwick Boseman’ın ailesi, Boseman’ın vefatını Instagram üzerinden paylaşmıştı. Bu haber Instagram’da en çok ‘beğeni’ alan üçüncü paylaşım. 

ÜNLÜ YORUMLARISosyal medyadan önce, ünlüler başka bir ünlüyle problem yaşayınca genelde sessiz kalıyorlardı veya basın açıklamaları yapıyorlardı. Instagram devrinde durum oldukça farklı. Artık ünlüler hayranlarına veya ünlülere istedikleri zaman yorumlar üzerinden cevap verebiliyorlar. En sevdiğimiz yorumcular arasında olan Rihanna, yorumlarında espri ile karışık eleştiriler yapıyor. 

SANATSAL INSTAGRAMEskiden yeni bir sanatçıyı veya popüler bir eseri görmek için galerilere veya müzelere gidiyorduk. Artık herkes oturduğu yerden yeni sanatçıları keşfedebiliyor. Eserlerini Instagram paylaşımları ile görücüye çıkaran sanatçılar yeni bir sanat devrine imza atıyor: Sanatsal Instagram!

KENDALL JENNER VE KALP SAÇLARIListeye göz atınca Jenner ve Kardashian ailesinin Instagram ustaları olduğunu söyleyebiliriz. Ama Instagram rekoru Kim veya Kylie’de değil… Kendall Jenner’da! 2015’te kalp şeklinde yaptığı saçlarını paylaşan Kendall Jenner, en çok beğenilen fotoğraf rekoruna sahip olmuştu. 

Etİketler