92. OSCAR ÖDÜLLERİ'NİN TARİHE GEÇEN OLAYLARI

Tarih kitaplarına geçecek bir gece...

92. Akademi Ödülleri, Pazar günü Hollywood Dolby Tiyatrosu'nda düzenlendi. Bu gece, hafızalardan bir ömür silinmeyecek anları da beraberinde getirdi. 

Sadece kazananlar değil, bazıları adaylıklarıyla bile Guinness Dünya Rekorları'na girmeyi başardı. Bu yıl Joker filmi için aday gösterilen ses editörü Robert Murray, kategorisinde aldığı 10 adaylık ile yaptığı çalışmalarla en çok aday gösterilen kişi rekorunu kırdı. The Irishman filmi için Martin Scorsese, dokuzuncu kez En İyi Yönetmen dalında aday gösterilerek, bugüne kadar en çok adaylığa sahip yönetmen oldu. Besteci John Williams ise, 52. adaylığını da alarak, gelmiş geçmiş en çok sayıda adaylığa sahip kişi oldu. 

Marriage Story'deki performansı için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü alan Laura Dern, Netflix'in prodüksiyonluğunu yaptığı bir film ile ödülü evine götüren ilk oyuncu oldu. Dün gece aynı zamanda 54. yaş gününü kutlayan Dern kabul konuşmasında, "Bu şimdiye kadar aldığım en iyi doğum günü hediyesi" dedi.

Hair Love, En İyi Kısa Animasyon Film kategorisinin galibi olunca, yardımcı yönetmen Matthew A. Cherry, Kobe Bryant'dan sonra Oscar ödülü alan ikinci sporcu oldu. Kobe Bryant da aynı kategoriyi kazanmıştı. Aynı zamanda Cherry'nin yardımcı yönetmeni Karen Toliver, herhangi bir animasyon kategorisinde Oscar kazanan ilk siyahi kadın oldu.

Taika Waititi, hem yönetmenliğini yaptığı hem de oyuncu olarak yer aldığı Jojo Rabbit adlı filmdeki çalışmaları sayesinde En İyi Uyarlanmış Senaryo dalındaki ödülü evine götürmeyi başararak Maori kökenli Oscar kazanmış ilk kişi oldu. Aynı zamanda bu kategoride adaylık almayı başaran ilk kişi olan Waititi, "Bu ödülü, sanat yapmak, dans etmek ve hikayeler yazmak isteyen dünyadaki tüm yerli çocuklara adamak istiyorum. Biz asıl hikaye anlatıcılarıyız ve buralara gelebiliriz. Teşekkürler."

(I'm Gonna) Love Me Again ile En İyi Şarkı kategorisinin kazananları Elton John ve Bernie Taupin, 53 senelik ilişkilerinde ilk defa ortak bir ödül aldılar.

Ancak, tarih yazanlar sadece adaylar ve kazananlar değildi. Peanut Butter Falcon'ın başrolü Zack Gottsagen, rol arkadaşı Shia LeBeouf ile ödül takdim etmek için sahneye çıkınca, ödül töreni tarihinde ödül takdim eden ilk Down Sendromlu kişi oldu.

 

Maestro Eímear Noone En İyi Film Müziği için adayların sunumunu gerçekleştirdiğinde, Oscar tarihinde bunu yapan ilk kadın orkestra şefi oldu.

Ve tabi ki Parasite... Tüm töreni kasıp kavuran Parasite, tam tamına dört ödül kazandı: En İyi Özgün Senaryo, En İyi Uluslararası Film, Bong Joon Ho için En İyi Yönetmen ve En İyi Film. Parasite, İngilizce olmayan En İyi Film ödülünü kazanmış ilk film. Joon Ho ise bir gecede dört ödül kazanarak 1953'ten beri Walt Disney'e ait olan rekorda onun yanında yer almayı başardı.

Joon Ho En İyi Uluslararası Film ödülünü kabul konuşmasında, "Teşekkür ederim. Bu gece içmeye hazırım. Yarın sabaha kadar" dedi.