ANGELINA JOLIE SESİNİ SOSYAL SORUMLULUK ADINA KULLANMAYA DEVAM EDİYOR

Jolie, sağlık hizmetlerindeki ayrımcılığa ışık tuttu…

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 10 Temmuz 2023
ANGELINA JOLIE SESİNİ SOSYAL SORUMLULUK ADINA KULLANMAYA DEVAM EDİYOR Getty Images

Angelina Jolie sesini ve platformunu her zamanki gibi sosyal sorumluluk için kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde American Journal of Nursing için bir makale yazan Angelina Jolie, sağlıkta ırkların eşitsizliğini konu aldı. Koyu ten rengine sahip hastalardaki morlukları tespit etmeye yardımcı olabilecek yeni bir teknolojiye ışık tutan Jolie, ek olarak bazıları beyaz olmayan altı çocuk annesi olarak yaşadığı deneyimin onu tıp alanındaki ırksal önyargılara ve eşitsizliklere nasıl tanıklık ettiğini de anlattı.“Farklı ırklardan çocukların annesi olarak, beyaz olmayan çocuklarıma bazen sağlıklarını tehlikeye atacak şekilde yanlış teşhis konulduğunu gördüm” diyen Jolie’nin çocuklarından bazıları evlatlık. 21 yaşında olan Maddox Kamboçyalı, 19 yaşındaki Pax Vietnamlı ve 18 yaşındaki Zahara ise Etiyopyalı. Jolie’nin Brad Pitt ile üç biyolojik çocuğu Shiloh 17, ikizleri Knox ve Vivienne ise 14 yaşlarında. 

Makalenin devamında farklı cilt renklerine sahip olan insanların doğru teknolojilere ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Jolie, “Morlukları tespit etmek için mevcut en iyi teknoloji kullanılmadığında, siyahi istismardan kurtulanlar, yaralarının düzgün bir şekilde tanımlanması ve belgelenmesi açısından önemli bir dezavantaja sahip ve daha fazla istismar için büyük risk altında ve adalet veya tıbbi yardım alma şansları daha düşük” diye yazdı. 

Sağlık hizmetlerindeki ırksal önyargıların kendi ailesini nasıl etkilediğini anlatan kişisel bir anekdot paylaşan Jolie, "Etiyopya'dan olan kızım Zahara tıbbi bir prosedür için hastaneye kaldırıldığında, hemşire bana 'kesiklerinin etrafı pembeleşirse' onu aramamı söyledi. Ona boş boş baktım, neyin yanlış olduğunu anladığından emin değildim. Odadan ayrıldığında, kızımla konuştum, ikimiz de enfeksiyon belirtilerini hemşirenin söylediklerine göre değil, onun şüphesiz iyi niyetine rağmen kendi bilgilerimize göre aramamız gerektiğini biliyorduk. Ailem yüksek kaliteli tıbbi bakıma erişebilse de, ırk nedeniyle basit teşhisler gözden kaçıyor ve tıpta beyaz tene sürekli öncelik veriliyor” diye belirtti. SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.