ANYA TAYLOR-JOY OYUNCULUĞU BIRAKMAYI DÜŞÜNMÜŞ!

Kararından dönmesini sağladığı için buradan Mia Goth'a çok teşekkür ediyoruz!

Altın Küre Ödülü kazanmadan ve satranç oyununu yeniden popüler hale getirmeden önce Anya Taylor-Joy oyunculuktan tamamen vazgeçmeyi düşünüyormuş. ELLE dergisine röportaj veren Taylor-Joy, “değerli ve takdir edildiğini hissettiği” bir şey bulmak istediğini söyledi. Büyürken okulda sürekli zorbalık yaşadığını anlatan Taylor-Joy, çocukken İngiltere’den Arjantin’e taşındıktan sonra alışmakta zorluk çektiğini anlattı. 

“Bu gerçekten beni farklı bir yöne itti. Beth’in satranç oynamaya ihtiyacı olduğu gibi benim de oyunculuğa ihtiyacım vardı.” diyen Taylor-Joy, “Kendime değer verebileceğim ve takdir edilebileceğim bir yere inanmam ve sürekli olarak 'Benim sorunum nedir ve neden uyum sağlamıyorum?' gibi hissetmek yerine aslında katkıda bulunacak bir şeye sahip olmam gerekiyordu.” diye ekledi. 

İki çok duygusal yapımın ardından bir rol arkadaşı ile hislerini paylaştığını ekleyen Taylor-Joy, o dönemde çok korktuğunu ve kırılgan olduğunu söylediğini anlattı. ‘Emma’ filminden sonra oyunculuğu bırakmayı düşündüğünü söyleyen Taylor-Joy, filmdeki rol arkadaşının kendisini ikna ettiğini belirtti. 

“Arka arkaya çalışıyordum, ‘Emma’ filminden hemen önce, aynı anda iki proje yapmıştım ve duygusal olarak ilişki problemleri de yaşıyordum. Bu nedenle 2019’un başında çok kırgındım ve her şeyden çok korkuyordum,” diyen Taylor-Joy, Mia Goth ile setten dönüş yolculuklarını anlattı. “Mia Goth ve ben provalardan eve dönüyorduk. Ona döndüm ve ‘Sanırım oyunculuğu bırakacağım. Bunu devam edebileceğimi düşünmüyorum.’ dedim. Ve Mia’yı hiç bu kadar endişeli görmemiştim. Bana, ‘Ama… Senin yaptığı şey bu. Bunu yapmama kararı veremezsin. Neden bahsettiğinin farkında mısın?’ dedi. Ben de ‘Şu an geri çekilmem gerekiyor ve duygusal olarak kendime bakmam gerekiyor,’ dedim. O da, ‘Bu gerçekten çok kötü olur. Oksijenin olan şeyi bırakamazsın.’ dedi. Böyle dediği için çok mutluyum,” diyen Taylor-Joy, Mia Goth’un kararından dönmesinde çok etkili olduğunu belirtti. 

Bill Nighy, Mia Goth, Autumn de Wilde, Anya Taylor-Joy ve Johnny Flynn 'Emma' filminin prömiyerinde (Getty Images)

Bu senenin başında Entertainment Tonight’a konuşan Taylor-Joy, ‘The Queen’s Gambit’ serisinin ikinci sezonunda Beth Harmon olarak geri dönüş yapmayı çok istediğini söylese de yapımcıların hikayeyi devam ettirmeye niyetleri olmadığını söylemişti. “Belki olabilir. Kimseyi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama bunu asla düşünmedik. Bu bir geçiş serisiydi. Onun büyüdüğünü görüyorsunuz ve iyi bir yerde bırakıyorsunuz. Bu nedenle insanların ikinci sezonu sorgulamalarına şaşırdık,” diyen Taylor-Joy, “Bununla birlikte, yapımda yer alan tüm ekibe bayılıyorum ve onlarla bir daha çalışma fırsatını çok isterim.” diye eklemişti.