ASHLEY GRAHAM, SOSYAL MEDYADAKİ ‘MOM-SHAMING’ HAKKINDA KONUŞTU

“Anneleri eleştirenler sadece anne olan acımasız kızlar.”

Ashley Graham’ın en iyisini yapmaya çalışan ve buna rağmen eleştirilen anneler için önemli bir mesajı var. Geçtiğimiz Salı günü, Jessica Alba ile birlikte Jada Pinkett Smith’in ‘Red Table Talk’ programına katılan Graham, Willow Smith ve Adrienne Banfield-Jones’un da olduğu şovda anne olmak ve eleştirilmek hakkında konuştu. Sekiz ay önce oğlu Isaac’i doğuran Graham, sosyal medyadaki ‘nefret’ mesajlarından toplum içinde emzirmeye kadar birçok konuya değindi. 

“Mommy shamerlar sadece anne olan acımasız kızlar” diyen Graham sosyal medya eleştirilerini anlattı. “Bu çok ilginç çünkü tüm kariyerim beden eleşirileri ile geçti çünkü ben ince kadınların olduğu bir dünyaya giren kıvrımlı bir kızım ve benim gibi bedenleri olanların normal algılanması gerektiğini savunan biriyim,” diyen Graham, “Anneliğime eleştirilerin geleceğini biliyordum ve bununla mücadeleye hazırdım ama birinin size sürekli iyi bir iş yapmadığınızı ve her şeyi yanlış yaptığınızı söylemesi asla iyi hissettirmez” diye ekledi. 


Yeni anneler için toplum içinde emzirmeyi normalleştirme çabasından sonra Instagram üzerinden eleştiri yağmuruna tutulduğuna da değinen Graham, “Tüm kariyerim çekici olmak üzerineydi ve göğüslerim birçok dergi kapağında görülüyordu. Bunun ardından bebeğimi emzirmek insanların aklındaki ‘seksi’ imajımı değiştirdi” dedi. 

2 yaşındaki Hayes, 9 yaşındaki Haven ve 12 yaşındaki Honor ile birlikte üç çocuk annesi olan Jessica Alba, internetteki ‘trollerin’ tek amacının kendi özgüvensizliklerini ‘mom-shaming’ ile saklamak olduğunu belirtti. “Neredeyse herkesin söyleyecek bir şeyi olduğunu fark ettiğim bir noktadayım. Bunun sebebi, bu insanlar o kadar özgüvensiz ki kendilerinden uyandıkları için başkalarını eleştirme ihtiyacı duyuyorlar. Normal hayatlarında çok eleştirildikleri için doğal bir reaksiyon olarak başkalarını paramparça etmenin kendilerini iyi hissettireceğini düşünüyorlar.” diyen Alba, internette ‘nefret’ mesajları yazanları eleştirdi. 

Konuya farklı bir bakış açısı getiren Jada Pinkett Smith ise siyahi bir anne olarak çocukları Willow ve Jaden’ı yetiştirmek hakkında konuştu. Willow’un 12 yaşındayken saçını kazıtmasının ardından eleştirilerin bir kasırgaya dönüştüğünü söyleyen Jada, Jaden’ın farklı karakter özelliklerinin ‘tipik bir siyahi adama yakışmaması’ eleştirilerini de hatırladığını ekledi. “Toplumumuzda farklı basmakalıplar yaratıyoruz ve bu hem kişisel olarak hem de toplum olarak aşmamız gereken bir şey,” diyen Jada, azınlık ırklardaki annelerin çok daha ağır eleştirilere maruz kaldığını hatırlattı. “İnsanların bunun tehlikeli olduğunu hissettiğini biliyorum, çocuklarınızı böyle yetiştirmek istemiyorsunuz çünkü bunun tehlikeli olduğunu düşünüyorsunuz. Bu dünyada siyahi ve kahverengi biri olmanın zorluklarını biliyorsunuz. Ve çocuklarınıza yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz. Bu korkunun nereden geldiğini anladım ama aynı zamanda sokaklada olup, Baltimore’da ‘tipik bir siyahi kız’ olmadığım günleri hatırladım ve özgüvenim mücadeleye devam etmemi sağlamıştı,” diyen Jada, Willow ve Jaden’ın kendi kişiliklerini özgürce bulmalarını desteklediğini söyledi.