ASHLEY GRAHAM VÜCUDU HAKKINDA KONUŞMAKTAN "NEFRET" EDİYOR

"Çünkü erkeklerin böyle bir şey yapması gerekmediğini biliyorum.”

Ashley Graham, sadece vücudunun etrafında dönen konuşmalardan hoşlanmadığını söyledi. Bu durumu erkeklerin asla yaşamayacağını söyleyen Graham, WSJ ile yaptığı röportajda, erkeklerin bu konuşmalar ile karşılaşmayacağını bilse de vücudu hakkında konuşmaya devam ettiğini ekledi. “Sürekli vücudum hakkında konuşmak zorunda olmamdan nefret ediyorum çünkü erkeklerin böyle bir şey yapması gerekmediğini biliyorum,” diyen Graham, “Ama beni bedenim hakkında konuşmaya motive eden şey, küçüklüğümde vücudu hakkında konuşan kimsenin olmaması. İşte bu yüzden Instagram’daki ‘mükemmel’ fotoğrafları sevmiyorum,” diye ekledi. 

“Fotoğraflarımı gerçek ve işlenmemiş tutmaya çalışıyorum çünkü insanların selülitleri, sırt yağları, çatlakları olan kadınlar olduğunu bilmelerini istiyorum… Hangi terimi tercih ederseniz edin, çok fazla kıvrımlı, plus-size, şişman kadın var,” diyen Graham, kendisine hangi terimi tercih ettiği sorulunca sadece “Bir kadın,” demenin yeterli olduğunun altını çizdi. 


Bir insanın bedenini tanımlarken ‘plus-size’ terimine olan negatif hisleri hakkında daha önce de konuşan Graham, “Plus-size kelimeleri kadınlar arasında ayrımcılık yaratıyor. Plus-size kelimelerini kullandığınız zaman birçok kadını kategorileştiriyorsunuz: ‘Düzgün beslenmeyenler,’ ‘yeteri kadar egzersiz yapmayanlar,’ ‘bedenine değer vermeyenler,’ ‘özgüvensizler,’ ‘kendini beğenmeyenler.’ Ve dürüst olmak gerekirse saydıklarım doğru değil,” demişti. 2015’te TEDX konuşmasında da ‘plus-size’ kullanımı hakkında konuşan Graham, “Moda sektörü ısrarla beni ‘plus-size’ diyerek tanımlıyor ama bunu sadece ‘benim bedenim’ olarak düşünmek istiyorum. Kıvrımlı modeller gün geçtikçe daha çok ‘plus-size’ kullanımına karşı gelmeye başladı. Biz kendimize istediğimiz şeyi söylüyoruz—kadınlar, vücut şeklimiz de kendimize özel,” demişti. 

Geçtiğimiz sene Ocak ayında eşi Justin Ervin ile ilk bebekleri Isaac’i dünyaya getiren Graham, son zamanlarda anne olmanın gerçekleri hakkında konuşuyor ve doğum sonrası vücudundaki çatlak izlerini Instagram’dan paylaşmaktan çekinmiyor. Doğum sonrasında değişen vücudu hakkında da konuşan Graham, “Hala hamileliğim öncesine göre 11 kg fazlam var. Karantina döneminde kilo veren biri tanımıyorum. Ve bu nedenle karantina döneminde hamilelik kilolarınızı vermeye çalışmak baştan kaybetmek gibi bir şey,” demişti. YouTube kanalı üzerinden de bu konuya değinen Graham, “Post-partum kilo hedefine yetişmeme gerek yok, bu tamamen bir saçmalık,” diyerek yeni annelerin kilo vermeye değil, dünyaya getirdikleri bebeklerinin sağlığına yoğunlaşmaları gerektiğini vurgulamıştı.