BESLENME UZMANLARI BEYONCE'Yİ ELEŞTİRDİ

Beyonce'nin YouTube kanalında yayınladığı video ile 2018'de performans sergilediği Coachella müzik festivaline nasıl hazırlandığını gösterdi.

Beyoncé, doğum kilolarından kurtulmak için Macro Borges'in 22 günlük beslenme planını 44 gün boyunca uygulamış. Şimdi de, Marco ile işbirliği yaparak insanları, bu bitki ağırlıklı beslenme programına teşvik ediyor.

22 Day Nutrition adlı videonun başlangıcında Beyoncé, tartıya çıkarken 'her kadının kabusu' diyor ve kilosunu görünce 'yapacak çok iş var' diyor.

Videoda vücudu ve hamileliğinde aldığı kilolar ile ilgili konuşan Beyoncé, "İkizleri doğurduğumdan beri sahneye ilk kez çıkacağım. Vücudum sanki benim değilmiş gibi hisseden bir kadındım" diyor.


22 günlük bu beslenme planı, %100 bitkisel beslenmeye dayalı ve birçok yiyecek grubunun olmadığı bir plan. Coachella'ya hazırlanışını anlatan Homecoming belgeselinde Beyoncé, bu beslenme planını şu şekilde özetliyor; Ekmek yok, karbonhidrat yok, süt ürünleri yok, et yok, alkol yok... ve ben açım.

Oldukça sıkı olan beslenme programı, bazı beslenme uzmanları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Bu kadar fazla yiyecek grubunu diyetimizden çıkartmanın yol açacağı sorunlara değinen Charlotte Stirling Reed, "Bu çok üzücü. Öncelikle bu beslenme şekli inanılmaz sınırlayıcı. Önerilen yiyecek gruplarının çoğu bu diyette yok. Fanlarına hiçbir neden ve alternatif sunmadan böyle bir şeyi destekliyor. Örneğin, süt ve süt ürünlerini kesecek olanlar, onların yerine geçecek besleyicilikte şeyler almalılar; kalsiyum, iyot, B vitaminleri gibi. Bunları, bitkisel sütlerden, yemişlerden, baklagillerden elde edebilirler. Bu planı yapmaya karar verenlerin enerjileri çok düşük olacaktır. Bu paylaşım ile aynı zamanda aç hissetmenin normal bir şey olduğunu söylüyor. Açlık, vücudun hayatta kalmasına yardım eder. Bunu görmezden gelmeyi söylemek oldukça sorumsuz bir hareket” dedi.Şarkıcıyı eleştiren diğer uzmanlar ise, Beyoncé’nin böyle bir beslenme planını desteklemesini, normal gelirli insanların bu planı hayatlarına uygulamaları zor olduğu için  düşüncesiz bulmuşlar. Beslenme uzmanı Daniel O’Shaugnessy BBC’ye konuyla ilgili, “Beyoncé umut tacirliği yapıyor. Bu, onu ne kadar fazla gencin takip ettiğini düşünürsek, endişe verici. Milyonlarca insanı etkiliyor. 

Stirling-Reed aynı zamanda insanların Beyoncé’nin sahip olduğu imkanlara sahip olmamasından dolayı bu diyeti uygulamaya çalışanların başarısızlıkla sonuçlanacağının altını çizdi, “Beyoncé’nin genel cerrahlardan, şeflerden, beslenme uzmanlarından oluşan bir ekibi var ve fanlarının çoğunun bunlara sahip olmadığından eminim. Yani o, ne isterse yaptırtabilir. Ancak, bu diğer insanlar için sürdürülebilir değil ve bu bile bile insanları uçuruma sürüklemek” dedi.Etİketler