BILLIE EILISH’IN VÜCUDUNU ELEŞTİRENLERE BİR MESAJI VAR

“Gerçek vücutları normalleştirmeye başlamalısınız, tamam mı?”

Billie Eilish vücudunu eleştirenlere Instagram üzerinden bir mesaj bıraktı. Genelde vücudunun cinselleştirilmemesi için her zaman bol kıyafetler giydiğini söyleyen Eilish, Los Angeles’ta gezerken askılı tişörtü ve şortu lie paparazzi fotoğrafları sosyal medya üzerinden yayılınca eleştiriler almaya başladı. Blogger Chizi Duru’nun “Gerçek vücutları normalleştirmeye başlamalısınız, tamam mı? Herkesin arkasında bir vagon yok, tamam mı? Karın sarkabilir bu çok normal. Göğüsler sarkabilir özellikle emzirme döneminden sonra. Instagram gerçek değil,” dediği TikTok videosunu Instagram hikayesinden paylaşan Eilish, eleştirilen kilolarına cevap verdi. 

Billie Eilish'in Instagram Hikayesi 

Ekim 2019’da Elle dergisine konuşan Eilish, stilindeki ve genç kızlara örnek olarak gösterilmesinin sorunlarını anlatmıştı. Bol kıyafetler giymesinin sebebinin özgüvensiz olması olmadığını, toplumun genç kızları cinselleştirmek olduğunu belirten Eilish, “Amacım: ‘Hadi Billie Eilish gibi giyinmeyen kızları eleştirelim, değil. Bu beni kızdırıyor. Benim büyük tişörtler giymem gerekiyor ki insanlar göğüslerimden rahatsız olmasın!” diye sitem etmişti. Geçmişte yaşadığı bir deneyimi anlatan Eilish, Nashville’de askılı tişört giydikten sonra bu fotoğrafın Twitter üzerinde viral olduğunu söylemişti. “Göğüslerim Twitter’da trend topic olmuştu. Hem de birinci sırada! Bu nedir? Herkes göğüslerim hakkında yazıyordu. Evet iyi görünüyorum,” diyen Eilish, “Ben göğüsler ile doğdum. Ben büyük göğüslere sahip olan bir DNA ile doğdum,” diye eklemişti. 

Okul yıllarında göğüsleri sebebiyle ‘slut-shaming’ yaşadığını anlatan Eilish bu nedenle bol kıyafetler giydiğini söylemişti. “Kısa bir süre önce yakın bir erkek arkadaşım ile FaceTime yapıyordum ve askılı tişört giyiyordum. Bana ‘Git bir tişört giy,’ dedi. Ben de ‘Zaten giyiyorum,’ dedim. Daha küçük göğüslü biri askılı tişört giyebilir ama ben giyince büyük göğüslerim olduğu için birden ‘slut-shaming’ yaşıyorum. Bu çok saçma. Aynı tişört!” diyen Eilish, insanların algısının rahatsız edici olduğunu dile getirmişti. 

Büyüdükçe stilinin değişeceğini ekleyen Eilish, “Ben bir kadın olacağım. Ve vücudumu göstermek isteyeceğim. Çekici bir müzik videosu çekmek istediğimde ne olacak? Bunun insanları çıldırtacağına eminim. İnsanların ‘Ona karşı saygımı kaybettim,’ diyeceğine eminim,” diyerek insanların basmakalıp algılarının değişmesini gerektiğini vurgulamıştı. 

Etİketler