BİR BİLENE SORDUK

Kanye West vakasını bir bilene sorup, uzman görüşü almayı ihmal etmedik.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 09 Mayıs 2014
BİR BİLENE SORDUK
Sıla GÜVEN'in Kanye West araştırmasına , müzik yazarı Mehmet Tez'in açıklamalarıyla son noktayı koyuyoruz.

Kanye West neden bu kadar çekici?


Müzik yazarı Mehmet Tez cevapladı: “İngiltere'nin en stil sahibi ‘Brit' gruplarından Wild Beasts'le röportaj yapıyorum. Kendileri esin kaynaklarını sayarken Baudelaire'den, Rimbaud'dan bahsediyor. İsimleri Matisse'e gönderme olsun diye konulmuş (bkz. Wild Beasts-Les Fauves). Solistleri Hayden Thorpe'a, ‘Bugünün Baudelaire'leri, Rimbaud'ları kim sizce?' diye sordum. ‘Kanye West'i çok cesur buluyorum' yanıtını aldım.


Evet, ‘bir Alex değil' misali Kanye West bir Picasso, Baudelaire, Matisse değil belki ama dünyada müzik yapan, şarkı sözü yazan, hikaye anlatan pek çok insanı etkilediği ortada. En azından elimizde kanıt var. Gerçekten de Kanye West'i benzer stilde müzik yapan hip hop dünyası yıldızlarından ayıran da galiba bir çeşit tabuları yıkan, cesur, tartışma yaratan laflar eden, sözünü sakınmayan adam imajı. Çoğu hip hop yıldızı sosyal meselelerden, sokak yaşamından, güç ilişkilerinden, ‘hayatta kalmak'tan, kadınlardan, paradan, mafyadan, uyuşturucudan, şöhretten bahseder, bu alanlarda racon keser.”~ MEGALOMAN YEEZUS


“Kanye West'in provokasyonuysa daha farklı. 2005'te ‘Late Registration' albümü, siyahi İsa olarak poz verdiğinde dikkat çekmişti. Son albümü ‘Yeezus' da dahil olmak üzere İsa takıntısını ve megalomanisini saklamıyor artık. Sahneye çıkıp ödül alan Justice'ten mikrofonu kapıp, ‘Siz de kimsiniz, ben bir milyon dolarlık klip yaptım ve ödülü size mi verdiler' diyebilen, lafını dalga geçilmek, komik olmak pahasına sakınmayan biri. Televizyonda ‘Bush siyahları takmıyor' diyebilecek kadar da siyasetçileri umursamaz bir hali var. West'in neredeyse kötü not alan albümü yok. Son iki albümü hemen bütün ‘best of' listelerine girdi. Sözlere gelince, gerçekten de cesur laflar ediyor.”~ BEN EN İYİSİYİM!


“Hayata dair aforizmalar, cinsellikle ilgili ‘detaylı' durumları anlatan uzun cümleler, siyahların haklarından girip, dine uzanıp oradan topluma giydirmeler... Bunlar giderek karanlık bir fonda şarkılarını söyleyen Kanye West için sıradan şeyler. West 70'lerin klasik blues'undan esinlenen, ama aynı yılların funky havasını da taşıyan biri, müziğinde. Bunu yaparken trip hop sularına girip Daft Punk'la çalışabiliyor, bir yandan da prodüktörü olarak Metallica, Red Hot Chili Peppers gibi baba rockçıların has adamı Rick Rubin'i seçebiliyor. Bunların her birinden faydalanmayı biliyor. Kendini dünyanın en iyi rapçisi, en büyük provokatörü, en iyi modacısı olarak gördüğü de kesin bilgi. 2005'te İsa olarak poz veren, 2013'te ‘Yeezus' adında albüm yapıp ‘Ben Tanrı'yım' diyen biri için normaldir.”

Sıla GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.