Bir yıldız kaydı

Amy Winehouse'un ölümü ile müzik dünyasından bir yıldız daha kaydı.

Grammy ödüllü şarkıcı Amy Winehouse, 23 Temmuz günü, Londra Camden'daki apartmanında ölü bulundu. Yetenekli şarkıcının ölüm nedeni ise henüz açıklanmadı. 

Soul ve caz müziğinin önde gelen isimlerinden sayılan Amy Winehouse, 14 Eylül 1983 yılında dünyaya geldi. 13 yaşında ilk gitarına sahip olan Winehouse, bundan bir yıl sonrasında ise müzikle daha yakından uğraşmaya ve şarkı sözü yazmaya başladı. 

2002 yılında çalışmalarına başladığı ve 2003 yılında piyasaya sürdüğü tanıtım albümü "Frank" ile şarkıcı, muhteşem sesiyle Sarah Vaughan ve Macy Gray gibi isimlerle karşılaştırıldı. 2006 yılında çıkardığı Back to Black albümü İngiltere'de en iyi satan albümler arasına girdi. Şarkıcı, bu albümle 2008 Grammy Ödülleri'nde yılın en iyi albümü, yılın en iyi şarkısı, en iyi pop şarkıcısı, en iyi pop albümünü kazandı.

Müzik hayatındaki başarıyı özel hayatında gösteremeyen Amy, madde bağımlılığı ile sık sık gündeme geldi. Eski kocası Blake Fieleder- Civil ile ettikleri kavgalar, Amy'nin madde bağımlılığı yüzünden sergilediği agresif tavırlar basında en çok konuşulan haberler arasında yer aldı.

2007 yılında da Avrupa ve İngiltere'deki konserlerinin çoğunu iptal edilen şarkıcı, aşırı doz eroinden ve kokainden birçok kez hastaneye yatırıldı. "Alkolik değil, manik depresifim" diyen şarkıcı, madde bağımlılığını ve alkol sorununu hiçbir zaman kabullenemedi.

20 Haziran'da İstanbul'da ilk konserini vermeye hazırlanan Winehouse, yine madde bağımlılığı yüzünden, konser vermeye geldiği İstanbul'daki otel odasından hiç çıkmadı. Winehouse'un davranışları yüzünden turnenin geri kalan kısmı iptal edildi. Amy'nin tekrar tedaviye başlayacağını açıklayan menajeri şarkıcının erken emekliye ayrılacağının altını çizdi. Menajeri, yetenekli şarkıcının durumunun kötüye gittiğine dair sinyalleri o dönemde vermeye başladı.

Birçok hayranını üzüntüye boğan Amy Winehouse'un ölümü ise yaşadığı çalkantılı hayatı yüzünden çoğu isim için sürpriz bir haber olmadı. Janis Joplin, Kurt Cobain, Jim Morrison gibi müzik dünyasının dev isimleri ardından Amy Winehouse da 27 yaşında hayata veda eden ünlüler arasında yerini aldı. 

Etİketler