BRITNEY SPEARS'IN BABASININ VASİLİĞİ ASKIYA ALINDI

Babası ve vasisi Jamie Spears, 2008'den beri kızının kararlarının çoğunu denetledi.

Britney Spears’ın 13 yıllık bir mücadelesinin ardından, babasının vasilik rolü nihayet askıya alındı. 29 Eylül Çarşamba günü bir yargıç, Spears'ın vasilik yetkisini şarkıcı tarafından atanan bir muhasebeciye devretti.

Los Angeles'taki duruşmada Yargıç, Spears ile babası arasındaki koruyuculuğu askıya aldı. Avukatları ayrıca, Spears'ın vasiliğinin tamamen sona erdirilmesi konusunda kesin bir karara varmak için önümüzdeki 30 ila 45 gün içinde yeni bir duruşma planlanmasını talep etti.  Ne Spears, ne de nişanlısı Sam Asghari duruşmaya katılmadı.

Geçen yıl boyunca, Spears'ın vasiliği mahkemeye girip çıktı. 11 Şubat 2021'de bir yargıç, babası Jamie'nin artık maliyesinin tek koruyucusu olmayacağını ve bunun yerine %50 kontrolü elinde tutacağını açıkladı. Ancak 12 Temmuz'da, önüne atılan haksız saldırılara karşı çıkarken babasının, istifa etmeyi kabul ettiğini gösteren yasal belgeler ortaya çıktı.

Britney Spears, hâkimin babasının hayatı üzerindeki kontrolünün “zehirli” olduğunu ilan etmesi ve pop süperstarının mülkünün koruyucusu olarak görevden alma talebini kabul etmesi üzerine; Çarşamba günü mahkemede kazandı. Los Angeles Yüksek Mahkemesi Yargıcı, Jamie Spears'ın ünlü kızının hayatını ve parasını son 13 yıldır kontrol eden yasal düzenlemeden uzaklaştırılmasının Britney'nin "en iyi şekilde çıkarına" olduğuna karar verdi. Jamie ve Britney'nin avukatlarının argümanlarını dinledikten sonra, "Mevcut durum savunulamaz" dedi.

Hakim kararı, kalabalık bir seyirci odasının önünde verdi. #FreeBritney destekçilerinden oluşan bir topluluk, ellerinde pankartlar tutarak ve yüksek sesle "Free Britney" bağırarak mahkeme salonunun dışarı çıktı. Karar, mahkemeye Çarşamba günü şarkıcının avukatı Mathew Rosengart'ın, Jamie Spears'ın vasiliğinin "derhal" askıya alınması için dilekçe vermesinin ardından geldi.

Avukatı, mahkemede Britney'in koruyuculuğu tamamen feshetmeye çalışırken; yeminli mali müşavir John Zabel'i Britney'nin 60 milyon dolarlık mirasına geçici koruyucu olarak atamasını istedi. Jamie'nin avukatı Vivian Thoreen, konservatörlüğü devralmak için bir "yabancı" atamanın doğru hareket olmadığını savunmaya çalışsa da, hâkim Zabel'in atanmasını kabul etti. Hâkim Penny, Thoreen'e, "Bu temyiz edilebilir bir emir değil," diye karşılık verdi.

Jamie vasilikten uzaklaştırıldığına göre, Rosengart en büyük önceliğinin anlaşmayı tamamen feshetmek olduğunu ve 12 Kasım'a bir fesih duruşması ayarlandığını söyledi.  Avukatı, "Bu Britney ve adalet için anıtsal bir zaferdi." dedi.

“Hit Me Baby One More Time” ile 16 yaşında müzik sahnesine çıktığından beri Spears, son 30 yılın en çok izlenen, hakkında yazılan ve tartışılan kadınlarından biri oldu.

Britney Spears, bu kararın ardından mutluluktan uçtu! Heyecanını, Instagram'da bulutların arasından paylaştı.