CHARLIZE THERON’UN BÜYÜK DEĞİŞİMİ

Protez makyaj ustası Kazu Hiro, CharlizeTheron’un Bombshell filmi için geçirdiği değişim sürecini anlattı…

Filmleri için değişim konusunda uzmanlaşmış olan Charlize Theron, değişimlerinde yemek ve takma dişlerden faydalandı. ‘Monster’ filminde seri katil Aileen Wuornos’u canlandıran Theron, dramatik takma dişleri ve ‘Tully’ filminde ise günde iki milkshake içerek yaklaşık 23 kilo alması ile dikkat çekmişti. Şimdi ise ‘Bombshell’ filmindeki değişimi ile konuşulan Theron, yine tanınmaz hale geldi!

Yeni filmi için makyajla değişen Theron’un gerçekçi makyajının arkasında Hollywood’un makyaj sanatçısı Kazu Hiro var. ‘Darkest Hour’ filminde Gary Oldman’i protez makyaj ile Winston Churchill’ın aynısı yapan Hiro, Theron’u Fox News sunucusu Megyn Kelly’e dönüştürmek için haftalarca araştırma, çizim ve maket yaptı. Geçtiğimiz Pazartesi günü bu muhteşem makyajı ile Oscar adaylığı kazanan Hiro, Theron’u ekranda tanımamızı zorlaştırdı. 

Daha iyi bir tepki olamayacağını söyleyen Hiro, “En başından beri Charlize, seyircilerin, ‘Megyn Kelly’i canlandıran Charlize,’ demelerini istemiyordu. Seyircileri bir şeye ikna etmeye çalışmak istemiyordu,” dedi. Winston Churchill’in aksine hala yaşayan insanların benzerini yapmanın çok zor olduğunu söyleyen Hiro, “Bir illüzyon yaratmam gerekiyordu. Amacım, Theron’un günlük imajını geri planda bırakarak seyircileri hikayenin içine çekebilmekti. İnsanların oyuncuları unutup hikayeye inanmaya ve filmin içine girmesini istedik” diye ekledi. 
Saatlerce Theron’un yüzünün fotoğraflarını ve sonrasında Kelly’nin yüzünü çalışan Hiro, Kelly’nin en belirgin hatlarını öne çıkarmaya karar verdi. Göz kapakları, burnu ve yanaklarına odaklanan Hiro, protez makyajı olabildiğince esnek yaparak Theron’un mimiklerinin ortaya çıkmasını sağladı. “Charlize’in mükemmel bir suratı var. Hem genç hem de olgun ama yumuşak bir yüzü var. Megyn’ın ise daha sert, köşeli bir çenesi ve ağır göz kapakları var. Charlize’in derin bakışlarının üzerine protez göz kapakları ekleyerek bakışlarını tamamen değiştirdik. Çenesi için protez makyaj parçaları yaparak, Charlize’in hatlarını sertleştirdik ve böylece ağız kısmı daha çok Megyn’e benzedi. Charlize’in çok küçük ve tatlı bir burnu var ama Megyn’in daha büyük bir burnu var ve bunun üzerinde de çalıştım,” diyen Hiro, tüm makyaj sürecini anlattı. 

Tüm bu işlemler için Theron’un burnunun alçısını alan Hiro, 3 boyutlu bir model çıkararak bilgisayarda değişimler yaptı. Yeni modelleri bilgisayar üzerinde modifiye ettikten sonra hazırlayan Hiro, burun, dudak ve çene parçalarını özenle hazırladı. Makyaj sanatçısı Vivian Baker’ın yardımı ile  protez makyajın üzerine gerçekçi kontürler yapan Hiro, aynı zamanda saç stilisti Anne Morgan ile peruklar üzerinde çalıştı. Tüm bu işlemlerin ardından koyu mavi lensler takan Theron, Megyn Kelly ile ikiz gibi görünmeyi başardı. 
Tüm işlemlerin sonucunda sete girişlerini anlatan Hiro, “Sete girdik ve yönetmen Jay Roach, Charlize’i ilk gördüğü anda gözlerini ondan alamadı. Böyle olunca biz de ‘Evet, başardık! Etkili oldu’ diye düşündük. Setteki herkes, kameramanlardan ekstra oyunculara kadar herkes ne kadar muhteşem bir iş çıkardığımızı söylüyordu,” dedi. 

Film boyunca protez parçalara değişiklikler yapan Hiro, makyajın çok narin olmasının işleri zorlaştırdığını söyledi. “Her gün parçaları birbirine yapıştırıyorduk çünkü tüm protez makyaj parçalarının özenle korunması gerekiyor. Bu bir denge işiydi çünkü çok fazla yapıştırıcı kullanırsak Charlize’in derisi acıyordu ve ertesi gün çekim yapılamıyordu. Bu nedenle yapıştırıcıları minimumda kullanarak, rahat çıkarılabileceğine emin oluyorduk. Sanırım göz kapak parçalarını film boyunca iki üç kez değiştirdik” dedi. Charlize Theron dışında filmdeki diğer oyuncular; Roger Ailes’i oynayan John Lithgow ve Gretchen Carlson’u oynayan Nicole Kidman’ın makyajlarını da yapan Hiro, her oyuncu için yaklaşık 3 saat boyunca uygulama yaptığını söyledi. Protez makyaj ile oturmaktan yorulan ve sıkılan birçok oyuncu ile çalıştığını söyleyen Hiro, Bombshell setinin farklı olduğunu ve herkesin çalışma etiğine hayran olduğunu belirtti. “İlk defa bir filmde çalışırken kimseden tuhaf hisler veya baskı almadım. Herkes birbirine iyi davranıyordu ve bence bunun sebebi Charlize ve Jay. İkisi de en iyi insanları işe aldılar. Bu film hakkında en önemli şey ise anlattığımız hikaye. Filmin önemli olan kısmı protezler veya makyaj değil, anlatılan gerçek hikaye ve bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum” diyen Hiro, Fox News cinsel istismar skandalını anlatan filmin önemini vurguladı.