EMILY RATAJKOWSKI BİR FOTOĞRAFÇIYI CİNSEL TACİZ İLE SUÇLADI

Fotoğrafçı Jonathan Leder tüm suçlamaları reddediyor.

2012’de fotoğrafçı Jonathan Leder’in evinde bir çekime giden Emily Ratajkowski, Leder’i cinsel taciz ile suçluyor.

Ratajkowski, 2016’da bir fotoğraf kitabı çıkaran Leder’in kendisinin de yer aldığı fotoğrafları izinsiz yayınladığını belirtirken, Leder bu iddiayı yalanlıyor.

Geçtiğimiz Salı günü New York Magazine’e ‘Buying Myself Back: When Does a Model Own Her Own Image?’ (Kendimi Geri Satın Almak: Bir model ne zaman kendi fotoğraflarına sahip olur?) başlığında bir makale yazan Ratajkowski, 2012’de yaşadığı olayları anlattı. Menajerinin Leder’in Woodstock, New York’taki evine gitmesini istediğini söyleyen Ratajkowski, Dairus adındaki bir dergi için çekim yapıldığını söyledi. Bu çekimden para almadığını söyleyen Ratajkowski, çekim istekleri arasında gece orada kalmasının istendiğini ekledi. Leder’in kendisini bir otobüs durağından aldığını söyleyen Ratajkowski, fotoğrafçının kendisine asla direkt olarak bakmadığını söyledi. “Benimle ne kadar ilgisiz davransa ben de o kadar kendimi ispatlamak istiyordum. Fotoğrafçıları etkilemenin iyi bir itibar yaratmak için önemli olduğunu biliyordum,” diyen Ratajkowski, evde Leder’in iki çocuğu ile tanıştığını ekledi.

Makyaj sanatçısının gelmesinin ardından çekimin iç giyim olduğunu öğrendiğine şaşırdığını söyleyen Ratajkowski, “Mutfak sandalyesine eski görünümlü iç çamaşırları serince nasıl bir çekim olacağını anladım. Menajerim bana bunun iç giyim olduğunu söylememişti ama endişeli değildim çünkü daha önce böyle birçok çekim yapmıştım,” dedi. Olgun görünmek ve sorun çıkarmamak için Leder’in çekim boyunca verdiği şarap bardaklarını kabul eden Ratajkowski, “Çok çalışan ve uyumlu biri gibi görünmenin iyi bir itibar için önemli olduğu bana öğretilmişti. Menajerim hep bana ‘Bir sonraki çekiminin kimle olacağını asla bilemezsin,’ diye hatırlatırdı,” dedi. İç giyim çekiminden sonra Leder’in kendisine, “Şimdi nü çekim deneyelim,” dediğini söyleyen Ratajkowski, “Kıyafetleri çıkardığım an bir yanım tamamen koptu. Vücudumun içinden çıkmaya başladım. Kamerada nasıl gözükeceğimi düşünerek poz vermeye başladım. Flaş o kadar parlaktı ve o kadar fazla şarap içmiştim ki gözümün çevresinde siyah noktalar olmaya başladı,” diye ekledi. 

Çekimin sonunda fotoğraflara baktıklarını söyleyen Ratajkowski, bu sırada makyaj sanatçısının odadan çıkmasının kendisini çok kötü hissettirdiğini söyledi. “Beni bırakmasına üzülmüştüm ama onun orada olmasının bana güvence verdiğini kendime itiraf edemiyordum,” diyen Ratajkowski daha sonra cinsel tacizin detaylarına indi. “Sonraki gelenler bende biraz bulanık ama hissi unutamıyorum,” diyen Ratajkowski, Leder’in izni olmadan kendisine dokunmaya başladığını anlattı. Leder’in kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden Ratajkowski, “Bu olanları kimseye anlatmadım ve çok üzerine düşünmemeye çalıştım,” dedi. Ratajkowski, birkaç sene sonra bu fotoğrafları kitabında yayınlayan Leder’in iznini almadığını belirtiyor. Daha sonra ikinci ve üçüncü kitaplarını yayınlayan Leder, birinin başlığını ise ‘Two Nights With Emily’ (Emily ile İki Gece) yapmıştı. Leder’in yayın şirketi ile iletişime geçen Page Six, yayın şirketi Imperial Publishing’in, “Tabiiki Leder tüm bu çirkin iddiaları reddediyor,” dediğini yazdı. Leder’in kitabının yayının durduramadığı için bu yalan iddiaları söylediğini belirten Imperial Publishing, Ratajkowski’nin iddialarının “yanıtlamak için çok çocuksu olduğunu,” söyledi. “Kim hakkında konuştuğunuzun farkındasınız değil mi? Bu kız Treats! Dergisinde nü pozlar veren ve Robin Thicke’in videosunda çıplak dans eden biri. Onun gerçekten bir cinsel taciz kurbanı olduğuna mı inanmak istiyorsunuz,” diyen Leder, Daily Mail’a da tüm iddiaların yalan olduğunu söyledi. Bu iddiaların doğru olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz ancak ne olursa olsun bir modelin veya herhangi bir kadının kariyerinde tercih ettikleri sebebiyle böyle cümleler ile yargılanması tamamen yanlış. 


.