EMMA WATSON CİNSEL İSTİSMAR MAĞDURLARI İÇİN ÜCRETSİZ YASAL DANIŞMANLIK HATTI BAŞLATTI

Bu girişim ile, kadınların yasal haklarını ve atacakları adımları anlamalarını sağlamak hedefleniyor.

İngiltere merkezli Rights of Women Derneği tarafından yönetilen bu hatta, yasal deneyime sahip gönüllüler telefonların başında, İngiltere ve Galler'deki kadınları işyeri cinsel istismarı ve genel hakları konusunda bilgilendirmek için bekleyecekler.

#MeToo ve Harvey Weinstein skandallarından sonra Time's UP'ın finanse ettiği bu girişim, Watson ve toplumun yardımlarıyla başlatıldı ve Rosa aslı bir yasal danışmanlık derneği tarafından yönetiliyor.

Bu hat kadınlara, hangi davranışların cinsel taciz olduğunu, işverenlerini böyle bir durumda nasıl şikayet edebileceklerini, İş Mahkemeleri'ne nasıl şikayette bulunabileceklerini, uzlaşma sözleşmeleri ve gizlilik sözleşmelerini kapsayan yasalar hakkında yasal danışmanlık hizmeti sağlayacak. Watson, bu hattı açtığından dolayı çok mutlu olduğunu, ancak istatistiklere göre her iki kadından birinin iş yerinde cinsel istismara uğradığı bir ülkede bu hattın bir ilk olduğunu düşündüğünde bunun oldukça sarsıcı olduğunu söyledi. Emma, "Sonunda herkes bu sorunun büyüklüğünü anlamaya başladı gibi geliyor. Global standartların önlem ve mesuliyet üzerine yeniden düzenleneceği bir döneme girdiğimizi umuyorum. Haklarınızın neler olduğunu ve onları nasıl savunabileceğinizi bilmek, eğer cinsel istismara uğradıysanız bu konuda neler yapabileceğinizi bilmek, güvenli iş yerleri yaratmanın hayati bir parçasıdır ve bu tavsiye hattı, çalıştığımız her yerde tüm kadınların desteklenmesini sağlamada büyük bir gelişme" dedi.