HALSTON AİLESİ YENİ NETFLIX DİZİSİNDEN MEMNUN DEĞİL

Roy Halston'un yeğeni Lesley Frowick, 'Halston' serisinin birçok şeyi yanlış gösterdiğini söyledi.

Roy Halston Frowick’in ailesi Netflix’in ‘Halston’ adlı yeni dizisinden pek de mutlu değil.  Dizinin “fazla şişirilmiş” ve “sansasyonel” olduğunu söyleyen aile, Roy Halston’un yansıtılan karakterinin yanıltıcı olduğunu belirttiler. Steven Gaines’in yazdığı ‘Simply Halston’ adlı kitaptan uyarlanan ‘Halston’ serisi daha önce ‘American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace’ serisinin yapımını üstlenen Ryan Murphy tarafından yapıldı. 

Halston ailesinin bazı üyelerinden olumsuz eleştiriler alan seri aile tarafından beğenilmedi. Tasarımcının yeğeni ve Halston Personal Archives’in kurucusu ve yöneticisi Lesley Frowick, “Arşivlerin sorumlusu olarak bana hiçbir şekilde danışılmadı. Proje bitmek üzereyken ve tanıtım etkinlikleri başlayana kadar tamamen habersizdim” dedi. 

1970’li yıllarda zirveye ulaşan Roy Halston Frowick, New York’taki Studio 54 gece kulübü dönemini şekillendirmiş ve dökümlü silüetleri, minimalist stilleri ile biliniyordu. 1960’lı yıllarda Bergdorf Goodman’da şapka tasarımcısı olarak çalışan Halston, Jackie Kennedy’nin şapkasını kullanması ile New York sosyetesinin favori ismi olmuştu. Daha sonra kendi markasını kuran Halston, 1970’li yılların başlarına kadar Amerikan modasının en sevilen tasarımcılarının başında geldi. 1990 yılında AIDS sebebiyle hayatını kaybeden Halston’un mirasına ailesi sahip çıktı. “O çok nazik ve cömert bir adamdı ve bir aile adamıydı. O iyi bir insandı,” diyen Lesley Frowick, “Moda işi konusunda oldukça vizyonerdi.” diye ekledi. 

Geçtiğimiz hafta Halston Personal Archives aracılığı ile bir açıklama yayınlayan Lesley Frowick, Netflix’in yayınladığı serinin yanlış olduğunu belirtti. “Bu insanlar onu yeteri kadar iyi tanımıyorlardı çünkü muhtemelen Halston’un şöhret döneminde daha çocuklardı.” diyen Frowick, “Bu nedenle sadece hikayenin sansasyonel tarafına odaklandılar. Dizideki bu ayrıntılar, bir sanatçı olarak inanılmaz armağanına, Amerikan modasına katkısının derinliğine, iş ahlakına ve ilk gerçek Amerikan moda etkileyicilerinden biri olarak başarısına haklı vurgu yapmak yerine aşırı şişirilme eğiliminde” diye ekledi. 


“Gerçekte amcamız Halston, çok özel, ağırbaşlı bir beyefendiydi ve onun bu şekilde hatırlanıp saygı görmesini umuyorum,” diyen Frowick aynı zamanda başrolde oynayan Ewan McGregor seçiminden de mutlu olmadığını söyledi. “Bir oyuncu olarak onun yeteneklerini takdir ediyorum ama Halston’un zahmetsizce somutlaştırdığı özgün zarafeti, güzelliği ve incelikliğini kopyalamak neredeyse imkansız,” diyen Frowick, 2019’da yapılan ‘Halston’ adlı belgeselin çok daha doğru olduğunu belirtti. “Bu belgesel, hikayesinin kapsamlı bir kaydı olarak düşünülmelidir,” diyen Frowick, “Film yapımcısı Frederic Tcheng’e yoğun bir şekilde danışmanlık verdim ve Halston’un sesi ve kendi yaşam deneyiminin yansıması için bana emanet ettiği birçok tarihi eseri ödünç verdim,” diye ekledi.