HARVEY WEINSTEIN SUÇLU BULUNDU!

New York Yüksek Mahkemesi Weinstein davası kararlarını açıkladı…

Harvey Weinstein davasındaki hakimler, New York’ta gerçekleşen mahkeme sonucunda Weinstein’i cinsel istismar ve tecavüzden ağır suçlu bulurken ‘yırtıcı’ cinsel tacizden beraat ettiği açıklandı. New York Times ve New Yorker gazetelerinde yayınlanan haberin üzerine 80’nin üzerinde kadına cinsel istismarda bulunduğu söylenen Weinstein, iki yıldır taciz, istismar ve tecavüz suçlamaları ile karşı karşıyaydı. #MeToo hareketini başlatan ve Time’s Up hareketini alevlendiren Weinstein skandalından iki kadın, Weinstein’i beş farklı suçlama ile dava etti. Bu davanın sonucunda suçlu olmadığını savunan Weinstein, tüm söylentileri reddetti. 

Harvey Weinstein, New York Yüksek Mahkemesinde (Getty Images)

Vareity’nin haberine göre Pazartesi günü gerçekleşen mahkemede 6 kadının cinsel istismar ifadeleri dinlendi ve Weinstein cinsel suçtan ve 3. derece tecavüzden suçlu bulundu. İki istismar vakasına odaklanan juri üyeleri, üç gün boyunca müzakere sürecine devam ettiler. Mahkeme üyelerinden James Burke, jurilerin bu olaylar üzerine ortak bir karar vermelerini söyleyerek dava sürecinin devam etmesini sağladı. 

Rose McGowan, Weinstein Davasının gerçekleştiği New York Yüksek Mahkemesinin Önünde (Getty Images)

New York Yüksek Mahkemesinde gerçekleşen davada 5 farklı suç ile itham edilen Weinstein, suçlamalardan 3 tanesinden beraat etti. Mahkeme önüne gelen Rose McGowan ve Rosanna Arquette, kadınların yanında olduklarını söylediler. “Başkalarına zarar vererek bunu kendine sen yaptın. Tek suçlayabileceğin kişi sensin” diyen McGowan, Weinstein’a seslendi. “Tüm işyerlerinde cinsel istismarın zamanı doldu. Sonuçları olmadan söylenen boş özürlerin zamanı doldu ve Weinstein gibi istismarcılara sebep olan sessizlik kültürünün zamanı doldu” diyen Arquette ‘Time’s Up’ hareketine değindi. 

Weinstein’in 80 dakikalık savunması ile başlayan dava, 2 haftalık juri seçimi ve 8 haftalık tartışmalar, ifadeler ve kararlar eşliğinde sonlandı. New York Times’ın haberine göre, avukatlar birçok kadın tanık çağırarak, Weinstein’in istismarının yıllar öncesine dayandığını kanıtlamayı hedeflediler. Weinstein’ı suçlayan kadınların duygusal ifadeleri ile süren davada birçok kadının Weinstein tarafından otel odasına çağırıldığı ve kariyerinde yükseltme sözleri ile cinsel ilişkiye zorlandığının altı çizildi.