HARVEY WEINSTEIN'IN 25 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMASINA TIME'S UP'DAN TEPKİ

Time's Up vakfı, onlarca kadın tarafından tecavüz ve cinsel istismar ile suçlanan Harvey Weinstein'ın mahkemede milyonlarca dolarlık bir anlaşmaya varmasını eleştirdi.

Çarşamba günü, ayrı ve benzer cezai suçlamalarla ilgili bir duruşma için mahkemeye çıktıktan saatler sonra, New York Times, Harvey Weinstein ve iflas eden film stüdyosunun yönetim kurulunun 25 milyon dolarlık bir geçici anlaşma sağladığını bildirdi. Bu anlaşma altıında Weinstein, suçlardan hiçbirini itiraf etmek zorunda kalmayacak ve 30 kadın kurbanının hiçbirine kendi doğrudan ödeme yapmayacak. Weinstein'ın şirketini temsil eden sigorta şirketleri ödemeyi üstlenecek.

Weinstein, kendisine yapılan tüm tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarını reddetti

Time's Up vakfının Baş İşletme Sorumlusu Rebecca Goldman, "Bu anlaşma, basit bir matematik probleminden çok daha fazlası.  Bu, güçlü istismarcıları kurbanları umursamadan kayıran bozulmuş, problematik bir sistemin belirtisidir. Bu anlaşma ne kadar sorunlu olsa da biliyoruz ki bu aynı zamanda Harvey Weinstein'a baş kaldırmış ve bu dava için çok çalışmış kurbanları temsil ediyor. Umarız bu, onlara ve belki de başkalarına çok gecikmiş bir adalet ve az da olsa bir rahatlama duygusu getirir" dedi.

New York Times'ın haberine göre, davacılara yapılacak ödemelerin, Weinstein'ın şirketinin yükümlülüklerini kapatmayı amaçlayan toplam 47 milyon dolarlık bir anlaşmanın parçası olacağını ve 12 milyon dolardan fazlasının şirket yönetim kurulu üyesi yapımcı, kardeşi Bob Weinstein ve kurulun diğer üyelerinin yasal maliyetlerin bir kısmını kapsayacak. Açıklamada, Time's Up vakfı kurbanların hiçbirinin 500.000 dolardan fazla almayacağını söyledi.


"Bu, kurbanların alabileceği en iyi miktarsa; sistem bozuk demektir. #TIMESUP"

Time's Up vakfı, Ekim 2017'de bir grup kadının Weinstein'a karşı suçlamalar ile öne çıkmasından kısa bir süre sonra kuruldu. Bu kadınların iddiaları da, dünya çapında çoğunlukla kadınların eğlence, medya ve siyasetteki güçlü figürler de dahil olmak üzere erkeklere karşı cinsel istismar suçlamalarıyla ortaya çıktığı #MeToo hareketini de doğurdu. Time's Up yakın zamanda, "milyonların onları desteklediğini mağdurlara gösterelim" adlı bir imza kampanyası başlattı.

Goldman Time's Up'ın açıklamasında, "Time's Up, bugün ve her gün Weinstein'a karşı cesurca konuşan 80'den fazla kadın ile adalet ve hesaplaşma için dünya çapında bir dayanışma içinde. "Onlarla birlikte, cinsel taciz ve iş yerinde saldırı yok olana kadar savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Çarşamba günü yapılan ceza davası duruşmasında, Weinstein bir yürüteç kullanarak geldi ve savcılar, Weinstein'ı elektronik ayak bileği monitörünü bilerek düzgün bir şekilde giymemekle suçladıktan sonra kefaletini artırdı. 2013'te New York'ta otel odasında bir kadına tecavüz ettiği ve 2006'da farklı bir kadına zorla cinsel bir eylem yaptığı suçlarını reddetti. Ancak, suçlu olduğu kanıtlanırsa Weinstein, müebbet hapis cezası alabilir.

Weinstein'ın davası önümüzdeki ay başlayacak.