ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

HOLLYWOOD'UN EN ÇOK KAZANAN KADINLARI

Erkeklerin süper kahramanları ya da çok güçlü insanları canlandırdıkları filmlerin en yüksek bütçeleri aldığı bir dünyada tabii ki daha az kazanç elde edenler kadınlar oluyor..

2018'de yapılan bir araştırmaya göre, 2007-2017 arasında 1,100 adet popüler film çekilmiş ancak bu filmlerdeki karakterlerin sadece %30,6'sı kadın oyunculardan oluşuyor. Hele ki konu yüksek bütçeli aksiyon filmlerine geldiğinde, bu istatistik maalesef %23,2'ye düşüyor.

2008'den beri 22 milyon doların üzerinde hasılat yapan Marvel sinematik evrenini ele alalım. Avengers'ın altı yıldızından sadece 1 tanesi kadın; Scarlett Johansson. Dünyanın en çok kazanan oyuncusu ünvanını alan Johansson, geçtiğimiz sene Black Widow rolü sayesinde tam tamına 56 milyon dolar kazanmış. Endgame'de, 8 basamağı talep edebilecek tek kadın olan Johansson'ın filmden elde ettiği gelir 14 milyon dolar! Hollywood'da kadın bir oyuncunun alabileceği en yüksek rakamlardan birini almış olsa da, kadın ve erkek arasındaki ücret eşitsizliğini ortadan kaldırmak için daha yapılması gereken çok şey var. Kesinlikle ileri atılmış bir adım. Ama gerçek eşitlik için değişmesi gereken tek şey Hollywood değil. Kültür de değişmek zorunda. Kadın odaklı filmler, aksiyon filmleri kadar popüler olmalı ya da kadınlar da süper güçleri olan ve yenilemez rollerde yer almalılar.

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Charlize Theron, Margot Robbie, Elizabeth Moss ve Ellen Pompeo gibi Forbes'un en çok kazanan  kadın oyuncuları listesinde yer alan bu başarılı kadınlar, adaleti getirmek ve bu eşitsizliği bozmak için çalışıyorlar. Her alanda kadının gücünü göstermek için, kadın odaklı hikayelerin ilgi görmesi için sadece oyunculuk değil aynı zamanda yapımcılık da yapıyorlar. 

Witherspoon Forbes'a verdiği röportajda, "Kadınlara yaşadıkları yerden ulaşmayı düşünüyoruz; yani dizüstü bilgisayarları ve telefonları" dedi. Amerika'da herkesin konuştuğu hit dizi Big Little Lies'ın yapımcılığını Kidman ile birlikte yapan Witherspoon, Liane Moriarty'nin kitabını okuduğunda bunu ekrana taşımak istediğini fark etmiş ve buna sebep olarak da insanların dinamik kadın karakterleri görmelerinin öneminden bahsetti. "Böyle şeyleri görmeliyiz çünkü insanoğlu olarak sanattan öğreniyoruz ve görmediğiniz şeyi yapamazsınız değil mi? Çok yetenekli kadınları sürekli nankör eşleri ve kız arkadaşları canlandıran rollerde görüyorum. Canıma tak etti. Bu diziyi yaratırken bunun, tek materyalde kadınlar için harika roller olan harika bir fırsat olarak düşündüm" dedi.

Dizinin 2. sezonundan bölüm başı 1 milyon dolar kazanan Kidman ve Witherspoon da Forbes'un listesine girmeyi başardı. Şimdi de Aniston ile birlikte Apple TV+'ın yeni dizisi The Morning Show'un yapımcılığına soyunan Witherspoon, dizinin yapımcılığını yapmak ve oyunculuk için 28 milyon dolara anlaşmış. Bir yetenek avcısı durumu şöyle özetliyor, "Bu, kadınların kendi projelerini üreterek ve yapımcılık yaparak cinsiyetler arası ücret farkını bitirmeye çalışmalarının bir yolu. Birlikte çalışıyorlar ki herkes yükselsin."

Geçtiğimiz sene 23.5 milyon dolar kazanan Robbie, yakında vizyona girecek filmi Birds of Prey'in yapımcılığını da yapmış. Bu, oyuncunun 10 milyon dolar daha kazanmasını sağladı. Long Shot filminde hem oynayan hem de filmin yapımcılığını yapan Theron ise 40 milyon dolarlık bir bütçeden 9 milyon dolarlık bir gelir elde etmiş. Theron Forbes'a, "Seslerine, onurlarına ve değerlerini sahiplenip bir şeyler yapan her kadının destekçisiyim" dedi.

 Aşağıda Forbes'un en çok kazanan kadın oyuncular listesini görebilirsiniz.

1. Scarlett Johansson 

Kazanç: 56 milyon dolar

2. Sofia Vergara

Kazanç: 44,1 milyon dolar

3. Reese Witherspoon

Kazanç: 35 milyon dolar

4. Nicole Kidman

Kazanç: 34 milyon dolar

5. Jennifer Aniston

Kazanç: 28 milyon dolar

6. Kaley Cuoco

Kazanç: 25 milyon dolar

7. Elisabeth Moss

Kazanç: 24 milyon dolar

8. Margot Robbie

Kazanç: 23,5 milyon dolar

9. Charlize Theron

Kazanç: 23 milyon dolar

10. Ellen Pompeo

Kazanç: 22 milyon dolar.


YAZI: Deniz Akkaya