JENNA ORTEGA, İLK EMMY ADAYLIĞIYLA TARİH YAZDI

Wednesday yıldızı, bir komedi dizisinde aday gösterilen en genç ikinci başrol oyuncusu oldu.

Buse Saray BUSE SARAY 13 Temmuz 2023
JENNA ORTEGA, İLK EMMY ADAYLIĞIYLA TARİH YAZDI

Netflix’in Wednesday yapımı ile 2023 Emmy adaylığı alan Jenna Ortega, tüm zamanların en iyi komedi başrol oyuncusu kategorisindeki ikinci en genç aday oldu.20 yaşındaki Ortega’dan önce ise 1964'te kendi adını taşıyan The Patty Duke Show dizisiyle Emmy adaylığı kazandığında 17 yaşında olan Patty Duke var. The Patty Duke Show bir sitcom olsa da, Duke Emmy'lerin oyuncu kategorisini komedi ve drama olarak ayırmadan önce aday gösterilmişti. O zamanlar ödül, "Bir Dizi İçinde Oyunculuğunda Gösterdiği Olağanüstü Sürekli Performans" adı altında olarak verilmekteydi.

Ortega, Scream ve X gibi filmlerde Gen Z korku klişelerini taşıyan bir isim olarak tanındı ve Charles Addams'ın yarattığı klasik antisosyal karakterin yer aldığı Netflix komedisinde Wednesday Addams olarak büyük çıkış yaptı. Bu dizinin ilk dört bölümünün yönetmenliğini Tim Burton üstlendi (ayrıca Ortega'yı 1988 yapımı Beetlejuice filminin devamı için de yönetecek).

Eğer Ortega kazanırsa, bu kategorideki en genç kazanan olarak America Ferrera'yı geride bırakacak. Ferrera, 2007'de 23 yaşında Ugly Betty dizisindeki performansıyla bu başarıyı elde eden ilk Latin aktris olmuştu. (Ortega da Latin kökenlidir.)

2020'de Zendaya, Euphoria'daki çalışmasıyla 24 yaşında en genç drama dizisi başrol oyuncusu ödülünü kazanarak bu rekoru kırdı. İki yıl sonra tekrar kazandı.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.