KRALİÇE ELIZABETH'TEN, "KRALİÇE CAMILLA" SÜRPRİZİ

II. Elizabeth, oğlu Prens Charles Britanya Kralı olduğunda; Cornwall Düşesi Camilla'nın “Kraliçe” unvanı almasını istediğini söyledi.

Saltanatının 70. yıldönümünün arifesinde Elizabeth, Cornwall Düşesi'nin Prens Charles kral olduğunda; ikinci eşi Camilla’nın Kraliçe Consort unvanını elinde tutmasını istediğini söyledi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, tahta çıkışının 70. yıldönümünün arifesinde Cumartesi günü Prens Charles Britanya Kralı olduğunda Cornwall Düşesi Camilla'nın kraliçe olarak anılmasını istedi.

95 yaşındaki Elizabeth yaptığı açıklamada, "Zamanı geldiğinde Camilla'nın kendi sadık hizmetini sürdürürken Kraliçe Eşi olarak bilinmesinin içten dileği olduğunu" söyledi. Bir eş, yönetici hükümdarın ortağıdır.

Duyuru, Elizabeth'in en büyük oğlu ve tahtın varisi olan Prens Charles'ın ikinci karısı Camilla için hassas bir sorunu çözmüş gibi görünüyordu. İkili, Charles'ın 1997'de bir araba kazasında ölen Galler Prensesi Diana ile evliliği sırasında romantik bir ilişki içindeydi.

2005'te Charles ile evlenen Camilla, uzun zamandır onu ülkenin en nefret edilen kadını olarak adlandıran İngiliz magazin gazeteleri tarafından yerildi. Charles kral olduğunda, Kraliçe Consort değil, Prenses Consort unvanına sahip olacağı yaygın olarak tahmin edilmişti. Ancak Camilla, yıllar içinde halk arasında daha popüler hale geldi. Elizabeth kısa süre önce onu, güçlü bir destek gösterisi olan “Asil Düzeninin Kraliyet Leydisi” olarak atadı.

Cumartesi günü imzaladığı mesajında kraliçe, yetmiş yıl önce pazar günü babası Kral George VI'nın ölümü üzerine başlayan saltanatı sırasında; dünyanın dört bir yanından aldığı destek için sonsuza dek minnettar olduğunu olduğunu söyledi.

Açıklamada, "Ve zamanı geldiğinde, oğlum Charles Kral olduğunda; ona ve karısı Camilla'ya bana verdiğiniz desteğin aynısını vereceğinizi biliyorum" dedi.

Pazar günü Prens Charles mesaja yanıt verdi ve kendisinin ve Camilla'nın kraliçenin arzusunun onurunun derinden bilincinde olduklarını ve karısının kararlı desteği olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca hükümdarı 70 yıllık hizmetinin olağanüstü başarısı ve tüm halkının refahına bağlılığı için tebrik etti.

Kraliyet ailesi son zamanlardaki entrikaların kaynağı oldu. Elizabeth'in ikinci oğlu Prens Andrew, New York'ta gençken kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyleyen bir kadın tarafından dava ediliyor ve kraliçe kısa süre önce onun askeri unvanlarını elinden aldı. Mart ayında, iki ırklı olan Prens Harry ve eşi Meghan, Oprah Winfrey'e çiftin kraliyet ailesini kendilerine karşı duygusuz ve ırkçı davranışlarda bulunmakla suçladığı sansasyonel bir röportaj verdi.

Platinum Jübile olarak bilinen kraliçenin saltanatının 70. yıldönümü, iki yıllık yıkıcı bir pandemi tarafından dünyanın geri kalanıyla birlikte hırpalanan Britanya için karanlık bir anda geliyor. Ülkenin başbakanı Boris Johnson, sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal eden alkolik partilerle ilgili bir skandala bulaştı.

Ancak kraliçe mesajında iyimser bir not aldı. “Bu son yetmiş yılda, hepimize fayda sağlayan sosyal, teknolojik ve kültürel olarak olağanüstü bir ilerleme kaydedildi” dedi ve geleceğin bize benzer fırsatlar sunacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.