KRALİÇE II. ELIZABETH HAKKINDA 25 ŞAŞIRTICI BİLGİ

Kraliçe 94. yaşını kutluyor!

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 94. Yaşını kutladı! Tıpkı sosyal izolasyonda doğum gününü kutlamak zorunda olanlar gibi yeni yaşını gönüllü karantinasında kutlayan Kraliçe II. Elizabeth, gününü ailesinden aldığı mesajlar ile geçirdi. Kraliçe’nin doğum gününü kutlayan ilk isimler arasında Prens William ve Kate Middleton yer alırken, Cambridge Dün ve Düşesi, “Majesteleri Kraliçe’ye bugün çok mutlu bir 94. Yaş günü diliyoruz” diyerek Instagram üzerinden bir fotoğraf paylaştı. Birkaç saat sonra Kensington Sarayı da kısa bir video ile Kraliçe’nin küçüklüğünden bugüne kadar görüntülerini bir araya getirdi. Renkli kıyafetleri ile her katıldığı törene ve etkinliğe damgasını vuran Kraliçe hem bir stil yıldızı hem de günümüzün en popüler Kraliyet Ailesi üyelerinden biri. Biz de 94. Yaşı için Kraliçe hakkında bilinmeyenleri ve eğlenceli bilgileri bir araya getirdik!Netflix’in ‘The Crown’ dizisi ile daha da çok merak edilen Kraliçe II. Elizabeth, tahtta bulunduğu senelerde kıyafetleri ile herkesin beğenisini topladı, neon trendini ilk giyen isimlerden biri bile oldu! Dünyanın en göz önünde olan kadınlarından biri olan Kraliçe II. Elizabeth, resmi gezilerinin yanı sıra at çiftliği stili ile de birçok trende ilham kaynağı oluyor. Aynı zamanda dünyanın en uzun tahtta kalan hükümdarı olarak tarihe geçen Kraliçe II. Elizabeth genel olarak kişisel hayatını gözlerden uzak yaşamayı tercih etse de Kraliyet Ailesine olan ilgi inkar edilemez. İsmi çeşitli skandallara ve komplo teorilerine karışan gizemli Kraliçe II. Elizabeth hakkında bilmeniz gerekenler aşağıda:


1. DOĞDUĞUNDA TAHTIN YENİ HÜKÜMDARI OLARAK GÖRÜLMÜYORDU

Hayatının ilk 10 senesinde geri planda bir kraliyet ailesi üyesi olan Kraliçe II. Elizabeth’in kaderi büyükbabası Kral V. George’un 1936’daki ölümü ile değişiyor. Taht sırası aslında Elizabeth’in amcasında iken, VIII. Edward Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahttan vazgeçiyor. O zamanlar VIII. Edward’ın çocuğu olmadığı için taht sırası kardeşi ve Elizabeth’in babası Albert’a geçiyor. Bu nedenle babasından sonra tahtın bir sonraki hükümdarı Elizabeth oluyor!

2. KRALİÇE II. ELIZABETH’İN TAKMA İSMİ

Elizabeth ve Margaret, Kral VI. George'un (Albert) tek çocuklarıydı. Kızları için “Lilibet benim gururum, Margaret ise neşem,” diyen Kral VI. George ‘Lilibet’ derken Elizabeth’ten bahsediyordu. Bu takma adı nasıl edindiğini merak ediyorsanız, Margaret küçükken ablası Elizabeth’in ismini söyleyemediği için ona ‘Lilibet’ diye sesleniyordu ve bu daha sonra herkes tarafından kullanılan bir isme dönüştü. 

Prenses Margaret ve Kraliçe II. Elizabeth (Getty Images)

3. KRALİÇE II. ELIZABETH II. DÜNYA SAVAŞINA KATILDI

II. Dünya Savaşı başladığı zamanlarda 1939 yılında Kraliçe II. Elizabeth henüz 13 yaşındaydı. Savaşa gitmek istediğini defalarca söyleyen Elizabeth, yardımlarını radyodan yayınlar yaparak gerçekleştirdi. Çocuklara moral ve motivasyon veren Elizabeth savaşa katılma isteğini birkaç yıl sonra başardı. Risklere rağmen kadınların Bölgesel Hizmet bölümüne katılan Elizabeth, 1945’te 18 yaşındayken bir kamyon şoförü ve teknisyeni olarak eğitim aldı. Kraliçe Elizabeth, silahlı kuvvetlere giren tek kadın kraliyet ailesi üyesi ve şu anda II. Dünya Savaşı'nda resmen hizmet veren tek yaşayan devlet başı!

(Getty Images)

4. AİLESİNİN EVLENECEĞİNDEN HABERİ YOKTU

Kraliçe II. Elizabeth’i aşık ve asi bir genç olarak düşünebiliyor musunuz? Üçüncü derece kuzen olan Prens Philip ve Kraliçe Elizabeth, çocukluklarından beri tanışıyorlardı. Elizabeth 13 ve Prens Philip 18 yaşındayken yeniden karşılaştıklarında ona aşık olduğunu söyleyen Elizabeth, deniz ordusuna katıldıktan sonra Prens Philip’i daha az gördüğünü anlatıyor. 1946’da evlenme teklifi eden Philip’e ailesine sormadan cevap veren Elizabeth, babası VI. George’dan onay almakta biraz zorlandı! Nişanı açıklamak için Elizabeth’in 21. Yaş gününü beklemekte ısrar eden VI. George, açıklamayı bir yıl sonra 1947’de yaptı. 

Prens Philip ve Kraliçe II. Elizabeth (Getty Images)

5. KRALİÇE’NİN PASAPORTA İHTİYACI YOK

Düşünsenize, gitmek istediğiniz ülkeler için vize başvurusu yapmanıza gerek yok hatta pasaportunuza bile gerek yok! Asla gerçekleşemeyecek bir rüya gibi duyuluyor değil mi? Ancak bu Kraliçe II. Elizabeth için bir gerçek! 115’ten fazla ülkeyi ziyaret eden ve 270 üzerinde resmi gezi yapan Kraliçe II. Elizabeth’in pasaportu bile yok! İngiltere’deki tüm pasaportlar Kraliçe’nin adı altında verildiği için Kraliçe II. Elizabeth’in teknik olarak bir pasaporta ihtiyacı olmuyor. 

6. KRALİÇE’NİN EHLİYETE DE İHTİYACI YOK

Kraliçe’nin pasaporta olmadığı gibi ehliyete de ihtiyacı yok! Bunun sebebi istediği her yere götürecek şoförlerinin olması değil… İngiltere, ehliyetleri de Kraliçe II. Elizabeth’in adı altında verdiği için Kraliçe II. Elizabeth’in trafik kontrolünü görmeniz pek mümkün değil. 

(Getty Images)

7. İNGİLTERE’DEKİ TÜM YUNUSLAR KRALİÇE’YE AİT

İngiltere’deki her şey Kraliçe’nin gibi geliyorsa yanılmıyorsunuz. Ülkedeki tüm yunuslara sahip olan Kraliçe II. Elizabeth aynı zamanda balıklara ve balinalara da sahip. 

8. KRALİÇE’NİN İKİ DOĞUM GÜNÜ VAR

Yılda iki defa doğum günü hediyesi aldığınızı düşünün! Muhteşem değil mi? Kraliçe II. Elizabeth tıpkı birçok Kraliyet Ailesi üyesi gibi iki doğum gününe sahip. 21 Nisan 1926’da doğan Kraliçe II. Elizabeth, Nisan ayları çok soğuk ve belirsiz bir hava durumuna sahip olduğu için aynı zamanda bir başka doğum gününü Mayıs veya Haziran’da kutluyor. Kutlamaların daha sıcak günlerde gerçekleşmesi için İngiltere her yıl Kraliçe II. Elizabeth için farklı bir doğum günü seçiyor. 

(Getty Images)

9. KRALİÇE II. ELIZABETH KENDİ KÖPEK IRKINI YARATTI

Corgis türü köpekleri seven Elizabeth, tahtta bulunduğu süre boyunca 30 köpek besledi. Peki daha önce ‘Dorgis’ adında bir köpek türü duymuş muydunuz? Şimdilerde Dorgis türünde Candy ve Vulcan adında iki köpeğe sahip olan Kraliçe II. Elizabeth bir Corgis ve bir Dachshund ırkı köpeğini çiftleştirerek kendi köpek ırkını oluşturdu. 

(Getty Images)

10. TAÇ GİYME TÖRENİ 20 MİLYON KİŞİ TARAFINDAN İZLENDİ

25 yaşında tahta geçen Kraliçe II. Elizabeth, taç giyme töreninin televizyonda yayınlanmasına izin verdi. Normalde kameralardan uzak duran Kraliçe, düğününde bile fotoğraf çekilmesine izin vermemişti. 2 Haziran 1953’te televizyondan yayınlanan taç giyme töreni 20 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. 

11. EN ÇOK BAŞBAKAN GÖREN KRALİÇE

94 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth, Winston Churchill’den Margaret Thatcher’a kadar birçok başbakan değişimine şahit oldu. Son olarak Boris Johnson’u da gören Kraliçe II. Elizabeth, toplamda 14 başbakan ile çalışmış oldu. 

12. KRALİÇE’NİN İKİ KAPLUMBAĞASI, İKİ KUNDUZU VE BİR FİLİ VAR

Kraliçe II. Elizabeth hayatı boyunca oldukça ilginç hediyeler aldı. Bu hediyeler arasında kaplumbağalar, kunduzlar ve bir fil bile var! Seyşeller’de bir tur sırasında iki kaplumbağa hediye alan Elizabeth, Kanada gezisinde iki kunduz ve Kamerun Cumhurbaşkanından 7 yaşında bir fil hediyesi aldı. Bu hayvanları Londra Hayvanat Bahçesi'ne emanet eden Kraliçe’nin bakım işlerini onlar üstleniyor. 

(Getty Images)

13. KRALİÇE’NİN ÇANTASINDAKİ GİZLİ MESAJLAR

Bazı insanlar dumanla bazı insanlar telefonlar Kraliçe ise çantası ile mesaj yolluyor! İhtiyacı olmadığı halde yanında sürekli bir çanta taşıyan Kraliçe, çantasını çalışanlarına mesaj vermek için kullanıyor. Bulunduğu yerden gitmek istediği zamanlarda çantasını kullanan Kraliçe, gitmek istiyorsa çantasını masaya koyuyor. Eğer çantasını yere koyduysa bu da bulunduğu sohbetten kurtarılmak istediği anlamına geliyor. 

(Getty Images)

14. KRALİÇE EVLİLİKTE PLATİNE ULAŞTI

İngiliz Monarşisinde Platin Evlilik Yıldönümüne ulaşan ilk hükümdar olan Kraliçe II. Elizabeth, 2017’de Prens Philip ile evliliklerinin 70. Yılını yani Platin Yıldönümünü kutladı. 

15. KRALİÇE’NİN YATAK ODASINDA DAVETSİZ BİR MİSAFİR

Buckingham Sarayının dünyanın en güvenli yerlerinden biri olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak 9 Temmuz 1982’de Michael Fagan adlı bir adam sarayın tel çitlerinden tırmanarak Kraliçe’nin yatak odasına kadar girdi. Kraliyet güvenliğini atlatan Michael Fagan, Kraliçe’ye zarar vermeden yakalandı. Yakalanmadan önce Kraliçe ile konuştuğunu söyleyen Fagan, Kraliçe’nin daha sonra desenli geceliği ile odadan kaçtığını söyledi. 

16. KRALİÇE HAKKINDA 100 FİLM VE DİZİ ÇEKİLDİ

IMDb verilerine göre Kraliçe 100 defa oyuncular tarafından canlandırıldı! Son olarak ‘The Crown’ dizinde Claire Foy ve Olivia Colman tarafından canlandırılan Kraliçe II. Elizabeth ‘The Queen’ filmi ile Helen Mirren’a bir Oscar kazandırmıştı. 

17. BUCKINGHAM SARAYI'NA HER SENE 50 BİN ÜZERİ ZİYARETÇİ GELİYOR

Evde misafir ağırlamak ne kadar eğlenceli olsa da sonrasındaki temizlik yorucu olabiliyor. Kraliçe temizliği kendisi yapmasa da evinde yılda 50 binin üzerinde ziyaretçi ağırlıyor! Oldukça kabarık bir sosyal takvime sahip olan Kraliçe, farklı yemek, banket ve bahçe partileri ile evinde binlerce kişi ağırlıyor. 

Kraliçe II. Elizabeth 2019'da Buckingham Bahçesinde bir Partide (Getty Images)

18. KRALİÇE II. ELIZABETH HAYATI BOYUNCA SADECE BİR RÖPORTAJ VERDİ

Tarihçiler tarafından ‘Sessiz Kraliçe’ olarak adlandırılan Kraliçe II. Elizabeth oldukça nadir röportaj veriyor. Gözlerden uzak bir yaşam sürdüren Kraliçe gizemlerle dolu! 21. Yüzyılın sosyal medya ve ün furyasına rağmen kapalı bir kutu olarak kalmayı tercih eden Kraliçe, geleceğini 2018’de bozdu. BBC’ye ilk yüz yüze röportajını veren Kraliçe, taç giyme töreninin 65. Yıldönümü için kameralar karşısına geçti. 

19. KRALİÇE KENDİSİNİ TANIMAYAN TURİSTLER İLE ŞAKALAŞTI

Kraliçe’nin espri anlayışına bayıldık! Bir İskoçya tatili sırasında yaşadığı komik anları paylaşan eski bir Kraliyet güvenlik personeli, Kraliçe’nin espri anlayışını anlattı. Günlük yürüyüşlerinde karşılaştığı Amerikalı turistler kendisini tanımayarak “Buralarda mı yaşıyorsunuz?” Diye sordu, Kraliçe ise, yakınlarda bir evi olduğunu söyledi. Daha sonra Kraliçe ile tanışıp tanışmadığı sorulunca, Kraliçe ise “Hayır ama o tanıştı” diyerek güvenlik görevlisini işaret etti. 

20. KRALİÇE, BİR JAMES BOND SAHNESİNDE OYNADI

Röportajlardan ve kameralardan uzak kalsa da bir James Bond hayranı olan Kraliçe II. Elizabeth, 2012 Londra Olimpiyatları için bir James Bond skeçinde oynadı. Daniel Craig’in karşısında oynayan Kraliçe II. Elizabeth, kendisini oynamak istediğini dile getirdi. Bond filmlerine aşina olan Kraliçe, konuştuğu bir sahne olmasını istedi ve “İyi Akşamlar Mr. Bond,” repliği ile kamera karşısına geçti. 

21. KRALİÇE 1989’DAN BERİ AYNI OJEYİ KULLANIYOR

Oje trendleri rehberimiz Kraliçe II. Elizabeth üzerinde pek etkili olmayacak gibi! 1989’dan beri aynı rengi ve aynı markayı kullanan Elizabeth, seçimlerinde oldukça kararlı. Essie’nin klasik soluk pembe ‘Ballet Slipper’ rengini kullanan Kraliçe, başka rengi sürmeyi reddediyor. 

(Getty Images)

22. KRALİÇE’NİN GİZLİ YETENEĞİ

Kraliçe’nin oldukça ilginç ve tuhaf sayılabilecek bir yeteceği var: bir Concorde jet inişinin sesini taklit etmek! Kraliçe’nin papazı Piskopos Michael Mann’in anekdotlarına göre “Kraliçe’nin Concorde jet inişini taklit etmesi görebileceğiniz en komik şeylerden biri.”

23. KRALİÇE’NİN ÜNVANI ÇOK UZUN

Aşk-ı Memnu’da Beren Saat’in Bihter karakterinin tek solukta söylediği uzun repliği hatırlıyorsunuzdur. Bir zamanlar bir challenge’a dönüşen bu replik, Kraliçe’nin ünvanı ile yarışamaz! Bu challenge’a hazır mısınız? Kraliçe II. Elizabeth’in resmi ve tam ünvanı : "Elizabeth the Second, by the Grace of God, of the United Kingdom, Canada and Her other Realms and Territories, Queen, Head of the Commonwealth, Defender of the Faith,” yani “İkinci Elizabeth, Birleşik Krallık, Kanada ve diğer Alem ve Bölgelerin Tanrısının Lütfu, Kraliçe, Milletler Topluluğu Başkanı, İnancın Savunucusu.”

24. PRENS PHILIP, KRALİÇE’YE ‘CABBAGE’ DİYE SESLENİYOR

Dünyanın en uzun hükümdarısınız, tüm ülke size saygı duyuyor, devlet başkanları önünüzde eğiliyor ama kocanız size cabbage, yani lahana diyor… Kraliçe II. Elizabeth birçok insana karşı mesafeli olsa da bu eşi Prens Philip’in kendisine ‘cabbage’ demesini engellemiyor! 70 senedir Kraliçe ile evli olan Prens Philip’in eşine ‘cabbage’ demesinin sebebi Fransız ‘mon petit chou’ deyiminin çevrimi. Direkt olarak çevrilince ‘küçük lahanam,’ anlamına gelen ‘mon petit chou’ aslında sevimli bir sevgi sözcüğü. 

Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip (Getty Images)

25. KRALİÇE GELİNLİĞİNİ KUPONLAR İLE ÖDEDİ

1947’de Prens Philip ile evlenen Kraliçe II. Elizabeth, hala II. Dünya Savaşının etkilerini atlatmaya çalışan İngiltere kurallarına uyum sağladı. Ülkedeki karne önlemleri sebebiyle Kraliçe bile istediklerini kuponlar ile alıyordu. Kuponlarını biriktiren Kraliçe, hükümetten de ekstra 200 kupon alarak kristal ve inci işlemeli bir saten elbise aldı. Kendisine özel günü için yüzlerce kupon yollayan halkın kuponlarını geri yollayan Kraliçe, kendi kuponları ile idare etmeyi başardı. Karne yöntemi ile olsa da Kraliçe’nin gelinliğinin yapımı 7 hafta sürdü ve 350 kadın tarafından işlendi. 

Kraliçe II. Elizabeth'in Gelinliği (Getty Images)