KRALİÇE II. ELIZABETH ÜÇÜNCÜ KEZ PARLAMENTO AÇILIŞINA KATILAMAYACAK

Kraliçe’nin hareket etmekte sorun yaşadığı belirtildi.

Platin Jübilesi’ndenn sadece birkaç hafta önce Buckingham Sarayı, Kraliçe II. Elizabeth’in Parlamento açılışını katılamayacağını duyurdu. Her sene Parlamento’nun açılışına katılan Kraliçe, bu özel etkinliği üçüncü kez atlamış olacak. 70 senelik hükümdarlığı boyunca sadece 1959 ve 1963’te hamilelikleri sebebiyle etkinliğe katılmayan Kraliçe, “hareketlilik problemleri” sebebiyle 2022 etkinliğine de katılmayacak. “Kraliçe, dönemsel hareketlilik sorunları yaşamaya devam ediyor ve doktorlarına danışarak maalesef yarın Parlamentonun Eyalet Açılışına katılmamaya karar verdi” diyen Buckingham Sarayı, Kraliçe II. Elizabeth’in Salı günü etkinliklerinde bulunmayacağını belirtti. 

Kraliçe’nin yokluğunda etkinliğe oğlu Prens Charles ve torunu Prens William katıldı. Buckingham Sarayı açıklamasında, “Majestelerinin talebi üzerine ve ilgili makamların mutabakatı ile Cambridge Dükü'nün de katılımıyla konuşmayı Kraliçe adına Galler Prensi yapacak” diye ekledi. 

Birkaç hafta önce 96. yaşgününü kutlayan Kraliçe, bu etkinliklerde de hareket etme sorunu yaşamıştı. Geçtiğimiz Şubat ayında Windsor Sarayı’nda görüşmelere katılan Kraliçe, sorulara, “Gördüğünüz gibi hareket edemiyorum,” diyerek cevap vermişti. Kraliçe II. Elizabeth’in hareket kabiliyetinin azalmasının sebebinin COVID-19 geçirmesi olduğu düşünülüyor.