KRALİÇE İLE EVLİ OLAN BİR PRENS

Prens Philip’in 99 senelik Kraliyet yolculuğu…

Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip, 9 Nisan’da 99 yaşında hayatını kaybetti. Neredeyse tüm hayatını tahta adamış olan Prens Philip, İngiliz Kraliyet Ailesinin en uzun süre hükümdar kalan Kraliçe II. Elizabeth’in eşiydi. 70 seneyi aşkın bir süre boyunca Kraliçe’nin yanında olan Prens Philip, İngiliz Kraliyet Ailesinin en önemli isimlerinden biri. Kral yerine Prens ünvanı ile anılan Prens Philip’in 99 senelik hayatına mercek tutuyoruz…

PRENS PHILIP’E NEDEN 'KRAL' DENMİYOR?

Hükümdar olan Kral veya Kraliçe’nin eşi ‘consort’ yani yoldaş olarak anılıyor. İngiliz Kraliyetinde, Kral’ın eşi ‘Queen Consort’ diye adlandırılırken, Kraliçe’nin eşi ise ‘King Consort’ yerine ‘Prince Consort’ olarak adlandırılıyor.  Aynı zamanda Edinburgh Dükü, Merioneth’in Earl’ü ve Greenwich Baronu ünvanlarına sahip olan Prens Philip, bu isimleri 1947’de Kraliçe ile evlendiği zaman aldı. 

1953'te eşi Kraliçe II. Elizabeth'in taç giyme töreninde taç giymeyen Prens Philip, 1957'de Kraliçe tarafından yazılan patentli bir mektup ile resmen bir Birleşik Krallık Prensi ilan edildi.

(Getty Images)

PRENS PHILIP’E ‘KRAL’ ÜNVANI VERİLEBİLİR MİYDİ?

Prens Philip, evlendikten sonra İngiliz Kraliyet Ailesi'ne dahil oldu. 1952’de vefat eden Kral VI. George’dan sonra taht sırasında Kraliçe II. Elizabeth vardı. Tarihe göre ‘Kral’ ünvanı sadece aktif hükümdarlara veriliyor. Bazı Kraliçe eşlerine Kral denmesinin sebebi ise ortak hükümdarlık söz konusu olduğunda oluyor. Ancak Kraliçe II. Elizabeth gibi bazı hükümdar Kraliçeler ise tahtın hükümdarlığını tek başlarına yürüterek, eşlerine ‘Prens’ ünvanını veriyorlar. Kraliçe II. Elizabeth’in Prens Philip’e ortak hükümdarlık ile ‘Kral’ ünvanını verme gücü vardı ancak bunu tercih etmediği için Prens Philip, Edinburgh Dükü Prens Philip olarak anıldı. 

DOĞUŞTAN BİR PRENS!

Prens Philip aslında ‘Prens’ ünvanını Kraliçe II. Elizabeth ile evlendikten sonra almadı… Yunanistan ve Danimarka Prensi Philip olarak doğan Prens Philip, Yunanistan ve Danimarka Prensi Andrew ve Battenberg Prensesi Alice’in oğulu. Politik karışıklık sebebiyle Yunanistan’dan ayrılan Prens Philip daha sonra aile soyismi olan Mountbatten’ı alarak İngiliz Kraliyet Ailesi mensubu oldu. 

Evlendiği zamanlar Prenses Elizabeth olan Kraliçe’nin asil ünvanlarını alan Prens Philip, evlendikten sonra resmen İngiliz Prensi Philip olarak anılmaya başlandı. 

PRENS PHILIP’TEN ÖNCE KRALİYET AİLESİNDE KRALİÇE EŞLERİ VAR MIYDI?

Kraliyet Ailesinin resmi internet sitesine göre; I. Mary’nin eşi İspanya’nın Kralı II. Philip; II. Mary’nin eşi III. William; Kraliçe Anne’in eşi (ünvanı resmen almasa da) Danimarka Prensi George; Kraliçe Victoria’nın eşi ise Prens Albert olarak anılıyordu. Buna göre Prens Philip, İngiliz Kraliyet Ailesindeki 5. Kraliçe eşi oluyor.