KRALİÇE VEFAT EDİNCE NE OLACAK?

94 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth, tahtta en uzun kalan hükümdar…

İngiltere’yi düşününce direkt olarak aklımıza Kraliçe II. Elizabeth geliyor. Ülkenin en uzun tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe II. Elizabeth, şu an 94 yaşında. 1952’de Prenses Elizabeth’ten Kraliçe ünvanına geçiş yapan Kraliçe II. Elizabeth, 94 senelik yaşamı boyunca dört çocuk sahibi oldu, II. Dünya Savaşı’nda askeri araç şöförü oldu, 13 İngiltere başbakanı ile çalıştı, 53 Commonwealth ülkesini yürüttü, 8 torun ve torunlarının da 8 çocuğunu gördü! 

Mayıs 2017’de 96 yaşında emekliye ayrıldığını duyuran Prens Philip’in ardından Kraliçe II. Elizabeth’in de sonsuza dek hükümdar olamayacağını görmüş olduk. 9 Nisan, Cuma günü Buckingham Sarayı’nın açıklaması ile Prens Philip’in 99 yaşında hayatını kaybettiğini öğrendikten sonra Kraliçe’den sonra İngiliz Kraliyet Ailesinin kaderi daha da çok merak edilmeye başlandı. İngiltere’nin 21 Haziran’a kadar devam eden pandemi kısıtlamaları ile birlikte Prens Philip’in anma törenleri halka kapalı olarak yapılırken, Kraliçe vefat edince ne olacak sorusu internette en çok arananlar arasına yerleşti…

KRALİÇE II. ELIZABETH ŞU AN NEREDE?

Geçtiğimiz sene Mart ayında, Buckingham Sarayı Kraliçe II. Elizabeth’in virüs önlemleri sebebiyle Windsor’a taşındığı duyurmuştu. Beklenenden daha önce Windsor Sarayı’na seyahat eden Kraliçe II Elizabeth’in eşi Prens Philip ile birlikte Paskalya tatilinden sonraya kadar burada kalması bekleniyordu. Geçtiğimiz sene Mart ayında Londra’dan ayrılan Kraliçe, 22 Mart 2021’de merakla beklenen bir televizyon duyurusu yapmıştı. Hükümet yetkilileri ile duyuru konusunda görüşen Kraliçe II. Elizabeth, Noel yayınlarının yanı sıra bu nadir televizyon gösterimlerini 2002’de annesinin cenazesinden sonra, 1977’de Prenses Diana’nın vefatının ardından ve 1991’de Körfez Savaşı’nda yapmıştı. 

(Getty Images)

KRALİÇE II. ELIZABETH’TEN SONRA PRENS CHARLES KRAL MI OLACAK?

Kraliçe II. Elizabeth’in vefatının ardından Wales Prensi Charles, ‘Kral’ ünvanını alacak ve vefatın gerçekleştiği gün bunu halka duyuracak, bununla birlikte Cornwall Düşesi Camilla’nın da ‘Kraliçe Camilla’ olması bekleniyor. 

Eğer Prens Charles kendi ismini tutmayı tercih ederse, Kral III. Charles olarak adlandırılacak. Bu değişiklikten sonra Cambridge Dükü Prens William’ın da Wales Prensi olması öngörülüyor. 2019’da The Sun gazetesinin yayınladığı habere göre Kraliçe’nin 94. yaş gününden 18 ay sonra emekliliğini duyurması bekleniyordu. Kraliçe şu an Prens Philip’in emeklilik duyurusunu yaptığı zamandan iki yaş daha genç. Şimdilerde Prens Charles’ın hükümdarlığa 2021’in sonlarında geçmesi bekleniyor. 

Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Charles (Getty Images)

Uzun bir süredir Prens Charles’ın Kral olmak için hazırlandığı söylenirken, geçiş yavaş yavaş başlamış durumda. Kademeli olarak etkinlik katılımlarını ve görevlerini azaltan Kraliçe II. Elizabeth, 2016’da 332 görevi, 2018’de ise 283 görevi üstlenmişti. Bu sırada ise Prens Charles’ın Kraliyet görevleri artmış ve ulusal Kraliyet turnelerine katılımı artmıştı. 

KRALİÇE’NİN VEFATI HALKA NASIL DUYURULACAK?

Kraliçe’nin vefat ettiği gün Buckingham Sarayı halka resmi bir duyuru yaparken, İngiliz ve dünya basını bu haberi aynı anda duyuracak. Geleneklere göre, yas giysili bir uşak Buckingham Sarayı'ndan çıkıp kapılara siyah kenarlı bir not asacak. Edinburgh Dükünün ölümünün ardından, 9 Nisan 2021'de Buckingham Sarayı'nın dışına bir şövale yerleştirilmişti. 

Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip (Getty Images)

Buckingham Sarayı uşağı seremoni gerçekleştirirken radyo üzerinden sirenler yayınlanacak. Kraliçe’nin vefatı beklenen bir durum olursa, haber öncelikle ana televizyon kanallarından duyurulacak ve tüm BBC programları durdurulacak. Spikerlerin siyah takımlar giyerek saygı duruşunda durması da beklenilen maddeler arasında olacak. Prens Philip’in vefatının duyurusu da böyle olmuştu. Aynı şekilde uçuşta olan tüm pilotların haberi duyurması beklenecek ve tüm komedi programları Kraliçe’nin anma töreninin ardından yayınlanacak. 

KRALİÇE’NİN ÖLÜM SAATİNDE NE OLACAK?

Tüm bu yazdıklarımız oldukça rahatsız edici gelebilir… Ancak dünyanın her yerine servis edilen bir Kraliçe’nin vefat duyurusu var! Kraliçe’nin vefatında İngiltere’deki tüm bayraklar yarıya indirilirken, 12 gün boyunca süren bir yas ilan edilecek. Bu süre boyunca Kraliçe’nin naaşı Buckingham Sarayı’na taşınılarak cenaze töreni hazırlıkları başlayacak. Halkın ziyaret edebilmesi için Kraliçe’nin tabutunun dört gün boyunca Westminster Hall’da duracağı da söylenenler arasında. Daha sonra Kraliçe’nin naaşı, Kral VI. George’un da olduğu Windsor Sarayı’ndaki George’s Chapel’e taşınacak.