LILY JAMES VE ARMIE HAMMER YENİ NETFLIX FİLMİNDE BULUŞTU

Daha önce Alfred Hitchcock tarafından çekilen ‘Rebecca’ yeniden uyarlandı...

Daphne du Maurier’in 1938’de kaleme aldığı ‘Rebecca’ romanı Netflix’in yeni filminin ilham kaynağı oldu. Daha önce Alfred Hitchcock tarafından 1940’ta filme uyarlanan ‘Rebecca’ dönem kıyafetleri ve lüks mekanları ile dikkat çekmişti. Şimdi ise Ben Wheatley tarafından yönetilen film çok daha gizemli. Lily James ve Armie Hammer’ın başrolleri paylaştığı ‘Rebecca’ filminde Kristin Scott Thomas da Manderley malikanesinin yardımcısı Mrs. Denvers’ı canlandırıyor. 21 Ekim’de Netflix’te vizyona girecek olan film du Maurier’in 1930’lu yılları anlattığı romana farklı bir bakış açısı getiriyor. 


“Hikayenin döneminin odak noktası olmasını istemedik” diyen James, “Aslında bunun bir dönem filmi olduğunu unutmuştum” diye ekliyor. Mrs. de Winter karakterini canlandıran Lily James, eşinin ilk eşi Rebecca hakkında daha fazla bilgi öğrendikten sonra gizemli ve zamansız ölümüne merakı artıyor. Hitchcock’un uyarlamasındaki yüksek yakalı gömlekler, uzun etekler ve kostümlerden uzaklaşan yeni ‘Rebecca’ uyarlamasında kostüm tasarımcısı Julian Day’in yardımı ile farklı bir Mrs. de Winter karakteri yaratıldı. “Bu dönem tam olarak kadınların pantolon giymeye başladıkları ve kıyafetlerin daha rahat olduğu bir zaman” diyen Day, Lily James’in karakteri için daha renkli ve rahat bir estetik tercih ettiğini söyledi.

Bilerek farklı bir perspektif tercih eden 2020 ‘Rebecca’ uyarlamasında Manderley malikanesinde daha gizemli ve karanlık bir hava fark ediliyor. Londra’nın biraz dışında çekilen film, Rebecca’nın anılarına tuhaf bir obsesyon geliştiren Mrs. Danvers karekterini de merkeze alıyor. Evin yeni hanımı olan Mrs. de Winter’a Rebecca’nın eski kıyafetlerini ve eşyalarını tanıtan Mrs. Danvers, filmde tuhaf bir gizem yaratıyor. 

Romanda Mrs. Danvers’ın Rebecca’nın küçüklüğünden beri yanından ayrılmayan bakıcısı olduğunu öğrenirken, Mrs. Danvers’ın Rebecca’nın evliliği boyunca evde kaldığını öğreniyoruz. Rebecca’ya karşı sevgi ve takıntı ile karışık bir his besleyen Mrs. Danvers, Rebecca’nın ölümünün ardından büyük bir boşluk yaşıyor. Maxim de Winter (Armie Hammer) ile yeni evli olan Mrs. de Winter ise zamansız vefat eden Rebecca’nın gölgesinde yerini bulmaya çalışıyor.