LIZZO FİLTRELERE KARŞI!

“Size en doğal halimi göstermek istedim.”

Bizleri, yüzlerce kilometre uzaktaki veya iki adım ötemizde yaşasa da sağlık endişeleri sebebiyle göremediğimiz sevdiklerimiz ile buluşturan teknoloji, geçtiğimiz sene çok daha fazla önem kazandı. Zoom konferansları ve partileri, sosyal medya buluşmaları veya canlı yayınlar olmasaydı bu sene nasıl geçerdi bilemiyoruz! Ancak teknolojinin artıları olduğu kadar eksileri de çok! Sosyal medyanın hızla yaygın hale gelmesi ile birlikte gençler ve küçük çocuklar bile kendilerini gerçek dışı güzellik standartları ile kıyaslar ve filtreli fotoğrafları gerçek algılar hale geldi. 

Sosyal medyanın yan etkilerini konuşanlar sadece psikologlar değil! Lizzo’nun da geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili söyleyecekleri vardı. Instagram’dan nü bir selfie paylaşan Lizzo, filtresiz ve editsiz fotoğrafı ile 10.2 milyon takipçisine özgüven ile ilgili önemli bir mesaj verdi. “Hoşgeldin Boğa sezonu,” yazarak burcuna gönderme yapan Lizzo, “Bunu kutlamak için sizinle bu editsiz selfieyi paylaşmak istedim. Normalde karnımı düzeltir veya cildimi pürüzsüzleştirmeye çalışırdım ama size en doğal halimi göstermek istedim,” diye ekledi. 

Beden pozitifliğini kutlayan Lizzo, aynı zamanda selfisi ile Dove iş birliğini de duyurdu. “Dove ile #DoveSelfEsteemProject üzerinde çalıştığım için çok heyecanlıyım, bu insiyatif sosyal medyanın negatif etkilerini geri çevirmeye çalışıyor ve güzellik standartları algısını değiştirmeyi hedefliyor,” diyen Lizzo, hayranlarının da kendilerini oldukları gibi kabul etmelerini istediğini vurguladı. 

Sosyal medyadaki gençler için daha pozitif ve güçlendirici bir platform oluşturmak isteyen ‘Dove Self Esteem Project,’ ‘The Selfie Talk’ projesi ile Instagram’daki dijital algı değişimine karşı çıkıyor. Herkesin tıpkı Lizzo gibi filtre uygulamalarını ve editleri bırakmalarını isteyen Dove, doğal güzelliği kutlamayı hedefliyor.