LIZZO İNTERNETTE YAŞADIĞI IRKÇILIĞI VE ZORBALIĞI ANLATTI

Kimse görünüşü sebebiyle utandırılamaz ve aşağılanamaz!

Cardi B ile ‘Rumours’ adlı şarkısını çıkardıktan birkaç gün sonra ırkçılığa ve ağır eleştirilere maruz kalan Lizzo, Instagram canlı yayını üzerinden yıllardır süregelen bu zorbalığın uzun dönemli etkileri olduğunu anlattı. Canlı yayın sırasında göz yaşlarını tutamayan Lizzo, ağlayarak, “En mutlu olmam gereken günlerde… Modum inanılmaz düşük oluyor. Bazen dünyanın beni geri sevmediğini hissediyorum. Dünyaya ne kadar pozitif enerji verirseniz verin hiç önemi yokmuş gibi oluyor, her zaman sizin hakkınızda kötü şeyler söyleyecek biri oluyor” dedi. 


Kilosu ve ırkı sebebiyle hakaretlere maruz kaldığını anlatan Lizzo, “Çoğu zaman bu canımı acıtmıyor, umrumda bile olmuyor. Bu kadar fazla çalıştığım zaman toleransım ve sabrım düşüyor, daha hassas oluyorum ve söylenenler dokunmaya başlıyor. En garip şekilde bana yöneltilen bir olumsuzluk varmış gibi hissediyorum, mesela insanların benim hakkımda tamamen mantıksız ithamlarda bulunmaları. Bu şişman-fobik, ırkçı ve incitici. Müziğimden hoşlanmıyorsanız, sorun değil. ‘Rumours şarkısını' sevmiyorsanız, harika. Ama birçok insan sadece görünüşüm yüzünden benden hoşlanmıyor” dedi. 

Şarkılarını belirli kimselerin beğenisi için yapmadığını söyleyen Lizzo, “Ben beyaz insanlar için müzik yapmıyorum, ben kimse için müzik yapmıyorum. Ben müzik yapan bir siyahi kadınım. Ben siyahi müzik yapıyorum, nokta… Bu şarkıları geleceğin büyük siyahi kadınları için yapıyorum, incelenip hakaret edilen ya da kutulara koymadan yaşamak isteyenler için” diye ekledi. 

Canlı yayınından sonra birçok hayranından destek gören Lizzo’ya Cardi B de Twitter üzerinden destek verdi. “Kendiniz için ayağa kalktığınızda sorunlu ve hassas olduğunuzu iddia ederler. Yapmadığınızda ise böyle ağlayana kadar sizi parçalarlar” yazan Cardi B, “Sıska, büyük veya plastik olsanız da, güvensizliklerini her zaman size yüklemeye çalışacaklar. Bunların popüler masaya bakan inekler olduğunu unutmayın” diye ekledi.Bir başka Tweet’inde ize ‘Rumours’ şarkısının harika gittiğini söyleyen Cardi B, “Rumours harika gidiyor. Bir kadının zorbalık hakkındaki duygularını ve sempatiye ihtiyaç duyduklarını iddia ederek şarkının kötü gittiğini söylemeyi bırakın. Şarkı tüm platformlarda ilk 10'da. Bir insanı vücudu için utandırmak ve ona hakaret sözcükleri ile seslenmek kaba ve ırkçıdır.” dedi. 

Lizzo’nun internette yaşadığı deneyim sadece ırkçılığa ve beden algısı zorbalığına ışık tutmadı ama aynı zamanda kadınlardan beklenen imkansız güzellik standartlarına hala çok fazla insanın inandığını gösterdi. Bir insanı görünüşü ile eleştirmek olabilecek en absürt ve yanlış tutumlardan biri. Birini görünüşü sebebiyle utandırmak, aşağılamak ve bununla alay etmek de sadece bunu yapan kişinin ne kadar aciz olduğunu gösteriyor. Her bedenden ve her renkten insan vardı ve var olacak ve herkesin bunu kabul edip saygı duyması gerekiyor. Dünyada her dakika binbir çeşit felaket olurken lütfen bir de bunu dert etmek zorunda kalmayalım!