MEGHAN MARKLE KRALİYET AİLESİ'NE NEDEN 'FİRMA' DEDİ?

Sussex Çiftinin, Oprah Winfrey ile röportajından yeni bir klip yayınlandı…

Meghan Markle ve Prens Harry’nin Oprah Winfrey ile röportajının yeni klibinde Sussex Düşesinin Kraliyet Ailesini ‘The Firm’ (firma) olarak tanımlaması dikkat çekti. Buckingham Sarayının tepkileri hakkındaki hislerini anlatan Markle, “Tüm bunların ardından böyle bir şey bekleyebilmelerini anlayamıyorum, Firmanın hakkımızdaki yalanların devam ettirilmesinde oynadığı aktif bir rol varsa, yine de sessiz kalırdık,” dedi. 

‘Firma’ terimi izleyenler için tuhaf gelse de, uzun süredir Kraliyet Ailesini takip edenlerin bu kullanımı duyduğuna eminiz. Uzun bir süredir Kraliyet için kullanılan ‘firma,’ iş benzeri operasyonu, hem sevgiyi hem de eleştiriyi ifade ediyor. 


Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in de çoğu zaman kullandığı ‘firma’ kelimesi, gazeteci Penny Junor’un ‘The Firm: The Troubled Life of the House Windsor’ kitabında da geçiyordu. “Prens Philip kraliyete ‘firma’ diyor ve tüm kraliyet yöneticilerinin ve güçlü ortaklarının, aile şirketinin itibarını azaltabilecek bir skandal ipucunu bile önlemek için her türlü çabayı göstermeleri gerekiyor,” yazan Junor, aynı zamanda kelimenin Kraliçe II. Elizabeth’in babası Kral VI. Georg’a kadar dayandığını belirtmişti. 1936 ve 1952 yılları arasında hükümdar olan Kral VI. George, Windsor Evini ‘Firma’ olarak tanımladıktan sonra bu kelime sık sık kullanılmaya başlanıyor. 

New York Times’ın 1996’daki haberine göre Kral VI. George, İngiliz Kraliyetini bir aile yerine “Biz bir firmayız,” diyerek anlatmıştı. Kraliyet Ailesinin çalışan üyeleri olan Sussex Çifti, geçtiğimiz sene aldıkları karar ile görevlerinden ayrılmışlardı. Birkaç hafta önce ise Buckingham Sarayı tarafından onaylanan bu karar ile Meghan Markle ve Prens Harry resmi olarak ‘firmadan’ ayrıldılar. Prens Andrew’un da adının skandallara karışmasının ardından aileden uzaklaşması ile söylentiler, Kraliçe II. Elizabeth’in “güçlü bir 8’li” kurduğu söyleniyor. Prens William, Kate Middleton, Prens Charles, Camilla, Prens Edward, Wessex Kontesi Sophie, Prenses Anne ve Kraliçe II. Elizabeth’in dahil olduğu çalışan kraliyet ailesi üyeleri arasında Prens Philip, 2017’de emekli olma kararı almıştı.