MEGHAN MARKLE VE PRENS HARRY KRALİYET AİLESİNDEN BİR ADIM DAHA UZAKLAŞTILAR

Sussex Royal çiftinin İngiliz Kraliyet Ailesinden ayrılma süreçleri devam ediyor…

‘Sussex Royal’ vakıflarındaki işleri sonlandıran Meghan Markle ve Prens Harry, İngiliz Kraliyet Ailesi'nden ayrılma süreçlerini tamamladılar. Temmuz ayında vakfın kapanması için resmi evrakları teslim eden Markle ve Prens Harry, artık vakıf işlerine ‘Sussex Royal’ adı altında devam etmeyecekler. 

Ocak 2020’de yaptıkları açıklama ile takipçilerine Kraliyet Ailesinden ayrılacaklarını duyuran Markle ve Prens Harry, tüm dünyada şok etkisi yaratmışlardı. Birkaç hafta sonrasında oldukça komplike bir duruma dönüşen bu ayrılık, kraliyet çiftleri arasında gerginliğe ve sayısız söylentiye sebep olmuştu. Şubat ayına kadar Sussex çifti hakkında bir karara varan Kraliçe II. Elizabeth, kararlarına saygı duyduğunu ancak Meghan ve Harry’nin ‘Royal’ ünvanını kullanamayacaklarını duyurmuştu. Bu karar sebebiyle ‘Sussex Royal’ vakıflarını kapatmak durumunda kalan Markle ve Prens Harry, yeni hedeflerini bildirmişlerdi. 

‘Sussex Royal’ Instagram hesaplarındaki paylaşımları da sonlandırmak zorunda kalan Meghan ve Harry’nin internet siteleri üzerinden, “Dük ve Düşes artık Kraliyet Ailesinin resmi çalışan üyeleri değiller ve bu konuda ‘Royal’ ünvanının belirli organizasyonlarda ve vakıflarda kullanılmaması kararını aldılar.” açıklaması yapıldı. 

Kraliyet Ailesinden resmen ayrılmadan önce Nisan ayında bir güncelleme paylaşılarak, “Monarşi veya Kabine Ofisi tarafından denizaşırı 'Kraliyet' kelimesinin kullanımı konusunda herhangi bir yargı yetkisi olmamakla birlikte, 2020 İlkbahar geçiş sürecinde Sussex Dükü ve Düşesi herhangi bir bölgede 'Sussex Royal' veya 'Royal' kelimesinin tekrarı kullanma niyetinde değildir (İngiltere içinde veya başka bir şekilde)” denmişti. Hayatlarındaki bir bölümü kapatıp yenisine yelken açan Markle ve Prens Harry çifti, bağımsız bir vakıf kurarak çalışmalarına devam edeceklerini söylemişlerdi. 

Yapılan güncellemeden sonra Nisan ayında yeni vakıf çalışmalarının ‘Archewell’ ismi altına yapılacağını duyuran Markle ve Prens Harry, bu isim için oğulları Archie’den ilham aldıklarını söylediler. Telegraph gazetesine bir röportaj veren Prens Harry, “Sussex Royal isminden önce ‘Arche’ ismini düşünmüştük. Bu Yunanca ‘eylem kaynağı’ anlamına geliyor. Bu konsept ile güçlü bir bağ kurduk ve bir gün bu isim altına bir vakıf kurmak istedik ve aynı şekilde bu oğulumuzun da isminin ilham kaynağı. Archewell, güç ve eylem ifadelerini birleştiren antik bir kelime ve hepimizin ilham alması gereken bir kaynak,” diyerek eşi Markle ve kendisinin bu ismi çok sevdiklerini dile getirmişti.

Şimdilerde oğulları Archie ile beraber Los Angeles’ta yaşayan Meghan Markle ve Prens Harry, ABD’deki sosyal mesafe tavsiyelerine uyarak Archewell vakıflarının çalışmalarına ara verdiler. Dünya eski düzenine geri döndüğünde çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizden çift, farklı bir isim ile benzer çalışmalarını sürdürecekler.