MEGHAN MARKLE VE PRENS HARRY YENİ VAKIF İSİMLERİNİ AÇIKLADI

İpucu: Oğulları Archie’nin isminden ilham aldılar!

Meghan Markle ve Prens Harry, resmi olarak vakıflarını duyurmasalar da vakıflarının yeni ismini ve ilham kaynağını açıkladılar. Kurumlarının adını ‘Archewell’ koyan Markle ve Prens Harry, 11 aylık oğulları Archie’den ilham aldılar. The Telegraph gazetesine açıklama yapan Sussex Dükü ve Düşesi, odaklarının corona virüs pandemiği olmasına rağmen ismi duyurmak istediklerini söylediler. Geçtiğimiz ay Amerika’da ‘Archewell’ adının isim haklarına başvurdukları söylentileri çıkan Markle ve Prens Harry, haberleri doğrulamış oldular. 

Geçtiğimiz sene ‘Sussex Royal The Foundation of the Duke and Duchess of Sussex’ vakıf ismi haklarına başvuran çift, bu marka ismini giyim, aksesuar, ayakkabı, yayıncılık ve kampanya gibi yerlerde kullanıyorlardı. Archewell ismi için de aynı haklara başvuran Markle ve Prens Harry, İngiliz Kraliyet Ailesinin son aldığı kararlar üzerine markalarında ‘Royal’ kelimelerini kullanamayacaklardı. Kraliyet Ailesinden ayrılma kararı sonucunda bazı resmi haklarından vazgeçmek zorunda kalan Sussex Dükü ve Düşesinin, vakıfları için yeni bir isim bulmaları gerekiyordu. 
Kurum için büyük hedefleri olduğunu söyleyen Markle ve Prens Harry, Archewell’in bağış ve gönüllülük servislerini, videolar, podcastler ve kitaplar ile eğitim ve öğrenim materyalleri içereceğini belirttiler. Gazeteye yaptıkları açıklamada, “Tıpkı sizler gibi, odağımız COVID-19 pandemiğinin küresel etkisini desteklemek ve mücadeleye katılmak ancak ortaya çıkan bazı bilgiler sonucunda, vakıf ismimize nasıl karar verdiğimizin hikayesini paylaşmak istedik. SussexRoyal isminden önce ‘Arche’ ismini kullanmak istiyorduk. Bu isim Yunanca ‘eylem kaynağı’ demek. Bir gün kurmayı umduğumuz hayır kurumu için bu konsepte bağlandık ve oğlumuzun adı için de bir ilham kaynağı oldu. Anlamı olan bir şey yapmak, önemli bir şey yapmak. Archewell, güç ve eylem için eski bir kelimeyi ve üzerine odaklanmamız gereken derin kaynakları çağrıştıran bir kelime. Zamanı geldiğinde Archewell'i başlatmayı dört gözle bekliyoruz,” diyen Markle ve Prens Harry ‘Archewell’ isminin arkasındaki ilham kaynağını anlattılar.