MEGHAN MARKLE VE PRENS HARRY’NİN İLİŞKİ TARİHÇESİ

Markle ve Prens Harry’nin kraliyet ailesine alışma ve ayrılma süreçleri…

Meghan Markle ve Prens Harry’nin Kraliyet Düğünü üzerinden iki sene geçti! İki yıl içerisinde birçok gelişme ile haberlere konu olan Prens Harry ve Meghan Markle belki de hayatlarının en önemli yıllarını geride bıraktılar. İlk bebekleri Archie’yi dünyaya getirdikten sonra Kraliyet Ailesinden ayrılarak finansal olarak bağımsız olma kararı alan Meghan Markle ve Prens Harry, bu günlerde Los Angeles’ta yaşıyorlar. 

(Getty Images)

Geçtiğimiz günlerde ikinci evlilik yıldönümlerini kutlayan Sussex çifti, bu aralar yeni hayatlarına alışmaya çalışıyor. Kraliyet Ailesi'ne yakın bir kaynağın Nisan ayında Telegraph’a yaptığı açıklamaya göre, “Harry arkadaşlarına orduyu ve ordu görevlerini özlediğini söyledi. Ordudaki arkadaşlarını özleyen Harry arkadaşlarına son dönemde yaşadıklarının hala gerçek olduğuna inanamadığını söyledi. Hayatının tersine döndüğüne inanamadığını belirten Harry zorlu bir süreç geçiriyor.” Meghan ile yeni hayatından oldukça memnun olduğunu belirten Prens Harry, olayların bu şekilde gelişmesini beklemiyordu. Suçun Meghan’da olmadığını ekleyen Prens Harry, orduda çalışmaya devam etseydi her şeyin farklı olacağına inandığını söyledi. 

Çiftin yakın arkadaşı Jane Goodall, geçtiğimiz Eylül ayında verdiği röportajda, “Kariyerinin nasıl planlanacağını bilmiyorum, ama evet, onunla konuştum ve sanırım şimdilerde hayatı biraz zorlayıcı buluyor,” diyerek Prens Harry’nin değişen hayatı hakkında yorum yapmıştı. Aynı şekilde 2017’de Prens Harry ile nişanlandıktan sonra Kasım ayında BBC’ye bir röportaj veren Meghan, “Sanırım şu anda açıkça, son bir buçuk yıl içerisinde geçirdiğim öğrenme sürecinde, nasıl olacağı konusunda hiç bir fikrim olmadığını söyleyebilirim. Sanırım ikimiz de olacakları tahmin etmiyorduk,” diyerek Kraliyet Ailesine alışma sürecini anlatmıştı. Aynı röportajda yer alan Prens Harry ise, “Aslında seni elimden geldiğince uyarmaya çalışmıştım ama sanırım ikimiz de ilişkimizin 5. ve 6. aylarında tamamen şaşkına döndük. Bu nedenle istediğiniz kadar sohbete katılıp istediğiniz kadar alıştırma yapabilirsiniz. Ama biz bundan sonra olanlara tamamen hazırlıksız yakalandık,” demişti. 

(Getty Images)

Daha önce kendisi ve ilişkileri hakkında çıkan yanlış haberlerin “cesaret kırıcı” olduğunu dile getiren Meghan Markle, “Bir çift olarak kim olduğumuza odaklanıyoruz. Tüm ekstra katmanları ve ses kirliliğini ortadan kaldırınca, birlikte olmaktan keyif alıyoruz,” demişti. Tüm bunlara rağmen Markle ve Prens Harry’nin düğününden günler önce Meghan Markle’ın babası ve geçmişi hakkında birçok haber tüm dünyada yayılmaya başlamıştı. Yine de negatifliğe aldırmamaya çalışan çift, düğünlerinde Amal ve George Clooney, Serena Williams ve Oprah Winfrey gibi ünlüleri ağırlamışlardı. Düğünden sonra elbisesi ile manşetlere yerleşen Markle, Clare Weight Keller tasarımlı bir elbise giymişti. “Bu günün öneminin diğerlerinden daha fazla olduğu çok açıktı, hem damat hem de gelinin geçmişlerini, içtenliklerini ve bonkörlüklerini yansıtacak ve oldukça kişisel olmasını sağlayacak birçok seçenek vardı,” diyen Keller, sessizce aylarca Markle’ın gelinliği üzerinde çalıştı. 

(Getty Images)

Nikah ve düğünü geride bıraktıktan ve balayı sürecini rahat bir şekilde geçirdikten sonra Markle ve Prens Harry, Ekim ayında ilk bebeklerini beklediklerini duyurdular. New York’a arkadaşlarının kendisi için düzenlediği ‘Baby Shower’ partisine katılan Markle’ın bu dönemlerde Kate Middleton ile problemler yaşadığı yazılmaya başladı. Bu söylenti haberleri daha sonra büyüyerek Prens Harry ve Prens William’ın aralarının da bozuk olduğunu yazmaya başladı. Yazılanların üzerine Meghan Markle ve Prens Harry’nin, Kate ve William ile beraber yaşadıkları Kensington Sarayından ayrılarak Windsor’daki Frogmore Cottage evlerine taşınma kararları ise bu söylentileri artırdı. 

(Getty Images)

Haklarında çıkan negatif haberlere karşı çoğu zaman sessiz kalmayı tercih eden Markle ve Prens Harry 6 Mayıs 2019’da ilk bebekleri Archie’yi kucaklarına aldılar. Temmuz ayında Archie için özel bir vaftiz töreni düzenleyen ve vaftiz ebeveynlerini medyadan gizleyen Markle ve Prens Harry, basında daha da çok yer almaya başladılar. Elton John’un özel jeti ile Güney Fransa’da bir tatile giden Markle ve Prens Harry, seyahat tercihleri konusunda da eleştiri topladılar. Prenses Diana’nın basındaki imajına benzetilen Meghan Markle’ı korumak için George Clooney bile devreye girmişti. Markle’ın basın ile yaşadıklarını Prenses Diana’nın deneyimlerine benzeten Clooney, bunun sona ermesi gerektiğini söyledi. 

Meghan Markle US Open Maçlarında (Getty Images)

Serena Williams’ın Eylül ayındaki US Open oyunlarını izlemek için New York’a giden Markle, oğlu Archie’yi 48 saat yalnız bıraktığı için yine basın tarafından yerden yere vurulmuştu. Markle hakkındaki olumsuz haberler hız kesmeden devam ederken bir yandan da Markle’a övgüler yağdıran haberler de vardı. Giydiklerinden, resmi etkinliklerde ne kadar doğal olduğuna kadar Markle’ın halk tarafından çok sevildiğini söyleyen haberler, adeta başka bir kişiyi anlatıyordu. 

Geçtiğimiz Ekim ayında ITV’nin özel bir bölümü için Tom Bradby’e duygusal bir röportaj veren Sussex çifti, kraliyet görevlerine 6 hafta ara verdiklerini duyurmuşlardı. Noel tatilini Meghan’ın annesinin yanında ve Yeni Yılı Kanada’da geçiren Prens Harry ve Markle, zamanlarının yarısını İngiltere’de diğer yarısını da Kuzey Amerika’da geçirmeye başladılar. 

Kraliyet Ailesindeki resmi görevlerinden ayrılarak finansal olarak bağımsız olma kararı alan Meghan Markle ve Prens Harry, uzun bir süre Kraliçe II. Elizabeth, Prens Charles ve Prens William ile toplantılar gerçekleştirdiler. Harry ve Meghan, Frogmore Cottage evlerinin yenilenmesi için hükümetin hazinesinden aldıkları $3 milyonu geri iade edeceklerini dile getirerek, televizyonda yayınlanan düğün kayıtlarının gelirlerini bağışlama kararı aldılar. ‘Kraliyet Ekselansları’ ünvanlarını koruyan Markle ve Prens Harry bu ünvanlarını işlerinde veya çalışmalarında kullanamayacaklar. 

(Getty Images)

“Kraliyet Ailesi, basın ihlalleri olmamasına dair sözde" kamu yararı "gerekçesini kaldırarak, Sussex Dükü ve Düşesinin aile olarak daha özgür bir hayat yaşama dileklerini anlıyorlar ve saygı duyuyorlar. Çift, majestelerinin ailesinin değerli bir parçası olmaya devam edecektir,” diyen bir Kraliyet sözcüsü Şubat ayında bir açıklama yayınlamıştı. 

Kraliyet Ailesinin kıdemli üyeleri görevlerine resmi olarak 31 Mart’ta son veren Meghan Markle ve Prens Harry, Los Angeles’ta Archie ile beraber sosyal izolasyondalardı. COVID-19 salgını nedeniyle görüşmelerini Zoom ve FaceTime üzerinden gerçekleştiren çift, hayranlarına ve takipçilerine evde kalmalarını söylediler. Kraliyet Ailesinden ayrılma süreçlerinde resmi sosyal medya hesaplarını da kapatan çift, vakıfları için de yeni bir isim geliştirdiler. ‘Sussex Royal’ başlığını ve ismini kullanamayan çift vakıflarına ve markalarına oğullarından ilham alan ‘Archewell’ ismini verdiler. 

Oprah Winfrey aracılığı ile tanıştıkları Tyler Perry’nin Beverly Hills’deki malikanesinde kalan Sussex ailesi, şimdilerde $10-$20 milyon değerinde yeni bir ev arayışındalar. Geçtiğimiz haftalarda yeni bir biyografik kitabın yayınlanacağını açıklayan Sussex ailesi, “Özgürlüğü Bulmak: Harry ve Meghan ve Modern Bir Kraliyet Ailesi Yapımı” adlı kitabın Ağustos ayında yayınlanacağını duyurdular. Kraliyet gazetecileri Omid Scobie ve Carolyn Duran tarafından kaleme alınan biyografi, çifte yakın kaynaklar ile yapılan röportajlar içeriyor. 

Tıpkı herkes gibi sosyal izolasyonda olduklarını söyleyen Meghan ve Harry, Paskalya haftasonunda eldivenlerini ve maskelerini takarak ‘Project Engel Food’ adlı vakfa yardım etmek için yemek dağıtmışlardı. Resmi olarak Kraliyet görevlerini bıraksalar da vakıflar ve organizasyonlar ile işbirlikleri yapmayı planlayan Sussex çifti, yardım insiyatiflerini sürdürecekler. Nisan ayında ‘HeadFIT For Life’ adlı projesini duyuran Harry, mental sağlık konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. 

Babasına yazdığı özel bir mektubun yayınlanması üzerine Mail on Sunday’i özel hayatın ihlali nedeniyle dava eden Meghan Markle, geçtiğimiz ay artık Mail, The Sun, Express ve Mirror gibi gazeteler ile iletişimde olmayacaklarını duyurmuştu. “Medyanın iyi ya da kötü Sussex Dükü ve Düşesi hakkında rapor verme ve bir görüş bildirme hakları vardır. Ama bu bir yalan üzerine kurulu olamaz,” diyen Sussex Dükü ve Düşesi temsilcisi, gazeteleri yalan haber yapmakla suçladı. 

Kraliyet Ailesi ile iletişimlerini kesmeyen Markle ve Harry, Kraliçe II. Elizabeth’in 94. doğum günü için bir görüntülü konuşma gerçekleştirmişlerdi. Aynı şekilde Archie’nin doğum günü için FaceTime üzerinden oyun randevuları düzenleyen Markle ve Harry, oğullarını teknolojiye alıştırıyorlar! 

(Getty Images)

Kraliyet biyografi yazarı Katie Nicholl, Entertainment Tonight’a William ve Harry’nin aralarının düzeldiğini ve sık sık telefonda konuştuklarını söyledi. “Birlikte görüntülü konuşmalar yaptılar, birçok doğum günü kutladılar ve sanırım Prens Charles’ın sağlığı sebebiyle sürekli telefonda görüşüyorlar,” diyen Nicholl, William ve Harry’nin ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediklerini söylediler. Evinden uzakta olduğu için Kraliyet Ailesi ile daha sık konuşmaya başlayan Prens Harry’nin, taşınması ardından daha çok stres altında olduğu söyleniyor. Bunlara rağmen yeni hayatlarına alışma süreçlerinde olduklarını söyleyen Nicholl, Markle ve Prens Harry’nin kendilerini çok daha özgür hissettiklerini söyledi. “Meghan ve Harry için gelecekleri böyle olacak. Sürekli İngiltere’ye gitmek için uçağa binmeyecekler. COVID-19 salgını yeni hayatlarını test etme şansı sağladı. Görüntülü konuşmalar çiftin İngiltere’deki aileleri ile iletişim kurmalarını sağlıyor. Sanırım COVID-19, onlara geleceklerinin nasıl görüneceğini gösterdi,” diyen Nicholl, çiftin uzaktan İngiltere’deki vakıfları ile çalışmaya devam ettiklerini ekledi.