MEGHAN MARKLE'IN DUYGUSAL KONUŞMASI

Los Angeles'taki eski okulunun mezunları için bir konuşma yapan Markle, George Floyd’un ölümünden bahsetmeyi unutmadı…

Minneapolis’te polis şiddetin ardından hayatını kaybeden George Floyd için protestolar devam ediyor. 25 Mayıs’ta bir markete alışverişe giden Afrikalı Amerikalı George Floyd, market çalışanının sahte $20 ile alışveriş yaptığı gerekçesiyle ihbar edilmiş ve daha sonra hayatı için yalvarsa da Derek Chauvin adlı polisin boynuna bastırması ile hayatını kaybetmişti. Sosyal medyada birçok destek kampanyası başlatan ünlüler, aynı zamanda Amerika’dan dünyaya yayılan protestolara katılmışlardı. Bu süre içerisinde sessiz kalan Meghan Markle, dün George Floyd’un öldürülmesi hakkında sessizliğini bozdu. Siyahi yaşamların öneminin altını çizen Markle, daha erken konuşmamasının sebebini gergin olmasına bağladı. 

Los Angeles’taki eski okulu ‘Immaculate Heart’ lisesinin mezunları için bir konuşma yapan Markle, aynı zamanda geçmiş yıllarda Amerikan polisi tarafından öldürülen Afrikalı Amerikalı vatandaşların isimlerini saydı. 11-18 yaşları arasında Los Angeles’taki okula giden Markle, “George Floyd’un hayatı önemliydi ve Breonna Taylor’un hayatı önemliydi ve Philando Castile’in hayatı önemliydi ve Tamir Rice’ın hayatı önemliydi,” dedi. Markle’ın saydığı diğer isimler son 6 yıl içerisinde polis tarafından şiddet uygulanarak öldürülmüştü. Eşi Prens Harry ve oğlu Archie ile Los Angeles’a taşınan Markle, Los Angeles’ı ailelerinin ‘evi’ olarak tanımladı. George Floyd hakkında sözlerine devam eden Markle, “Size ne söyleyeceğime emin olamadım. Doğru şeyi söylemek istedim ve söyleyeceğim şeyin ayıklanarak değiştirilmesinden korktum. Ama sonra yanlış olan tek şeyin hiçbir şey söylememek olduğunu fark ettim,” dedi. Konuşmasını 6 dakikalık bir görüntülü konuşma ile yapan Markle’ın konuşma videosu, kendi isteği üzerine ‘Essence’ dergisi üzerinden paylaşıldı. 

Video sırasında polis tarafından öldürülen başka insanların adını koyamayacağımızı belirten Markle, “Geçtiğimiz hafta ülkede, eyalette ve evimiz Los Angeles’ta olanları görmek hepimiz için yıkıcı oldu,” dedi. Düşes, öğrencilerin “Dünyayı onların gördüğü mercekle görmeyenler için nasıl empati kuracaklarını' da ekledi: “Immaculate Heart’ı bildiğim kadarıyla öğretiler oldukça çeşitli, canlı ve açık fikirli, siyah yaşamların önemli olduğunu bildiğinizi biliyorum,” dedi.
Kendi gençliğinden örnek veren Markle, orta okula başladığı 1992 yılının Rodney King’in acımasızca şiddet görmesi üzerine Los Angeles isyanlarının başladığı sene olduğunu söyledi: “11 veya 12 yaşındaydım ve sonbaharda Immaculate Heart orta okuluna başlamak üzereydim. Los Angeles ayaklanmaları başladı, bu da anlamsız bir ırkçılık eylemi üzerine tetiklenmişti. Sokağa çıkma yasağını ve aceleyle eve gitmeye çalıştığım zamanı hatırlıyorum. Arabayla eve giderken, gökyüzünden küllerin düştüğünü, etrafta dumanlar olduğunu, kokuları ve insanların binalardan çantalar ile koştuklarını hatırlıyorum. Bir minibüsün arkasında adamların ellerinde silahlar tuttuğunu ve evimizin önünde her zaman duran ağacın tamamen tahrip olduğunu hatırlıyorum. Ve bu anılar yok olmuyor.”

15 yaşındayken öğretmeninin verdiği bir tavsiyeyi mezunlara anlatan Markle, “Bir gün okuldan çıkarken Bayan Pollia adlı öğretmenim bana ‘Her zaman başkalarının ihtiyaçlarını kendi korkuların üzerine koymayı hatırla,” demişti. Bu tavsiyeyi hayatım boyunca yanımda taşıdım ve geçtiğimiz hafta hiç olmadığı kadar çok düşündüm,” dedi. 

Mezun olacak öğrencilere ilham verici bir konuşma yapan Markle, “İnşa edilene kadar, yeniden, yeniden ve yeniden inşa edeceğinizi biliyorsunuz. Çünkü temel kırılırsa biz de kırılırız. Sevgiyle öncü olacaksınız, merhamet ile öncü olacaksınız, sesinizi kullanacaksınız. Yeterince donanımlısınız, hazırsınız, size ihtiyacımız var. Her birinize mezun demekten gurur duyuyorum, neler yapacağınız görmek için çok heyecanlanıyorum. Lütfen yolculuğunuz boyunca sizin için sevindiğimi bilin, sizinle inanılmaz gurur duyuyorum ve bugün hepinizi kutluyorum. Hepimizin derinden can atarak beklediği liderler olarak dünyada yapacağınız tüm değişimlerin başlangıcı. Tebrikler ve şimdiden teşekkürler,” diyerek öğrencilerin geleceklerinden umutlu olduğunu söyledi. Konuşmanın ardından sosyal medyadan çok duygulu olduklarını ve Markle’ın konuşmasının motive edici olduğunu belirten öğrenciler, George Floyd’un konuşmada geçmesinden gurur duyduklarını dile getirdiler. Daha önce de ırkçılığın ailesi üzerindeki etkilerinden bahseden Markle, İngiliz Kraliyet Ailesinin modern tarihinde bir Prens ile evlenen ilk karışık ırklı kişi olmuştu. Büyükbabasının geçmişte yaşadığı ayrımcılık hikayelerinin hala kendisini etkilediğini belirten Markle, ülkelerinin hala ne kadar genç olduğunu ve daha çok gelişmeye ihtiyacı olduklarını hatırladığını söyledi.