MEGHAN MARKLE'IN GÜNEY AFRİKA'DA YAPTIĞI İLHAM VEREN KONUŞMA

Eşi Prens Harry ile bir süredir Güney Afrika turunda olan Meghan, gittiği her yerde kadınlara ilham kaynağı olmaya devam ediyor..

Meghan Markle The Justice Desk adlı girişime yaptığı ziyaretini, Cape Town'un Nyanga ilçesindeki insanlara yaptığı bir konuşmayla noktaladı. Sussex Düşesi, Afrika kraliyet turunda kendisini bir kraliyet üyesi olarak görmediğini, onu buraya bağlayan şeyin çok daha derin ve daha samimi olduğunu söyledi. 

"Kocamla birlikte kraliyet ailesinin bir üyesi olarak burada olsam da, benim için; sizinle bir anne, bir eş, bir kadın, siyahi bir kadın ve sizin kız kardeşiniz olarak burada bulunduğumu bilmenizi isterim. Burada sizinleyim ve her zaman yanınızdayım" dedi.

Telegraph'ın haberine göre Meghan, iki dakikalık konuşmasında kadına şiddeti kınadı ve bölge insanlarını "saygı, haysiyet ve eşitlik" adına yaptıkları çalışmalara devam etmeleri için teşvik etti. Prens Harry de yaptığı konuşmada cinsiyete dayalı şiddete karşı konuştu, "Hiçbir erkek bir kadına zarar vermek için doğmaz. Bu, öğrenilen bir davranış ve kırılması gereken bir döngüdür."

Meghan Markle'ın tüm konuşması:

Başkanınızın, modern Güney Afrika'nın değerlerini güçlendirmek için eğitim ve gerekli değişiklikler yoluyla cinsiyete dayalı şiddeti önleme yolunda bir sonraki adımını duymak için sabırsızlanıyoruz. Söylemeliyim ki, özünüzde bulundurduğunuz saygı, haysiyet ve eşitlik değerlerinizle karşımda dim dik dururken, sizlerin huzurunda bulunduğum için inanılmaz derecede  minettar hissediyorum.

Birkaç hafta önce bir alıntı okudum ve burada neler olduğunu görüp, yaptığınız çalışmalara tanıklık edince  bir tuhaf hissettim. Efsanevi şair ve insan hakları aktivisti Maya Angelou demiş ki: "Bir kadın, ne zaman kendi sesini duyurmak için ayağa kalksa, planlamamış bile olsa, tüm kadınlar için de ayağa kalkmış olur."

Şimdi, kolay olmadığını biliyorum ve bazen ulaşılabilirmiş gibi hissettirmediğini de biliyorum. Ama doğru olana bağlılığınız hepimize umut veriyor. Özellikle de ışığınıza ihtiyacı olan kız ve erkek kardeşlerinize. Bağlılığınız ilham verici, enerji verici ve olağanüstü. Bunu yapmaya devam etmelisiniz. Yaptığınız şeyin sadece önemli olmadığını bilmelisiniz, bu hayati bir şey çünkü siz hayatsınız.

Bir kişisel not olarak, kocamla birlikte kraliyet ailesinin bir üyesi olarak burada olsam da, benim için; sizinle bir anne, bir eş, bir kadın, siyahi bir kadın ve sizin kız kardeşiniz olarak burada bulunduğumu bilmenizi isterim. Sizinle buradayım ve sizin yanınızdayım ve bize Ubuntu'nuzu (beraberlik ruhu) gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

YAZI: Deniz Akkaya