MICHELLE OBAMA'NIN STİL YOLCULUĞU

Benim Hikayem belgeselinde Michelle Obama'nın sadece hayatına değil, moda anlayışına da göz atma şansı bulduk...

Michelle Obama'nın en çok satan otobiyografisi “Benim Hikayem”in mini belgeseli Çarşamba günü Netflix'de yayınlandı. Eski first lady'ninin 34 şehirli kitap turunu, aile tarihini, kocası Barack Obama ile ilişkisini, sırdaş çevresini ve gençlere rehberlik eden samimi karşılaşmaları kronikleştirmenin yanı sıra, belgesel aynı zamanda Michele Obama'nın moda anlayışını da ele alıyor.

Barack Obama Başkan seçilmeden önce bile, Michelle Obama moda seçimleri nedeniyle manşet oluyor ve Narciso Rodriguez, Thakoon Panichgul gibi bağımsız Amerikalı tasarımcılar ile çalışıyordu. Barack Obama'nın başkan seçilmesinin ardından Michelle, açılış töreni elbisesi için genç tasarımcı Jason Wu ile çalışmış ve moda endüstrisine olan desteği iki başkanlık dönemi boyunca da devam etmiştir. Michelle Obama, Beyaz Saray'da bir moda eğitim workshop'u bile düzenlemiş! Ayrıca, J. Crew, Talbots ve Target'tan aldığı daha düşük fiyatlı kıyafetleri,  Azzedine Alaïa kemerleri ve Lanvin spor ayakkabılarıyla kombinleyerek her sınıftan kadına, kendini kıyafetleriyle ifade etmeleri için ilham kaynağı oldu.

Stephen Colbert, Gayle King, Tracee Ellis Ross, Conan O'Brien ve daha fazlası ile röportajlar için sahneye çıkmaya hazırlanırken, Michelle'in saç ve makyaj tercihlerine de yakından bakma fırsatı bulduk.

Obama'yı Beyaz Saray döneminde de giydiren stilist Meredith Koop da belgeselde eski first lady'nin tarzından bahsediyor. Kitap turu boyunca, swarovski taşlar ile kaplı Christopher John Rogers, Elie Saab, Stine Goya, Dundas, Roksanda imzalı takım elbiseler ve hatta kristal kaplı Balenciaga botları giyen Obama, uluslararası medyada manşet olmuştu. Koop taşlı bir ceketi gösterip, "Bu cekete baktığımda Elvis'i görüyorum...ve bunda hiçbir problem yok" diyerek, Obama'nın eşsiz tarzını harika bir şekilde özetliyor.

Michelle giysilerinin gücünü farkına varmasıyla ilgili, "Dünyadaki herkesin görüşüne maruz kalmaya başladığımda, kendimi nasıl sunduğum hakkında stratejik davranmam gerektiğini fark ettim, sonuçta bu beni hayatımın sonuna kadar tanımlayabilme gücüne sahip. "Bir kadın için moda, insanların sizi nasıl gördüğünü yönetme yoludur.  Bu adil değil ama bir gerçek. Moda sadece moda değildir. Moda, kurbanı olmak yerine kendini ifade etmek için kullandığın bir araçtır... Çok güçlü bir konuşma yapardım ve haberlerde sadece ilginç bir tasarımcı elbisesi giydiğim konuşulurdu. Bu yüzden tamam, insanların ayakkabılarıma baktıkları gerçeğini kucaklayalım ve sadece beni ve kıyafetleri değil, bir yönetim olarak olmak istediğimiz kişileri vurgulayalım — ileri görüşlü, gençleri kucaklayan, çeşitliliği kucaklayan.”

Bu stilin mimarı Koop Obama için, “Kız kardeşim, kızım, arkadaşım, her şeyim. İnsanlar bir first lady'nin nasıl giyinmesi gerektiğine dair kalıplaşmış fikirlerine sahipler... Beyaz Saray'daki çalışmalarımın çoğunun kostüm tasarımına benzediğini, onu ve çocuklarını bu rol için giydirdiğini hissettim" dedi.

Obama'ların Beyaz Saray'dan ayrılmasının sonra, eski first lady, kıyafetlerle eğlenmek için daha fazla özgürlüğe sahip hissettiğini söyledi, "Gezegendeki her kişi tarafından görülmeyecek, yargılanmayacak ve incelenmeyecek, çok daha iyi. Kesinlikle özgürleştirici."