MİNİMALİST, İDDİALI, ZAMANSIZ

Mimar Yasemin Masis'in stil tüyoları ELLE Mayıs sayısında!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Mayıs 2015
MİNİMALİST, İDDİALI, ZAMANSIZ
Mimar Yasemin Masis, mesleği için “Aynı zamanda en büyük tutkum ve ilham kaynağım” diyor. Beyaz gömlekler ve blazer ceketlerden vazgeçemediğini anlatan Yasemin Masis'le stilini konuştuk.


— SUZAN YURDACAN


FOTOĞRAFLAR: MERVE AĞAZAT

Çok seyahat ediyor. Mimarlık, en büyük tutkusu ve en önemli ilham kaynağı. Beyaz gömlekleri ve blazer'ları çok sevdiğini anlatan, Yasemin Masis Architects adında mimari tasarım, uygulama ve ürün tasarımı yapan mimarlık ofisi sahibi ve Eskidji Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasemin Masis'in mesleğinden de etkilenen stilini, Konular Editörü'müz Suzan Yurdacan kaleme aldı. Tamamını ELLE Mayıs sayısında bulacağınız haberden tüyolar burada.

ELLE: Stilinizi en iyi tarif eden parçalar neler?


YASEMİN MASİS: Saint Laurent veya Stella McCartney güzel kesimli blazer ceketler, Celine dar kesim pantolon, beyaz gömlek ve loafer'lar.

ELLE: Yıllar önce stiliniz şekillenirken sizi etkileyen, örnek aldığınız bir insan oldu mu?


Y.M.: Eğitimime ilk başladığım yıllardan beri Fransız tasarımcı Andree Putman'ın yaşam öyküsüne, modern, sade ama yenilikçi ve etkileyici tarzına hayranlık duymuşumdur.

ELLE: Size ve stilinize ne ilham verir?


Y.M.: Hem iş hem de gezme amaçlı çok sık seyahat ediyorum. En çok seyahatlerden beslendiğimi söyleyebilirim. Sürekli kreatif düşünmeye alışmış bir inansanız çevrenizdeki her şeye bakmadan duramazsınız. Gezdiğim şehirler, caddeler, yeni tanıştığım kültürler bana ilham verir. Seyahat dönüşlerimde mutlaka kafamda bir sürü yeni fikir olur.

ELLE: Mesleğiniz stilinizi de etkiliyor mu?


Y.M.: Tasarımcı kimliğimden gelen bir disiplinle hep minimalist ve temiz hatları arıyorum. Doku ve malzemeye, detaylara bakmaya çok alışık olduğum için giysilerin, eşyaların ve aksesuvarların işçiliğine çok önem veriyorum. Gündüz giyeceğim parçaları seçerken, şantiyelerde bulunduğumu düşünürsek, daha çok pantolon ve düz ayakkabıları tercih ediyorum.

MEVSİMSİZ GARDIROP


ELLE: Gardırobunuz mevsimlerden etkilenir mi?


Y.M.: Çok fazla etkilenmez. İpek ve pamuklu gömlekler her mevsim gardırobumdadır. Yazın ince kumaştan pantolonlar ve uçuşan elbiseleri tercih ederim.


ELLE: Kararsız kaldığınızda ne giyersiniz?


Y.M.: Beyaz Brunello Cucinelli gömlekler ve güzel kesimli bir pantolon ya da yüksek bel jean her zaman kurtarıcımdır.


ELLE: Nasıl alışveriş yaparsınız? Etiketleri okur musunuz?


Y.M.: Yüne alerjim olduğu için alacağım parçada ne cins yün kullanıldığına bakmak üzere etiketleri okurum. Bir de ipek veya pamuk zannettiğimiz ürünlerin yüzde 100 saf olup olmadığına bakarım mutlaka.

Devamı, spora ve spor yapan kadınlara adadığımız ELLE Mayıs sayısında!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.