MODA YUMRUĞU HAVADA

Günlerden bir gün, Kanye moda tasarımcısı olmaya karar verir…

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Mayıs 2014
MODA YUMRUĞU HAVADA
Kanye West'i, moda dünyasındaki yeri ve kötü günlerin ardından yeniden çıkışa geçtiği günleriyle incelemeye devam ediyoruz...


Günlerden bir gün, Kanye moda tasarımcısı olmaya karar verir. “Pastelle” isimli markasını kurduğunda yıl 2006'dır. 2007 yılında Kanye'nin üzerinde sokak markaları ve Dior gibi lüks parçalar bir araya gelir, ayağında “Air Jordan”ları vardır. Biraz gece kulübünden fırlamış gibi ama her daim klas görünür. Pastelle projesi 2009 yılında son bulur. 


Bu arada Mark Parker, François-Henri Pinault ve Bernard Arnault'yla dost olur. Nike, Kering ve LVMH için özel tasarımlar yapar, Fendi'de stajyer olur. Ardından yeni markası Kanye West'i Paris moda haftasında sergiler. Hem de iki defa. Koleksiyonunun ne kadar iyi olup olmadığı tartışılmaz bile. Çünkü sektörde artık önemli olan -eskisinden de çok- başka şeylerdir: Anna Wintour, Terry Richardson ve Carine Roitfeld ön sıradan izler defileyi. Yakın dostu Riccardo Tisci, hazırlık aşamasında yardımlarını esirgemez. Chanel Iman defilede yürür, tasarımcıların hayali olan ajans Karla Otto onun için çalışır. Defile sonrasındaki partideki go-cart'lar, parçalardan daha çok hatırlanır. Şimdi yeni bir koleksiyon yapıp yapmayacağı merak konusuyken; styling çalışmalarını canlı oyuncak bebeği, çocuğunun annesi Kim Kardashian üzerinde denemeye devam eder. Ve kabul edelim ki çok da başarılı olur. Kanye tepeden tırnağa stil adamıdır.~2010 ve 2011 yılları stil anlamında olgunluk nöbeti, bir dönemin bitişi ve yenisinin başlangıcı gibidir. Giydiği şık takımlar, annesinin ölümünün, Amber Rose'la bozulan nişanının ve Taylor Swift'i -ve kendisini- herkesin önünde küçük düşürüşünün ardından açılan temiz sayfanın yansımasıdır. Kanye'nin müzik yoluyla açtığı adalet savaşının ikinci adımı modadır haliyle. “Görüntü” onun için önemlidir. Ve hatta bir tür takıntıdır nasıl göründüğü Kanye'nin. Gerçi hangimizin değil ki?


Monica Miller'ın kaleme aldığı “Slaves to Fashion: Black Dandyism and the Styling Book of Black Diasporic Identity”, tarihteki siyah sanatçıların moda ve sanatla ilişkilerini inceler. Görsellikle kendilerini ifade etmeyi, diğerlerinden daha iyi becerirler. Ellerindeki en önemli iki silah sesleri ve stilleridir. Konuşmalarına, var olmalarına uzun yıllar izin verilmeyen ırkın seçtikleri giysiler ve aksesuvarları, sessizce yukarıya kaldırdıkları bir yumruk gibidir. Kimi zaman abartırlar; zamanında deneyimledikleri yokluğun acısını çıkarırcasına... Kimi zaman gerçek bir beyaz gibi görünmeye çabalarlar; eşit olduklarını bağırırcasına... İçlerindeki politik ve kişisel dinamiği bu şekilde yansıtırlar. İşte Kanye de tarihteki bu dengenin farkında olan zihni açık, ileri görüşlü bir adam olarak albümlerinde ve moda işbirliklerinde bu karakteristik özelliği yansıtır.

Sıla GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.