NAOMI CAMPBELL, GENÇKEN YAŞADIĞI IRKÇI DENEYİMLERİ ANLATTI

Linda Evangelista ve Christy Turlington her zaman Campbell’a destek oluyorlarmış!

Naomi Campbell, modelliğe ilk başladığı dönemlerde yaşadığı ırkçılığı anlattı. Kariyerinin başlarında iki modelin kendisine çok yardım ettiklerini anlatan Campbell, The Observer’a verdiği röportajda, 90’lı yılların başındaki deneyimini paylaştı. ‘Süper model’ kavramını dünyaya tanıtan beş isimden biri olan Campbell, doksanlardaki şöhretine rağmen ırkçılığın büyük bir problem olduğunu söyledi. 

Cindy Crawford, Linda Evangelista ve Tatjana Patitz ile bir dergi kapağında yer alan Campbell, süper model dönemini başlatan isimlerin başında geliyor. Her şeye rağmen ten rengi yüzünden birçok işten mahrum olduğunu belirten Campbell, işi aldıysa cildini önemsemeyen makyaj sanatçıları ile çalışmak zorunda kaldığını ekledi. 

Naomi Campbell ve Linda Evangelista (Getty Images)

“Şimdi sesimi yükseltmek için uygun bir zaman değil mi? Ama gençken konuştuğumda çok zordu.” diyen Campbell, Linda Evangelista ve Christy Turlington’un her zaman arkasında durduklarını söyledi. Campbell ile çalışmayan tasarımcılarla çalışmama kararı alan Evangelista ve Turlington, Campbell’ın en yakın arkadaşları arasında yer alıyor. “O dönemde farklı ırklarla çalışmayan tasarımcılar ile çalışmayarak kendilerini gerçekten öne attılar, Linda ve Christy. Kariyerimizin dışında da çok yakın arkadaş olduk,” diyen Campbell, arkadaşlıklarının günümüze kadar sürdüğünü belirtti. ‘The Trinity’ adında bir grupları olduğunu söyleyen Campbell, şimdilerde bir WhatsApp grupları olduğunu da ekledi. 

Christy Turlington ve Naomi Campbell (Getty Images)

Siyahi kadınların modada ve modellikteki yerleri için sınırları kaldıran Campbell, hala kat edilmesi gerekilen bir yol olduğunu söyledi. “Artık farklı ırklardan modelleri doğru şekilde ücretlendirmelerini istiyorum. Artık siyahi kadınların kurullarda yer almasını istiyorum. Çeşitlilik için bir kurul yaratmalıyız,” diyen Campbell, yeni nesil modellerin kendi deneyimlerini yaşamamalarını istiyor. 


Etİketler